Hipolitowo. Funkcjonariusze publiczni popełniali uchybienia wobec dzieciobójczyni

Katarzyna Patalan-Brzostowska
W tym domu mieszkała Beata Z., dzieciobójczyni z Hipolitowa
W tym domu mieszkała Beata Z., dzieciobójczyni z Hipolitowa Katarzyna Patalan-Brzostowska
Szereg powtarzalnych uchybień, których skala nie daje jednak dostatecznych podstaw do pociągnięcia do odpowiedzialności dyscyplinarnej lub służbowej funkcjonariuszy publicznych - to wynik lustracji przez ministra sprawiedliwości III Wydziału Rodzinnego i Nieletnich Sądu Rejonowego w Łomży, który nadzorował życie Beaty Z., dzieciobójczyni z Hipolitowa.

Jednocześnie informujemy, że ze sprawozdania lustracyjnego przeprowadzonego przez sędziów - wizytatorów z Sądu Apelacyjnego w Białymstoku wynika, że dwóch kuratorów społecznych, których praca budziła największe zastrzeżenia, znacznie wcześniej zostało odwołanych z pełnionych funkcji (ostatni w 2008 r.) - podaje mediom Patrycja Loose, rzeczniczka ministra sprawiedliwości. - Ponadto całkowicie poza zakresem przedmiotowym i podmiotowym lustracji, a także poza zakresem kompetencji osób przeprowadzających lustrację pozostawało ustalanie ewentualnego związku przyczynowego pomiędzy błędami i zaniedbaniami wymienionych wyżej funkcjonariuszy publicznych, a domniemanymi zabójstwami dzieci Pani Beaty Z. Zagadnienia te należą do wyłącznej kompetencji organów ścigania, w szczególności prokuratury i Policji.

Lustracja łomżyńskiego sądu po odkryciu dzieciobójczyni z Hipolitowa

W wyniku lustracji odnotowano szereg powtarzalnych uchybień w pracy lustrowanego Wydziału, polegających w szczególności na:

- faktycznym wyłączeniu spod nadzoru sędziego spraw wykonawczych małoletnich objętych na podstawie orzeczenia sądu opieką, kuratelą lub nadzorem wynikającym z ograniczenia władzy rodzicielskiej w latach 2004-2006;

- braku zarządzeń wykonawczych sędziego na etapie kierowania orzeczenia do wykonania;

- licznych przypadkach braku adekwatnej i odpowiednio szybkiej reakcji kuratora i sądu na zmiany sytuacji w rodzinie;

- niedostatecznej aktywności sędziów w zakresie okresowej kontroli przebiegu postępowania wykonawczego;

- niskiej jakości sprawozdań kuratorów sądowych z objęcia i z przebiegu nadzoru;

- wąskim zakresie źródeł informacji, z jakich korzystają kuratorzy sądowi w sprawowanych nadzorach (np. brak rozmów z sąsiadami).

Odnotowane w toku lustracji nieprawidłowości w pracy kuratorów sądowych wskazują na wadliwość niektórych obecnie obowiązujących rozwiązań natury ustrojowej, organizacyjnej i proceduralnej w zakresie funkcjonowania kuratorskiej służby sądowej.

Aktualnie w Ministerstwie Sprawiedliwości przygotowywany jest projekt założeń do projektu ustawy o zmianie ustawy o kuratorach sądowych, którego celem jest m.in. wyeliminowanie negatywnych zjawisk w pracy kuratorów sądowych, jak te, stwierdzone w wyniku przedmiotowej lustracji.

Ponadto informujemy, że kopia sprawozdania z lustracji została również przekazana Prezesowi Sądu Okręgowego w Łomży z zakreśleniem na dzień 30 listopada 2012 r. terminu do zgłoszenia ewentualnych uwag. Po tej dacie podjęte zostaną ewentualne, dalsze przewidziane prawem czynności nadzorcze.

Czytaj e-wydanie »

Nieruchomości z Twojego regionu

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie