Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Homoseksualizm w literaturze dla dzieci. Kontrowersyjne książki pojawią się w Kopiluwaku.

Adrian Kuźmiuk
Bajki poruszają tematykę śmierci oraz związków homoseksualnych.
Bajki poruszają tematykę śmierci oraz związków homoseksualnych. Fot. sxc.hu
Klubokawiarnia Kopiluwak otwiera księgarnię z kontrowersyjnymi książkami dla dzieci. Bajki poruszają tematykę śmierci oraz związków homoseksualnych.

- Chcemy sprzedawać książki dla dzieci, na które inne księgarnie się nie zdecydowały - mówi Damian Kudzinowski, współwłaściciel klubokawiarni Kopiluwak. - Są one kontrowersyjne, ale my nie unikamy trudnych tematów.

Kawiarnia Kopiluwak, w której do tej pory mogliśmy poczytać książkę przy kawie, oprócz czytelni postanowiła otworzyć księgarnię. Ale wśród kilkudziesięciu pozycji skierowanych do dzieci znalazły się i bardzo kontrowersyjne. Jedną z nich jest bajka “Król i król", która opowiada o miłości księcia i syna królowej.

Kontrowersyjna książka ucząca tolerancji dla różnorodności stała się bestselerem w Stanach Zjednoczonych. Mimo to próbowano wycofać ją z bibliotek szkolnych. Do tej pory nie było jej w białostockich księgarniach.

Mamy odwagę rozmawiać o homoseksualizmie

- Jeśli rozmawiamy z dziećmi o rodzinie i pomijamy związki homoseksualne, poszerzamy sferę tabu - tłumaczy Damian Kudzinowski. - A nam zależy na dialogu i poruszaniu tematów, na które inni nie mają odwagi.

Dodaje również, że nie ma zamiaru promować edukacji homoseksualnej wśród dzieci. Zamierza natomiast wzbudzić kontrowersje, które pobudzą ludzi do myślenia.

- Chcemy po prostu pokazać, że jest problem, do którego trzeba się w jakiś sposób odnieść - mówi Damian Kudzinowski. - Czy mówić dzieciom o homoseksualizmie, czy udawać, że go nie ma. W jakim wieku można je edukować.

Prowokujemy do myślenia

Kopiluwak słynie z debat poruszających problematykę kultury. Często przekracza sferę tabu. Podobnie jest z literaturą dla dzieci.

- Już pojawiały się głosy przeciw naszym książkom - mówi Damian Kudzinowski. - Ale nikogo nie zmuszamy do ich kupowania. Prowokujemy jedynie do myślenia. Każdy człowiek jest mądrzejszy po kreatywnej dyskusji.

Jednak takiego eksperymentowanie na młodym czytelniku nie pochwalają pedagodzy.

Pedagog: bajki mogą być niebezpieczne

- Bajki mają duży wpływ na dzieci - mówi Anna Samborska, szkolny pedagog. - A wszystko, co jest zakazane, kontrowersyjne, inne budzi ciekawość. To jest naturalna reakcja dziecka. I taka bajka, bez wcześniejszego przygotowania może być niebezpieczna.

Anna Samborska twierdzi, że w czwartej klasy szkoły podstawowej pojawia się wychowanie do życia w rodzinie. Nauczyciele nie poruszają jednak tematyki homoseksualizmu. Dzieci dowiadują się o tym przede wszystkim z mediów. Często wyzywają swoich równików od gejów, sami do końca nie wiedząc co to dokładnie znaczy.

- Poza tym dzieci często utożsamiają się z głównym bohaterem bajki - mówi Samborska. - Jest ich autorytetem, idolem. Dlatego to rodzic powinien wcześniej zapoznać się z treścią książki i dopiero wtedy zdecydować, czy jego dziecko jest na nią gotowe. Bez odpowiedniego komentarza, taka bajka może być naprawdę niebezpieczna dla młodego umysłu.

Księgarnia rusza w niedzielę

Oprócz trudnej i kontrowersyjnej literatury dla dzieci na Pójce z bałką w Kopiluwaku znajdą się również wyjątkowe gry i zabawki tj. zestaw do nauki czytania i pisania dla dzieci od lat 2.

Księgarnia oficjalnie zostanie otwarta w niedzielę (14 marca) o godzinie 13. W tym czasie będzie można obejrzeć interaktywną prapremierę bajki ,,Pela Tchórzo-Fretka rozmyśla o starości", napisanej przez Gosię Skowrońską, z rysunkami Ali Pawlik-Gwozdeckiej. W prezentacji udział weźmie Kasia Siergiej, a cały nakład pierwszego wydania pozostanie na zawsze w czytelni Kopiluwaka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny