Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

HIV i AIDS: Ile osób zakaziło się i zachorowało w województwie podlaskim w ubiegłym roku? Zobacz też, gdzie możesz się zbadać!

Izolda Hukałowicz
Izolda Hukałowicz
Zobacz, ile osób zakaziło się wirusem HIV oraz zachorowało na AIDS w województwie podlaskim na przestrzeni ostatniego roku. Aby przejść do kolejnych miesięcy, kliknij w strzałkę!
Zobacz, ile osób zakaziło się wirusem HIV oraz zachorowało na AIDS w województwie podlaskim na przestrzeni ostatniego roku. Aby przejść do kolejnych miesięcy, kliknij w strzałkę! Źródło: Pixabay
Na świecie żyje blisko 37,9 mln osób zakażonych wirusem HIV. Po 30 latach od wykrycia w Polsce pierwszego zakażenia szacuje się, że nawet 35 tys. osób żyje z wirusem HIV, a prawie co druga o tym nie wie i może nieświadomie zakażać. W województwie podlaskim notujemy stosunkowo mało zakażeń w porównaniu z innymi regionami, jednak w prawie każdym miesiącu przybywają nowe osoby, które dowiadują się, że są nosicielami HIV.

Obecnie zakażenie HIV nie jest wyrokiem. Wprowadzenie leczenia antyretrowirusowego (ARV) spowodowało spadek liczby zachorowań na AIDS oraz spadek śmiertelności z powodu AIDS w krajach rozwiniętych, w tym w Polsce. Na przestrzeni ostatnich 20 lat udało się w naszym kraju zorganizować system opieki nad pacjentami zakażonymi HIV i chorymi na AIDS.

W tym czasie, dzięki zastosowaniu nowych leków, zmieniło się oblicze choroby, która ze śmiertelnej stała się przewlekłą. Zmienił się również profil osób, które się zakażają. Już nie mówi się o szczególnych grupach które zakażają się HIV lecz o zachowaniach ryzykownych, narażających na to zakażenie. A to znaczy, że każda osoba podejmująca takie ryzyko może się zakazić.

Jak wyglądają statystyki zakażeń i zachorowań w województwie podlaskim? Według danych Państwowego Zakładu Higieny, w latach 2014-2018 w naszym regionie na każde 100 tys. mieszkańców wirusem HIV zakażało się średnio 1,6 osoby. Mniej zakażeń zanotowano jedynie w trzech innych województwach.

Na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym w USK w Białymstoku trzeba czekać wiele godzin na wyniki testów na COVID.

USK Białystok. Wielogodzinne oczekiwanie na SORze i brak łóż...

Niestety, gorzej wygląda sprawa zachorowań na AIDS w tym samym okresie. Na każde 100 tys. mieszkańców choroba rozwijała się średnio u 0,6 osoby, co jest najwyższym wskaźnikiem w skali kraju! Jeszcze trzy inne województwa odnotowały tę samą liczbę.

A jak wyglądały statystyki zakażeń na przestrzeni 2019 roku? I jak wypadamy w nich na tle innych województw? Aby zobaczyć, kliknij w galerię zdjęć.

Gdzie się badać?

Bezpłatne i anonimowe testy na obecność wirusa HIV oraz poradnictwo przed- i potestowe na terenie województwa podlaskiego:

Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny
Białystok, ul. Bema 2, lok. 010
poniedziałki i środy, godz. 15:00–17:30
tel.: +48 857460454

W związku z sytuacją epidemiologiczną, ze względu na występowanie zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2, który wywołuje chorobę COVID-19, mając na uwadze zalecenia Ministerstwa Zdrowia oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego, w PKD obowiązuje umawianie wizyty telefonicznie na konkretny dzień i godzinę (na hasło).

W celu umówienia wizyty należy dzwonić na numer 882 122 228

Godziny otwarcia:
poniedziałek 15:00 – 17:30 , środa 15:00 – 17:30

Koronawirus – nowe objawy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny