Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

I Kongres Klastrów Polskich w Sejmie – podsumowanie

Redakcja
Zorganizowany w Sejmie Kongres zgromadziłokoło 300 osób – przedstawicieli klastrów, przedsiębiorców, ludzi nauki oraz przedstawicieli administracji państwowej
Zorganizowany w Sejmie Kongres zgromadziłokoło 300 osób – przedstawicieli klastrów, przedsiębiorców, ludzi nauki oraz przedstawicieli administracji państwowej
Pierwszy Kongres Klastrów był okazją do wymiany opinii na temat najważniejszych problemów związanych z funkcjonowaniem tych podmiotów w Polsce.

Spotkanie zostało zainicjowane przez Zespół parlamentarny ds. polityki klastrowej, Związek Pracodawców Klastry Polskie i Klaster Instytucji Otoczenia Biznesu.
Klastering w Polsce napotyka na coraz poważniejsze bariery: od finansowych po administracyjne. Kongres, który odbył się 3 czerwca zgromadził w Sejmie przedstawicieli zarówno tych największych klastrów w Polsce, jak i tychmniejszych, które dopiero się rozwijają.

W przyszłości mają być wspierane klastry, które będą wzmacniać wybrane krajowe specjalizacje. – Rozwiązania są różne, na tę chwilę najmocniej forsowanym jest selekcja kluczowych klastrów, wpisujących się w specyfikacje określone na poziomie centralnym. Specyfikacje te muszą jednak najpierw powstać, a dopiero wtedy będzie możliwym określenie sposobów finansowania klastrów – tłumaczyła Bożena Lublińska-Kasprzak, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, instytucji odpowiedzialnej za wdrażanie polityki klastrowej.
- Bardzo chcemy standaryzacji klastrów – mówił natomiast Tomasz Kozłowski, koordynator Wschodniego Klastra Budowlanego, Klastra Marek Turystycznych Polski Wschodniej i Klastra Instytucji Otoczenia Biznesu. – Na Podlasiu specjalizacją są Zielone Technologie. Jednak Urzędy Marszałkowskie nie zawsze trafnie wyłaniają specjalizacje, które trzeba wspierać. To sygnał, żeby dokładnie przyjrzeć siętemu tematowi – zaznaczył. - My klastrowicze wiemy,  jakie są potrzeby. Dlatego chcemy rozmawiać. Dzięki temu jest szansa, że programy regionalne będą szyte na miarę i przedsiębiorcy rzeczywiście z nich skorzystają - tłumaczył.

b

Od lewej: Krzysztof Pawłowski – Prezydent i założyciel Wyższej Szkoły Biznesu – National-Louis University, Jacek Guliński – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Tomasz Kozłowski, koordynator Klastra Instytucji Otoczenia Biznesu, współorganizator Kongresu, Grażyna Henclewska – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki, Minister Iwona Wendel - Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, Bożena Lubińska-Kasprzak – Prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Eksperci podkreślali też, że sytuacja polskich klastrów bardzo różni się od tej, jaka panuje w Unii Europejskiej. – Nam nie chodzi o pieniądze na działalność przedsiębiorstw. Wystarczy, abyśmy otrzymali finansowanie na prowadzenie biur: jedną osobę, która będzie odbierać telefony, e-maile i prowadzić w imieniu klastra najważniejsze kwestie – przekonywał Krzysztof Krystowski, prezes Związku Pracodawców Klastry Polskie. – Dziś klaster nie ma szans na pieniądze, jeśli nie przedstawi projektu. Bez projektu nie otrzymuje żadnego dofinansowania. – Jeżeli nie będziemy mieli na początek działalności, nie będziemy mieli na nic. Mówimy  tu o pieniądzach śmiesznych dla państwa, ale bardzo ważnych dla przedsiębiorców – przekonywał.

b

Fot. Przemówienie Włodzimierza Brodiuka - Starosty Ostródzkiego

Uczestnicy Kongresu zwracali też uwagę na zbyt zawiłe procedury biurokratyczne.  – To jedna z największych barier– mówił Andrzej Spychalski, z Klastra Spożywczego. - Wiele wniosków musi być poprawianych z często błahych powodów. Tak być nie może - podkreślał.

Na świecie klastry rozwijają się już od dobrych kilku dekad. W Polsce ich znaczenie dostrzeżono stosunkowo niedawno. Duża liczba współpracujących podmiotów pozwala zdobywać nowe rynki, poszerzać ofertę, kumulować potencjał. Tak rozumiane klastry są we współczesnej gospodarce najważniejszymi ośrodkami wiedzy, innowacji, inteligentnego rozwoju firm, jak i regionów. Zorganizowany w Sejmie Kongres zgromadziłokoło 300 osób – przedstawicieli klastrów, przedsiębiorców, ludzi nauki oraz przedstawicieli administracji państwowej.

I Kongres Klastrów był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Program Operacyjny Rozwój Polski Wschodniej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny