Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Henrykowo: Powstaje budynek ze słomy

Tomasz Mikulicz
Paweł Fornalski (od lewej) i Monika Sierakowska z firmy Earth-Heart zorganizowali warsztaty budownictwa ekologicznego. Uczestnikami są zapaleńcy z całej Polski, wśród nich (od prawej): Łukasz Lewandowski, Mariusz Grześ i Marcin Sienkiewicz.
Paweł Fornalski (od lewej) i Monika Sierakowska z firmy Earth-Heart zorganizowali warsztaty budownictwa ekologicznego. Uczestnikami są zapaleńcy z całej Polski, wśród nich (od prawej): Łukasz Lewandowski, Mariusz Grześ i Marcin Sienkiewicz. Wojciech Wojtkielewicz
Latem - przyjemny chłodek, a zimą wystarczy niewielki kominek, by było ciepło. Takie są nowoczesne budynki, do tworzenia których potrzebna jest słoma, drewno opałowe i trochę gliny. To metoda o wiele tańsza od stawiania domu z pustaków. I co istotne: ekologiczna.

Wbrew temu co mogłoby się komuś wydawać, budynek ze słomy nie jest łatwopalny. Na pewno jego mieszkańcy nie będą też mieli problemów z chłodem - mówi Monika Sierakowska, architekt z grupy Earth-Heart, która zajmuje się stawianiem ekologicznych budynków.

Dodaje, że oprócz sprasowanej w kostki słomy, przy budowie są używane m.in.: drewno opałowe oraz glina. - Szczególnie ważny jest ten ostatni budulec. Poza tym, że na glinie nie osadza się kurz - co jest idealnym rozwiązaniem dla alergików - zachowuje się dzięki niej równowagę termiczną budynku. Chodzi o to, że latem panuje w nim przyjemny chłodek, a zimą ściany są na tyle szczelne, że do ogrzania wnętrza wystarczy niewielki kominek - podkreśla Paweł Fornalski, współzałożyciel grupy.

Budynek o tego typu walorach powstaje właśnie w Henrykowie, niedaleko Sobolewa.
- Stawiamy go w ramach zorganizowanych przez nas warsztatów. Uczestnicy przyjechali z całej Polski - tłumaczy Fornalski.
Łukasz Lewandowski twierdzi, że zainteresował się tym sposobem budowania m.in. dlatego, że jest on tańszy od stawiania domu z pustaków.

- W dobie brania przez młodych ludzi kredytów mieszkaniowych na jakieś horrendalne kwoty, ta kwestia nie jest bez znaczenia - podkreśla Lewandowski.

Jego kolega z warsztatów, Marcin Sienkiewicz mówi, że wykorzystywanie ekologicznych materiałów jest przyszłością budownictwa.

- A zbudowany tą metodą dom nie będzie wcale mniej trwały od innych. Trzeba tylko dobrze zabezpieczyć gliniane ściany, by nie wdała się tam wilgoć - tłumaczy Sienkiewicz.

Budynek, który powstaje w Henrykowie może kiedyś być częścią ośrodka odnowy.

- To byłoby spełnienie mojego marzenia. Projekt już mam. Zrobiłam go w ramach pracy dyplomowej. Jeśli wszystko się uda, powstanie tu ośrodek przyjazny zarówno ciału, jak i duszy - rozmarza się Monika Sierakowska.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny