. Udało mi się spieniężyć kilka rzeczy z lepszych czasów. Jest to zegarek, palto, garnitur i gramofon. Część pieniędzy powędrowało na mieszkanie zaległe od kilku miesięcy. (...) Poniedziałek 19 października. Sprzedałem łóżko żelazne i żakiet. W
domu za to jest ciepło, bo kupiłem dwa korce węgle i trochę będzie na życie" -pisał na przykład pochodzący z Dąbrowy Górniczej uczestnik konkursu. Pamiętniki bezrobotnych opublikowano w 1933 r., w apogeum kryzysu. Kilku szczęśliwców dostało nagrody, ale polskie społeczeństwo musiało poczekać jeszcze około roku na pierwsze oznaki ożywienia.
Wielki Kryzys stał się wielką, pamiętaną przez dziesięciolecia lekcją dla świata finansów i gospodarki. To właśnie temu doświadczeniu zawdzięczamy istnienie dziś nadzoru giełdowego i bankowego oraz wielu nieprzekraczalnych zasad obowiązujących na rynkach finansowych. Wielki Kryzys dał też de facto początek istnienia nowej doktryny ekonomicznej zwanej keynesizmem, obecnej w ekonomii do dziś. Mimo to jednak bynajmniej nie był to ostatni poważny kryzys w historii świata.
We współczesnej Polsce, od zakończenia pierwszej fazy transformacji gospodarczej ok. 1993 r., nie odnotowaliśmy żadnego kryzysu o charakterze specyficznie krajowym. Nasz kraj w niewielkim stopniu został dotknięty skutkami kryzysu azjatyckiego z lat 1997-1998 (choć wpłynął on na kondycję niektórych azjatyckich firm inwestujących w Polsce, a tym samym na sytuację ich krajowych oddziałów) i w jeszcze mniejszym stopniu doświadczył tzw. bańki internetowej z 2001 r.
Na poważnie (choć i tak w skali świata w bardzo umiarkowanym stopniu) odczuliśmy dopiero skutki wielkiego kryzysu finansowego zapoczątkowanego w 2008 r. upadkiem banku Lehman Brothers. Ale to już inna historia - przypominamy ją na następnych stronach.
Jeżeli przeczytałeś artykuł z cyklu "Twoje Finanse" dotyczący historii pieniądza, odpowiedz na kilka pytań. Odpowiedzi należy nadsyłać na adres [email protected] Pobierz ankietę
Projekt "Twoje Finanse" realizowany jest z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?