Hiszpański weekend w Białymstoku

Anna Kopeć
Udostępnij:
Kultura z Półwyspu Iberyjskiego. W piątek rozpoczyna się impreza, którą już po raz czwarty organizuje fundacja Gran Via. Zapowiada się niezwykle interesująco. Będą filmy, spektakl, wystawa fotografii, koncert fenomenalnej Katarzyny Idzikowskiej a także prawdziwa fiesta z niespodzianką.

- W tym roku motywem przewodnim imprezy jest nauka języka hiszpańskiego, która nie może obywać się bez poznawania kultury, historii, geografii tego regionu - mówi Grzegorz Sienkiewicz, organizator imprezy.

Przed nami czwarta edycja Dni Hiszpańskich, które co roku na wiosnę organizuje białostocka fundacja Gran Via. W tym roku, oprócz seansów filmowych w kinie Forum, spektaklu w wykonaniu uczniów klas hiszpańskojęzycznych z III LO, będzie mnóstwo atrakcji, które pozwolą nam poczuć klimat słonecznej Hiszpanii.

W piątek o godz. 18 w foyer kina Forum białostoczanie będą mogli obejrzeć zdjęcia młodego fotografa Victoriano Izquierdo. Zarejestrował słynne święto San Fermin w Pampelunie, którego znakiem rozpoznawczym są gonitwy byków.

Punktem kulminacyjnym tegorocznych Dni Hiszpańskich jest recital Katarzyny Idzikowskiej. Artystka wystąpi w piątek o godz. 20 w kinie Forum.

- Towarzyszyć jej będą znakomici muzycy, którzy świetnie czują hiszpańskie klimaty - mówi Sienkiewicz.

W sobotę zainteresowani będą mogli uczestniczyć w pokazowej lekcji języka hiszpańskiego, z doświadczonymi lektorami z Hiszpanii. Prawdziwą gratką będą specjalne warsztaty kulinarne w Famie, które poprowadzi doświadczony kucharz.

- Posmakujemy prawdziwej szynki hiszpańskiej, tradycyjnych serów kozich i owczych, a także czegoś nietypowego także dla samych Hiszpanów, czyli karmelizowanych oliwek - zapowiada Grzegorz Sienkiewicz.

W sobotę - prawdziwa fiesta z niespodzianką, która zupełnie nie jest kojarzona z kulturą hiszpańską.

Dni hiszpańskie 2011 - program

25 marca (piątek)
godz. 16.00 Spektakl teatralny: "Los Conejos" - kawiarnia Fama
Klasa hiszpańska III LO już na stałe wpisała się w program Dni Hiszpańskich. Tym razem uczniowie klas Ig i IIg przygotowali spektakl w języku hiszpańskim oparty na motywach komedii Carlosa Arniches "Króliki" ("Los conejos"). Prapremiera odbyła się w dniach 11 i 12 stycznia w Warszawie podczas zorganizowanego przez Biuro Radcy ds. Edukacji Ambasady Hiszpanii w Polsce, Ogólnopolskiego etapu IX Międzynarodowego Konkursu Szkolnych Zespołów Teatralnych.
Fabuła: Skromna rodzina przygotowuje wystawny obiad w celu wywołania wrażenia na kawalerze córki. Przewrotna komedia w jednym akcie.
Występują:
- klasa IIg : Małgorzata Misiaszek, Ania Dolińska, Emilia Wesołowska.
- klasa Ig: Ewa Giba, Izabela Wyszkowska, Emilia Brzozowska, Adrianna Świątkowska, Karolina Borowik.

godz. 18.00 Wernisaż wystawy fotograficznej: "San Fermin. Pamplona" - foyer kina Forum
Podczas edycji 2011 będziemy mieli okazję zobaczyć święto San Fermin w obiektywie Victoriano Izquierdo. Wydarzenie to organizowane jest każdego lata w Pampelunie, Navarra w Hiszpanii.
Podczas wernisażu przyjrzymy się z bliska tej hiszpańskiej tradycji, która z jednej strony budzi kontrowersje, a z drugiej spotyka się z ogromną popularnością na całym świecie. Materiał wideo i plakaty z San Fermin dostarcza firma KUKUXUMUSU, odpowiedzialna za portal www.sanfermin.com.
Autor przyjedzie na wernisaż, by osobiście podzielić się swoimi doświadczeniami z pracy profesjonalnego fotoreportera.

godz. 20.00 Recital Katarzyny Idzikowskiej - sala kina Forum
Niepowtarzalna okazja przygotowana specjalnie na Dni Hiszpańskie w Białymstoku. Grupa profesjonalistów z pasją przeniesie nas w świat tradycyjnej oraz filmowej muzyki hiszpańskiej i latynoskiej. Podczas koncertu usłyszymy bolero, tango, piosenki m.in. z repertuaru Glorii Estefan, Luz Casal w świeżych aranżacjach, z lekkim smaczkiem stylistyki jazzowej. Oye ¿cómo va? CACHAO to tylko jeden z hitów, z jakim zmierzą się nasi wykonawcy. Zapraszamy na prawdziwą ucztę muzyczną!

Skład kwartetu:
- Katarzyna Idzikowska (wokal),
- Marek Walawender (gitara klasyczna),
- Wojciech Zalewski (kontrabas),
- Mikołaj "Miki" Wielecki (perkusjonalia)

Cena biletu w przedsprzedaży: 25 zł. Cena biletu w dniu koncertu: 30 zł. Bilety do nabycia w kasie kina Forum
Wyspy Kanaryjskie to jeden z popularnych celów podróży wszystkich urlopowiczów, którzy pragną spędzić wczasy w gorącym, tropikalnym klimacie. Jednak Archipelag Kanaryjski to nie tylko Teneryfa, nie tylko plaża i słońce, to też bogata kultura i przepiękne, różnorodne krajobrazy. Siedem całkowicie innych wysp, o każdej dowiemy się podczas prezentacji wzbogaconej o zdjęcia z podróży, co z pewnością pomoże w wyborze miejsca spędzenia wakacji.

26 marca (sobota)
godz. 13.00 Prezentacja: "Prawdy i mity o Wyspach Kanaryjskich" - kawiarnia Fama

Wyspy Kanaryjskie to jeden z popularnych celów podróży wszystkich urlopowiczów, którzy pragną spędzić wczasy w gorącym, tropikalnym klimacie. Jednak Archipelag Kanaryjski to nie tylko Teneryfa, nie tylko plaża i słońce, to też bogata kultura i przepiękne, różnorodne krajobrazy. Siedem całkowicie innych wysp, o każdej dowiemy się podczas prezentacji wzbogaconej o zdjęcia z podróży, co z pewnością pomoże w wyborze miejsca spędzenia wakacji.
Prezentację poprowadzi Wioleta Stocka, lektor języka hiszpańskiego w Gran Via. Absolwentka Instytutu Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego. Zafascynowana Wyspami Kanaryjskimi. Z ogromną wiedzą, zawsze gotowa wyjaśnić wszelkie zawiłości językowe

godz. 14.00 Pokazowa lekcja języka hiszpańskiego - kawiarnia Fama
Ucząc się języka hiszpańskiego nie można pozostawać obojętnym na bogactwo kultury krajów hiszpańskojęzycznych. Historia, geografia, muzyka, filmy, kuchnia, a przede wszystkim ponad 500 milionów ludzi mówiących tym językiem sprawiają, że jego znajomość jest bardzo przydatna, a sama nauka staje się czystą przyjemnością, otwierającą drzwi do wielu nowych doświadczeń.
Lażdy jednak indywidualnie określa satysfakcjonujący poziom znajomości języka. Są ludzie, którzy uwielbiają się doskonalić i znajdują wiele radości w odkrywaniu kolejnych zależności, zawiłości i innych …ości. Na szczęście nie robią tego tylko dla siebie. Ich wielką pasją stało się również szukanie sposobów na zaszczepianie językowego bakcyla u innych.
Kilkoro z nich spotkało się na Uniwersytecie Antonio de Nebrija, gdzie podczas studiów o zbyt skomplikowanej nazwie odkryli, że chcą dołożyć swoją cegiełkę do zbudowania czwartej już edycji Dni Hiszpańskich w Białymstoku.
- Wiktoria, przyjeżdża do nas prosto z Granady, zakochana w Polsce językowa pasjonatka, dla której zajęcia ze studentami to esencja istnienia.
- Oscar, wizjoner przybywający z Salamanki, którego ćwiczenia językowe publikowane są w Punto y Coma, chyba najlepszym czasopiśmie poświęconym nauce języka hiszpańskiego.
- I Joanna z Białegostoku, która język hiszpański przekuła w styl życia;) Wszyscy razem już 26 marca zapraszają zarówno zupełnie zielonych, jak i lekko zaawansowanych na pokazową lekcję, podczas której spróbują delikatnie uchylić drzwi do wielkiego świata języka hiszpańskiego!

godz. 15.00 Warsztaty kulinarne: Jamón, Jamón, czyli szynka po hiszpańsku - kawiarnia Fama
Kuchnia to dziedzina szczególnie ważna w kulturze Hiszpanii i warta uwagi podczas odkrywania kolejnych punktów na mapie Półwyspu Iberyjskiego. Na jej bogactwo składają się potrawy o typowo śródziemnomorskim charakterze, jak to możemy zauważyć w Andaluzji, potrawy ludów pasterskich, ale również kuchnia obfita w owoce morza, która znajduje swoje odzwierciedlenie w Galicji.
Są jednak elementy uniwersalne i wspólne dla tych obszarów, które stanowią o tożsamości i wręcz stały się znakiem rozpoznawczym kuchni hiszpańskiej. A są to:
W tym roku podczas warsztatów kulinarnych będziemy mieli niepowtarzalną okazję doświadczyć na własnym podniebieniu najlepszych smaków Hiszpanii. Dowiemy się też jak odróżnić dobrą szynkę Serrano od tej z supermarketu, jak ją kroić i przechowywać, a przede wszystkim, jak i z czym ją podawać.
Oprócz tego przekonamy się o ciekawych smakach wędlin długo dojrzewających, tj. Chorizo, Salchichon, Lomo i Morcilla.
Hiszpania jednak to nie tylko wędliny, to również nadzwyczajny świat tradycyjnych serów długo dojrzewających kozich, owczych i mieszanych, które doskonale komponują się z oliwą z oliwek.
Radość kulinarnych doświadczeń uzupełnią nam: oliwki, oliwa z oliwek, octy winne sherry i kremy z octów winnych.
Podczas warsztatów będziemy mieli okazję zapoznać się ze smakami niecodziennymi również dla samych Hiszpanów, czyli m.in. oliwkami karmelizowanymi.
Warsztaty poprowadzi profesjonalista i pasjonat, kucharz z zawodu, człowiek który swoje życie prywatne i zawodowe poświęcił hiszpańskiej kuchni - Bartłomiej Olek, właściciel firmy Corrida - sponsora Dni Hiszpańskich 2011.

godz. 18.00 Film: La libertad, Argentyna, 2001, 73' - kino FORUM
godz. 19.45 Film: Sekret jej oczu (El Secreto de sus ojos), Argentyna, Hiszpania, 2009, 127' - kino Forum
godz. 22.00 Latin Fiesta z DJ Alex Baxter - kawiarnia Fama (o północy niespodzianka)

Podczas imprezy wybierzemy się w piekielnie gorącą podróż po wszystkich szalonych i zakręconych stylach muzyki latino: LATIN COMERCIAL, REGGAETON, MERENGUE, SALSATON, BRAZILIAN MUSIC, BACHATA, SALSA, DANCEHALL, CUMBIA, LATIN HIP HOP, LAMBADA, KIZOMBA, LATIN HOUSE i wiele innych!
Pochodzący z Brazylii DJ ALEX BAXTER już na butelce od mleka wystukiwał... rytm samby i wiedział, że muzyka będzie jego całym życiem. Pod jego ręką stare hity zyskują nowe brzmienie, a na parkiecie nawet największe sztywniaki zamieniają się prawdziwych tancerzy;)
Jego DJ'ska kariera na dobre rozpoczęła się w Hiszpanii, gdzie zdobywał doświadczenie w najlepszych klubach. Grywał również w Brazylii, Argentynie, Francji, Belgii, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Portugalii, miksując z najmocniejszymi DJ'ami z całego świata, by wreszcie trafić do najbardziej roztańczonego kraju na świecie, czyli Polsk.
O północy lub parę minut po... zorganizujemy Wam pokaz niespodziankę;)

27 marca (niedziela)
godz. 18.00 Film: Służąca (La Nana), Chile, 2009, 115' - kino Forum
godz. 20.15 Film: Ja też! (Yo, también), Hiszpania, 2009; 103' - kino Forum

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie