Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Home office. Pozytywne i negatywne skutki pracy zdalnej. Ciężka praca, czy leżenie do góry brzuchem?

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Praca zdalna cieszy się nieco mniejszą popularnością niż jeszcze kilka miesięcy temu - wynika z badań.
Praca zdalna cieszy się nieco mniejszą popularnością niż jeszcze kilka miesięcy temu - wynika z badań. unplash
- Praca z domu to oszustwo. To dodatkowy dzień wolny, a pracownik udaje, że pracuje. Nie będę płacić za siedzenie w domu i leżenie do góry brzuchem - to zdanie, które przed pandemią słyszało wielu pracowników. Jednak, jak pokazują badania, praca zdalna zwiększa produktywność pracowników o 22%. Wszystko za sprawą mniejszej liczby czynników rozpraszających uwagę, ograniczeniu spotkań i koniecznych dojazdów. Mimo to coraz mniej osób decyduje się na pracę tylko z domu. W tym tekście piszemy o wadach i zaletach home office.

Więcej osób pracuje w biurze

Co ciekawe, praca zdalna cieszy się mniejszą popularnością niż jeszcze kilka miesięcy temu. Odsetek pracujących wyłącznie z biura wzrósł z 52% w maju, do 58% w grudniu – to wyniki badania na zlecenie firmy Skanska. Analizy zostały przeprowadzone w czterech państwach Europy środkowo-wschodniej: w Polsce, Rumunii, Czechach i na Węgrzech.

Według badania:

  • 45% badanych zauważa negatywne skutki pracy z domu
  • 30% Polaków oraz 25% badanych z pozostałych krajów Europy środkowo-wschodniej boi się, że wracając do pracy w biurze może się zakazić koronawirusem

Jak na pracowników wpłynęła pandemia? Badani dostrzegają konieczność pomocy w obszarze zdrowia psychicznego. Polacy i Rumuni najczęściej wskazywali, że najlepszym wsparciem dla regeneracji psychiki jest płatny urlop. Na drugim miejscu nasi rodacy wskazywali możliwość udania się na bezpłatne, indywidualne spotkania z psychologiem (45%).

Co ciekawe, częściej niż obywatele innych krajów, Polacy wskazywali również na niekorzystny wpływ pracy zdalnej na relacje społeczne (45%) oraz na trudności z integracją pracowników i pracą zespołową (38%). Jeżeli chodzi natomiast o home office, to w domu brakuje im głównie kontaktu z ludźmi, a także doskwiera samotność.

Home office. Co może utrudniać pracę w domu?

  • Problemy z dostępem o sprzętu biurowego
  • Poczucie izolacji
  • Brak odpowiednio przystosowanego pomieszczenia i miejsca do pracy
  • Problemy z motywacją do pracy
  • Zjawisko prokrastynacji, czyli odkładania rzeczy do zrobienia na później

W styczniu 2016 r. na próbie 500 mieszkańców Polski firma ECDF Badania na zlecenie marki e-pity zbadała zjawisko prokrastynacji. Do problemów z odkładaniem rzeczy do zrobienia na później przyznało się 80% badanych kobiet oraz 85% mężczyzn.

Blog zdrowybiurowiec.pl, prowadzony przez Fundację Bonum Satus z Warszawy, wymienia negatywne skutki, jakie na psychikę może mieć wykonywanie pracy biurowej w domu:

  • home office potęguje poczucie osamotnienia
  • praca w domu wpływa na spadek zadowolenia z wykonywanych obowiązków
  • home office "rozstraja" i destabilizuje równowagę między życiem prywatnym i zawodowym
  • działanie w trybie zdalnym sprawia, że częściej się boimy
  • praca zdalna powoduje wzrost napięcia i stresu

Z kolei badanie Gensler na amerykańskich pracownikach wykazało, że połowa z zatrudnionych młodych osób w czasie pracy zdalnej miała problem z zachowaniem odpowiedniego poziomu koncentracji. 37% badanych miała problem z zachowaniem równowagi między życiem prywatnym a zawodowym. Natomiast międzynarodowy raport Oracle wskazuje jednoznacznie, że 9 z 10 osób w przedziale wiekowym 22-25 lat zauważyło u siebie zwiększony stres w 2020 r., którego powodem była praca z domu.

Badania: praca zdalna to wzrost wydajności

Tymczasem badania sugerują, że to właśnie praca zdalna jest najważniejszym czynnikiem prowadzącym do wzrostu wydajności. W 2013 roku w CTrip, dużym, chińskim biurze podróży, przeprowadzono eksperyment. Firma w tamtym czasie zatrudniała 16 tys. pracowników i od dłuższego czasu rozważała pracę z domu z powodu wysokich kosztów najmu biur w Szanghaju. Pracownicy natomiast narzekali na dojazdy przez zakorkowane ulice oraz na koszty życia w mieście.

Pracownicy call center losowo zostali podzieleni na grupę pracującą z biura oraz na grupę pracującą z domu. W przeciągu 9 miesięcy nastąpił wzrost wydajności tych ostatnich o 13%. Po zakończeniu okresu badań połowa badanych na stałe zaczęła pracować z domu, co przyniosło kolejne wzrosty w wydajności - tym razem aż do 22%. W rozmowach podsumowujących koniec eksperymentu pracownicy mówili dodatkowo o większej satysfakcji z pracy.

Podobne badania prowadził Urząd Patentów i Znaków Towarowych Stanów Zjednoczonych. Eksperci zaobserwowali wzrost wydajności pracujących o 4,4%.

Dlaczego praca z domu jest bardziej wydajna?

Wiele firm i organizacji odnotowało wzrost wydajności i produktywności dzięki przejściu pracowników na model pracy zdalnej. Pozwoliło to także zaoszczędzić koszty nawet do 24% w trzecim kwartale 2020 roku - wynika z raportu „Przyszłość pracy: od pracy zdalnej do hybrydowej” Instytutu Badawczego firmy Capgemini. Badania te zostały oparte na analizie danych z 500 organizacji na całym świecie oraz podparte rozmowami z menedżerami i naukowcami.

Wśród głównych powodów takiego stanu rzeczy można wymienić:

  • brak konieczności codziennego dojeżdżania do biura
  • więcej czasu na wykonywanie obowiązków
  • możliwość połączenia pracy z obowiązkami domowymi

Pracując z domu znika również problem bezproduktywnego siedzenia w pracy, gdy pracownik wywiązał się ze wszystkich swoich obowiązków. Brakuje fikcji i wymówek, dlaczego praca nie została wykonana na czas.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Home office. Pozytywne i negatywne skutki pracy zdalnej. Ciężka praca, czy leżenie do góry brzuchem? - Strefa Biznesu

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny