MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Hub of Talents - platforma Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego. Pomogą zrobić biznes z pomysłu

Maryla Pawlak-Żalikowska [email protected]
Hub of Talents - platforma Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego. Pomogą zrobić biznes z pomysłuMłodzi ludzie z innowacyjnymi pomysłami mają do wyboru trzy platformy startowe dla ich startupów. Hub of Talents - czyli ta, którą pilotuje Białystok - w rankingu PARP zebrała najwyższe oceny
Hub of Talents - platforma Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego. Pomogą zrobić biznes z pomysłuMłodzi ludzie z innowacyjnymi pomysłami mają do wyboru trzy platformy startowe dla ich startupów. Hub of Talents - czyli ta, którą pilotuje Białystok - w rankingu PARP zebrała najwyższe oceny Białostocki Park Naukowo-Technologiczny
Młodzi ludzie mogą zgłaszać startupy do Hub of Talents - wspomagającej ich platformy startowej Młodzi - czyli osoby do 35. roku życia. A owe platformy startowe wspierające ich biznes wyłonione zostały w wyniku konkursu rozpisanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. To pierwsze, realizowane na tak szeroką skalę, przedsięwzięcie w Polsce, które wspiera startupy. PARP przedstawia je jako szansę dla młodych ludzi z całego kraju, i nie tylko, którzy mają pomysł na innowacyjny biznes i chcą rozwijać go w Polsce Wschodniej.

Platformy powstały trzy - najwięcej punktów zebrał projekt pod nazwą Hub of Talents, pilotowany przez Białostocki Park Naukowo-Technologiczny. Pozostałe dwa to: Technopark Biznes Hub (Kielce) oraz Connect (Lublin).

- Platforma startupowa jest nowym rozwiązaniem finansowania pomysłów mających potencjał rynkowy - wyjaśnia Bartosz Kulikowski, kierownik projektu w Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym. -  Warto podkreślić, że wsparcie na opracowanie produktu nie ma charakteru finansowego. Jest realizowane w formie pomocy de minimis poprzez dostarczenie usług skrojonych pod potrzeby konkretnego startupu.

- Dopiero w pełni przygotowany do działania na rynku startup może otrzymać rekomendację do uzyskania bezzwrotnej dotacji... do 800 tys. zł... na rozwój swojego pomysłu - dodaje Bartosz Kulikowski.

Pieniądze te pochodzą z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. Przeznaczono na to 200 mln euro. Najpierw zrealizowany zostanie pilotaż warty 20 mln euro. Jeśli zakończy się sukcesem, działanie platform będzie kontynuowane. Na dalsze wsparcie startupów przeznaczone zostanie pozostałe 180 mln euro.

Nabór do wszystkich wspomnianych platform startowych  prowadzony  jest od 1 marca. Pomysły mogą zgłaszać zarówno pojedyncze osoby, jak i zespoły. Ważne, aby zgłaszany pomysł nie był przedmiotem już prowadzonej działalności gospodarczej pomysłodawców.

Zainteresowani udziałem w projekcie powinni wejść na portal www.PlatformyStartowe.gov.pl  i wypełnić kwestionariusz zgłoszeniowy, w którym opiszą swój pomysł. Jeżeli zostanie on pozytywnie oceniony w ramach wstępnej weryfikacji, kandydaci zostaną zaproszeni na spotkanie z doświadczonymi przedsiębiorcami i ekspertami, przed którymi w szczegółach zaprezentują swoją koncepcję.

Bartosz Kulikowski zwraca  uwagę na jeszcze jedną, bardzo istotną kwestię:

- Celem platformy startowej jest stworzenie startupów, które będą gotowe do pozyskania inwestora. Z tego powodu konieczne jest, aby osoby, które wejdą do projektu, powołały spółkę kapitałową jeszcze przed podpisaniem z nami umowy na udział w projekcie.

Jak przekonuje kierownik Hub of Talents siłą tego programu jest zaangażowanie partnerów: parków naukowo-technologicznych z Olsztyna, Ełku, Elbląga, Suwałk i Łomży oraz instytucji wspierających, takich jak fundusze kapitałowe, krajowe klastry kluczowe, instytucje otoczenia biznesu, korporacje i samorządy. Mentorami młodych ludzi mają być osoby z dużym doświadczeniem biznesowym.

- Młodzi przedsiębiorcy będą mieli dostęp do szkoleń, warsztatów, doradztwa księgowego, prawnego, patentowego i podatkowego - podkreśla kierownik Hub of Talents. - Sądzę, że największym zainteresowaniem będą się cieszyły usługi projektowania i badania produktów w aspektach technicznym i rynkowym. Każdy startup zaangażuje się także w stworzenie wspólnie z nami strategii biznesowej oraz modelu sprzedażowego.

Na wspomnianej stronie internetowej programu platform startowych znajdą się też m.in. informacje o mentorach i o ofercie każdej z trzech platform, na podstawie których pomysłodawca sam zdecyduje, do której z platform chciałby trafić.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny