MKTG SR - pasek na kartach artykułów

"Historia najnowsza Polski w poezji dzieci i młodzieży". Poznaliśmy laureatów konkursu organizowanego przez podlaski IPN (zdjęcia)

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Wojciech Wojtkielewicz
Młodzież pisała wiersze o II wojnie światowej, Katyniu, Powstaniu Warszawskim czy Armii Krajowej. Władze Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku podczas wtorkowej gali ogłosiły laureatów V edycji konkursu "Historia najnowsza Polski w poezji dzieci i młodzieży".

We wtorek (11.10) w auli Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku odbyła się gala podsumowująca tegoroczną edycję konkursu poetyckiego ,,Historia najnowsza Polski w poezji dzieci i młodzieży”

W tym roku nagrodzono i wyróżniono uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych województwa podlaskiego i warmińsko-mazurskiego.

- To już piąta edycja naszego konkursu i biorąc pod uwagę duże zainteresowanie, bo wpłynęło do nas aż 68 prac, jestem przekonany że jeszcze wiele odsłon tegoż konkursu przed nami - mówi Piotr Kardela, dyrektor oddziału IPN w Białymstoku, organizatora konkursu.

Konkurs jest nie tylko formą popularyzacji historii Polski, ale również utrwala pamięć o losach wielu pokoleń Polaków i ich wkład w dążenie do odzyskania wolności i niepodległości oraz budowę suwerennego państwa w latach 1918 – 1989. Głównym zadaniem jest przygotowanie własnego utworu poetyckiego odnoszącego się do wartości patriotycznych lub upamiętniającego wydarzenie, miejsce, osobę, symbol itp. z najnowszej historii Polski z lat 1918-1989 na podstawie dowolnie wybranego źródła historycznego.

- Młodzież najczęściej inspirowała się historią II wojny światowej. Dostrzegała też analogię do współczesnych, jakże tragicznych ale i heroicznych wydarzeń na Ukrainie - zdradza Piotr Kardela.

W swoje prace młodzież wplatała wątki rodzinne, historię Katynia, Powstania Warszawskiego, Armii Krajowej czy Holocaustu.

W kategorii I (klasy 4-6 szkoły podstawowej) pierwsze miejsce zajęła Blanka Roznowska z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Szwarcenowie, w kategorii II (klasy 7-8) - Karolina Zajkowska ze Szkoły Podstawowej nr 21 w Białymstoku, a w kategorii III (szkoły ponadpodstawowe) Wiktoria Jurczykowska, absolwentka I LO w Białymstoku.

Celem konkursu jest kształtowanie wśród młodych ludzi świadomych postaw obywatelskich, przywiązania do historii, tradycji narodowych, języka ojczystego oraz budowanie tożsamości narodowej i regionalnej, a także propagowanie wartości patriotycznych.

Pełne wyniki

Miejsce I w kategorii I: uczniowie klas IV – VI szkoły podstawowej:

  • Blanka Roznowska, Stopy w śniegu (Zespół Szkolno-Przedszkolny w Szwarcenowie)

Miejsce II w kategorii I: uczniowie klas IV – VI szkoły podstawowej:

  • Olga Wiśniewska, Bratem jest każdy (Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Złotowie)

Miejsce III ex aequo w kategorii I: uczniowie klas IV – VI szkoły podstawowej:

  • Klaudia Rogalska, Krwawe niebo (Szkoła Podstawowa nr 2 w Czarnej Białostockiej)
  • Wiktoria Golecka, Książeczka wkładowa Stefczyka (Zespół Szkół w Kalinówce Kościelnej)

Wyróżnienie w kategorii I: uczniowie klas IV – VI szkoły podstawowej:

  • Marcelina Androsiuk, Na Strękowej Górze głos historii słyszę… (Szkoła Podstawowa nr 34 w Białymstoku)
  • Piotr Wawrzyńczak, Katyń (Szkoła Podstawowa nr 3 w Ełku)

Miejsce I w kategorii II: uczniowie klas VII – VIII szkoły podstawowej:

  • Karolina Zajkowska, Być Kolumbem (Szkoła Podstawowa nr 21 w Białymstoku)

Miejsce II ex aequo w kategorii II: uczniowie klas VII – VIII szkoły podstawowej:

  • Marietta Włodarska, Dwie Polski, jedna Polska (Szkoła Podstawowa nr 7 w Olsztynie)
  • Edyta Gawryluk, Bez słowa (Szkoła Podstawowa nr 43 w Białymstoku)

Miejsce III ex aequo w kategorii II: uczniowie klas VII – VIII szkoły podstawowej:

  • Aleksandra Włodarska, Pogrzeb Marszałka (Szkoła Podstawowa nr 7 w Olsztynie)
  • Maja Aleksandra Grygo, Odszyfrowane zwycięstwo oraz Ostatni spacer po Umschlagplatzu (Szkoła Podstawowa nr 1 w Ełku)

Wyróżnienie w kategorii II: uczniowie klas VII – VIII szkoły podstawowej:

  • Karol Paweł Raźny, Młoda Polska (Szkoła Podstawowa nr 12 w Białymstoku)
  • Aleksandra Kuczyńska, Inka, która zachowała się jak trzeba (Szkoła Podstawowa nr 1 w Ełku)
  • Kacper Wysocki, Katyń (Szkoła Podstawowa w Kuźnicy)
  • Partycja Doroszczyk, Wieczny niepokój (Szkoła Podstawowa w Kuźnicy)

Miejsce I w kategorii III: uczniowie szkół ponadpodstawowych:

  • Wiktoria Jurczykowska, Spojrzenie (I Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku)

Miejsce II w kategorii III: uczniowie szkół ponadpodstawowych:

  • Aleksandra Kowalczuk, Charbin (VI Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku)

Miejsce III ex aequo w kategorii III: uczniowie szkół ponadpodstawowych:

  • Aleksandra Kondracka, Moja kochana rodzino (Zespół Szkół Technicznych w Suwałkach)
  • Wiktoria Borkowska, Katyński las (Zespół Szkół nr 4 w Suwałkach)

Wyróżnienie w kategorii III: uczniowie klas szkół ponadpodstawowych:

  • Natalia Rant, Wilczy Szaniec (I Liceum Ogólnokształcące w Olecku)
  • Aleksandra Gastoł, Czy było warto? (I Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku)
  • Julita Wróblewska, Piasek w klepsydrze (I Liceum Ogólnokształcące w Olecku)
  • Natalia Późniak, Gwiazdy na zachmurzonym niebie (Zespół Szkół w Dowspudzie)
  • Karolina Topolska, Pamięć (Zespół Szkół nr 4 w Suwałkach)

Zobacz też:

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Dom rodzinny Ponurego czeka na gości

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny