Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Hotel Iga: Protest mieszkańców przeciwko nowym lokatorom

(ab)
Chcemy tylko, żeby na naszym osiedlu dzieci były bezpieczne - mówi Marek Remiszewski, organizator protestu (z lewej)
Chcemy tylko, żeby na naszym osiedlu dzieci były bezpieczne - mówi Marek Remiszewski, organizator protestu (z lewej) Wojciech Oksztol
Tylko radni proprezydenckiej PO uważają, że stworzenie mieszkań socjalnych w hotelu Iga to dobre rozwiązanie. Pozostali doradzają, by miasto próbowało szukać innego miejsca dla eksmitowanych lokatorów.

- Nie powinno się robić tego na hura, bez uwzględnienia opinii okolicznych mieszkańców - uważa Wiesław Kobyliński z klubu SLD. - Miasto powinno po pierwsze poszukać innej lokalizacji takiego obiektu. A jeśli takiej możliwości nie ma, a sprawa jest pilna, to trzeba podjąć działania, które dadzą sąsiadom minimum komfortu.

Te działania zdaniem Kobylińskiego to np. wzmożony nadzór policji i straży miejskiej, ale z drugiej strony również zapewnienie młodzieży, która w Idze zamieszka różnych form spędzania czasu wolnego.

W podobnym tonie wypowiadają się przedstawiciele klubu PiS.

- Myślę, że w pierwszej kolejności trzeba się wsłuchać w głos tych, którzy mieszkają po sąsiedzku z hotelem Iga - uważa Mariusz Gromko z PiS. - I należy szukać rozwiązań, żeby rozpraszać, a nie kumulować w jednym miejscu osoby z różnymi problemami.

Murem za decyzją miasta stoją natomiast reprezentanci popierającej działania prezydenta PO. Uważają, że osiedle Dziesięciny nie ma najmniejszych powodów do obaw w związku z wprowadzeniem się do budynku przy ulicy Antoniuk Fabryczny eksmitowanych lokatorów.

- W tym hotelu zostaną zakwaterowane osoby, które z różnych względów są wykluczone społecznie, ale na miejscu będzie również Caritas i świetlica dla dzieci - podkreśla Ewelina Szerenos, radna PO. - Rozumiem, że mieszkańcy boją się nieznanego sąsiedztwa, ale myślę, że całodobowa ochrona i monitoring poprawi wszystkim samopoczucie.

Na razie mieszkańcy osiedla Dziesięciny nie maja zbyt dobrego nastroju w związku z planami miasta.
Kilkadziesiąt osób protestowało w środę po południu pod budynkiem Igi. Mieszkańcy nie zgadzają się na hotel socjalny. Pod protestem w tej sprawie podpisało się ponad 500 osób.

- Kiedy ja starałem się o pozwolenie na otworzenie zakładu obok tego budynku, miałem mieć zgodę wszystkich sąsiadów - mówi Leszek Kuklicz. - Oni nikogo nie zapytali o zdanie.

- Obawiamy się patologii i wzrostu przestępczości - dodaje Andrzej Godlewski. - Chcemy żyć bezpiecznie.

Miasto podpisało już umowę na dzierżawę pomieszczeń, w których wcześniej mieścił się ośrodek dla uchodźców. Teraz w wyremontowanym budynku powstało 100 mieszkań socjalnych o obniżonym standardzie. Mają wspólne kuchnie i łazienki. W ciągu tygodnia od informacji o przekwaterowaniu lokatorów do hotelu Iga miasto odzyskało prawie 200 tysięcy złotych zaległych czynszów. I wciąż napływają nowe wpłaty.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny