I Edycja Europejskiego Kongresu Sportu i Turystyki w Zakopanem rozpoczęta

Materiał informacyjny EUROPEJSKI KONGRES SPORTU I TURYSTYKI
Nigdy wcześniej do rozmowy o współczesnym sporcie nie usiadło tak wielu ekspertów związanych ze światem sportu, polityki, biznesu i mediów. – Sport i turystyka potrzebują przestrzeni do debaty, my taką przestrzeń stworzyliśmy – powiedziała Marta Szymoniak, prezes Fundacji Gateway 4.0, organizatora Kongresu. Imprezę otworzyła wspólnie z Ministrem Sportu i Turystyki Kamilem Bortniczukiem oraz Marszałkiem Województwa Małopolskiego, Witoldem Kozłowskim.

W przemówieniach otwierających Kongres nawiązano do kluczowych tematów debaty o współczesnym sporcie. Środowisko sportowe i turystyczne wciąż zmaga się z efektami pandemii, a od lutego próbuje nauczyć się nowej roli po napaści Rosji na Ukrainę.

ROLA SPORTU W CZASIE WOJNY

Problematykę rozwinięto w trakcie paneli dyskusyjnych. W jednym z najciekawszych przedstawiono kulisy nałożenia sankcji na rosyjskich sportowców. – Kluczowe było przekonać środowisko międzynarodowe do tego, że to nie jest lokalny konflikt – powiedział Minister Sportu i Turystyki, Kamil Bortniczuk. – Zaangażowanie społeczności międzynarodowej, także militarne, było pokłosiem tego, że umiędzynarodowiliśmy zbrodniczą napaść Rosji na Ukrainę. To jest wielka rola, którą sport w tej wojnie odegrał.

Ryzyko podjął PZPN, odmawiając gry z reprezentacją Rosji w barażu przed MŚ w Katarze. – Wiedzieliśmy, że możemy być ukarani finansowo, a nawet wykluczeni z rozgrywek UEFA i FIFA – relacjonował wydarzenia z wczesnej wiosny prezes PZPN, Cezary Kulesza. Przypomniał, że po decyzjach Polaków do bojkotu dołączyły inne federacje. – Dziś, będąc na zjazdach UEFA czy FIFA, odbieram gratulacje kolegów z innych krajów, a przecież wiemy, jak bardzo federacja rosyjska była związana ze wspomnianymi organizacjami.

Wysiłek polskiej strony docenił wiceminister sportu Ukrainy, Andrij Czesnokow. – Dziś często powraca slogan, „bądźcie dzielni jak Ukraina”. W odniesieniu do świata sportu, powiedziałbym: bądźcie dzielni jak polskie federacje, ponieważ kroki podjęte przez PZPN, czy PZPS, który przejął od Rosji organizację MŚ w siatkówce, były oznaką wielkiej odwagi.

I Edycja Europejskiego Kongresu Sportu i Turystyki w Zakopanem rozpoczęta

REKREACJA I SPORT MASOWY

We wtorek uczestnicy I edycji EKSiT wysłuchali także ciekawej debaty poświęconej szkoleniu młodzieży. Problem jest bardzo złożony i trudno omówić wszystkie wątki w czasie jednego panelu. Prelegenci zaczęli od odpowiedzi na banalne pytanie: kim jest trener? – To człowiek, który mówi sportowcom i rodzicom to, czego nie chcą słyszeć – odpowiedział selekcjoner piłkarskiej kadry do lat 21, Michał Probierz. I dodał: - To ktoś, kto widzi to, czego inni nie chcą widzieć, a wszystko po to, żeby spełnić marzenia dzieci i rodziców.

Zdaniem prelegentów, dla wielu młodych ludzi wychowanych w erze smartfonu i tabletu, to właśnie postać trenera, może być jednym z ostatnich autorytetów. – Powinniśmy zdać sobie sprawę z tego, że niezależnie jaką dyscyplinę reprezentujemy, niezależnie jakiego przedmiotu uczymy, to wszyscy gramy w jednej drużynie. Chcemy wychować zdrowe, mądre i szanujące się społeczeństwo – ocenił Kacper Lachowicz, który współprowadzi koszykarskie obozy Marcina Gortata. – Myślę, że nie powinniśmy się skupiać na tym, jaki system skopiować, ale na tym, by współpracować jako środowisko wychowawcze. Bardzo ważne jest także współdziałanie z rodzicami.

I Edycja Europejskiego Kongresu Sportu i Turystyki w Zakopanem rozpoczęta

IGRZYSKA EUROPEJSKIE KRAKÓW – MAŁOPOLSKA 2023

Wątek popularyzacji sportu i zachęcenia młodych ludzi do aktywności fizycznej wrócił przy okazji dyskusji o przyszłorocznych Igrzyskach Europejskich. Małopolska będzie gościła elitę sportowego świata. – Dajemy blisko 30 okazji na poznanie różnych sportów. To szansa dla dzieciaków, także dla rodziców, żeby zabrać pociechę na rywalizację sportową i pokazać jej, jak wygląda sport olimpijski – powiedział Marcin Nowak, Prezes Komitetu Organizacyjnego IE 2023.

Dla startujących w 19 z 21 dyscyplin, impreza będzie szansą zdobycia kwalifikacji na Igrzyska Olimpijskie. Małopolska zaś, traktuje największą sportową imprezę roku jako okazję do promocji regionu. – Postawiliśmy sobie za cel to, aby wprowadzić Małopolskę do elitarnego klubu regionów europejskich, które są identyfikowane – powiedział Marszałek Województwa Małopolskiego, Witold Kozłowski. – Nie zrobimy tego za pomocą kubków i koszulek. Musimy użyć bardzo mocnego instrumentu, a jest nim nic innego tylko 12 dni relacji z Małopolski, z Krakowa, do 50 krajów europejskich. Lepszej promocji nie można sobie wymarzyć.

Pierwszy dzień Kongresu zakończy uroczysta gala, podczas której wręczone zostaną nagrody Województwa Małopolskiego – Małopolskie Laury Sportu.

EKSiT odbywa się w Nosalowym Dworze w Zakopanem w dniach 18 – 20 października 2022 r. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie kongres-sbn.pl. Organizatorem wydarzenia jest fundacja Gateway 4.0, przy udziale Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Województwa Małopolskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: I Edycja Europejskiego Kongresu Sportu i Turystyki w Zakopanem rozpoczęta - Dziennik Bałtycki

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie