Hryniewicze: Zapachy pod prądem. Powstanie bioelektrownia

  Hryniewicze: Zapachy pod prądem. Powstanie bioelektrownia

  Aneta Boruch

  Kurier Poranny

  Aktualizacja:

  Kurier Poranny

  Urządzenia bioelektrowni już są zainstalowane na wysypisku w Hryniewiczach. Pełną parą ruszą w styczniu. Dostarczą prąd do 240 gospodarstw. Jednocześnie powiększane jest wysypisko.
  Nowiutkie urządzenia już czekają na wysypisku w Hryniewiczach - pokazuje Dariusz Mikołajczyk

  Nowiutkie urządzenia już czekają na wysypisku w Hryniewiczach - pokazuje Dariusz Mikołajczyk ©Fot. Anatol Chomicz

  Na razie gotowa jest blisko jedna trzecia studni pobierających gaz z wysypiska - mówi Dariusz Mikołajczyk, specjalista małych elektrowni gazowych z firmy ENER-G. - Dlatego na dobre ruszymy dopiero po Nowym Roku.

  Czekają, bo sobie przeszkadzają

  Obok wysypiska w Hryniewiczach już stoją trzy zielone kontenery. Mieści się w nich silnik z generatorem i wszystkie inne urządzenia, niezbędne do uruchomienia małej bioga-zowej elektrowni. Wkrótce dojedzie jeszcze kontener biurowy.

  Ale na uruchomienie bioelek-trowni trzeba jeszcze trochę poczekać. Bo niezbędnego, by zadziałała gazu z wysypiska, jest jeszcze za mało.

  - Kolejne odwierty w składowisku śmieci będą możliwe dopiero wtedy, gdy zejdzie z niego ekipa, która je powiększa - tłumaczy Jarosław Wasilewski, rzecznik spółki "Lech", zarządzającej wysypiskiem w Hryniewiczach. - Bo te dwie inwestycje wzajemnie sobie przeszkadzają.

  Chodzi o trwające od września prace przy powiększaniu składowiska. A właściwie rozgarnięcie dwóch znajdujących się tu teraz ogromnych hałd śmieci. Dzięki temu powstanie między nimi wąwóz, do którego będą mogły być wyrzucane kolejne. Ta inwestycja wystarczy na dwa lata składowania białostockich odpadów.

  Będzie prąd, zniknie smród

  "Lech" nie dokłada do uruchomienia bioelektrowni ani złotówki. ENER-G ponosi wszystkie koszty budowy i użytkowania, w zamian za to, co zarobi na sprzedaży prądu. A produkować go będzie tyle, że wystarczy na potrzeby 240 gospodarstw domowych.

  No i najważniejsza dla okolicznych mieszkańców sprawa: elektrownia będzie neutralizować większość nieprzyjemnych zapachów z wysypiska. A tym samym będzie ono mniej uciążliwe.

  Na tym nie koniec inwestycji, które "Lech" w najbliższych latach ma zamiar wykonać w Hryniewiczach. Kolejne pole składowe ma być tu zbudowane do 2011 roku. W sumie ma zająć około osiem hektarów.

  Szykują miejsce na popiół

  - Na część będziemy wywozić normalne odpady komunalne - mówi Jarosław Wasilewski. - Ale większość zajmie pewnie wysypisko popiołu ze spalarni.
  Przypomnijmy. Miasto postanowiło w ciągu kilku najbliższych lat zbudować w Białymstoku spalarnię. Właśnie trwają w mieście konsultacje społeczne w sprawie jej lokalizacji na terenie miasta. Są trzy pomysły: mogłaby ona stanąć przy ulicy Produkcyjnej, obok znajdującej się tu oczyszczalni ścieków, przy Andersa lub na osiedlu Nowe Miasto.

  Czytaj treści premium w Kurierze Porannym Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Poranny.pl poleca

  Targi pracy. Profile firm i oferty pracy. Szukaj swojej!

  Targi pracy. Profile firm i oferty pracy. Szukaj swojej!

  Rolnik z Podlasia znalazł żonę! Zobacz zdjęcia ze ślubu

  Rolnik z Podlasia znalazł żonę! Zobacz zdjęcia ze ślubu

  Białystok na przełomie wieków. Nie poznasz swojego miasta! (zdjęcia)

  Białystok na przełomie wieków. Nie poznasz swojego miasta! (zdjęcia)

  Poszukiwane przez podlaską policję. Oszustka, złodziejka, szpieg, dilerka

  Poszukiwane przez podlaską policję. Oszustka, złodziejka, szpieg, dilerka