Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Henryk Sienkiewicz ma swój pomnik. Magistrat nic nie wie

Tomasz Mikulicz
Pomnik Henryka Sienkiewicza stoi przy ul. Ciepłej od lat. Mało kto jednak wie, że został odsłonięty w 1987 roku. Do Białegostoku przyjechała wtedy Barbara Wachowicz, wnuczka pisarza.
Pomnik Henryka Sienkiewicza stoi przy ul. Ciepłej od lat. Mało kto jednak wie, że został odsłonięty w 1987 roku. Do Białegostoku przyjechała wtedy Barbara Wachowicz, wnuczka pisarza. Wojciech Wojtkielewicz
Henryk Sienkiewicz, twórca "Trylogii" ma w Białymstoku swój pomnik. To odsłonięte w 1987 roku popiersie, którego autorem był znany białostocki rzeźbiarz - Albin Sokołowski. Do tej pory próżno było szukać tych informacji na stronie urzędu miasta.

Na stronie internetowej urzędu miasta jest zakładka pomniki. Znajdziemy tam informację o lokalizacjach i datach odsłonięcia wszystkich naszych monumentów. Wszystkich, ale nie tego.

Chodzi o popiersie Henryka Sienkiewicza, które stoi przy skrzyżowaniu ul. Ciepłej i Nowogródzkiej.

Postanowiliśmy rozwiązać tę zagadkę i udaliśmy się do pobliskiej szkoły, czyli Publicznego Gimnazjum nr 4 z oddziałami integracyjnymi przy ul. Ciepłej 32. Dyrektor Bolesław Korobczak przewertował szkolne archiwa i odnalazł zapis z kroniki z 1987 roku.

- Odsłonięcie pomnika nastąpiło dokładnie 16 listopada. Pokryło się to w czasie z nadaniem - istniejącej tu wtedy - szkole podstawowej nr 13 imienia Henryka Sienkiewicza - mówi Bolesław Korobczak.

Z dokumentów, jakie udało mu się wyszperać wynika, że pomnik został ufundowany ze składek białostoczan. Na czele społecznego komitetu budowy popiersia stanął ówczesny poseł Józef Szawiec.

W podpisanym przez niego piśmie czytamy, że popiersie jest przekazane pod opiekę rady pedagogicznej i uczniów szkoły.

- Co roku myjemy ten pomnik. Uczniowie składają pod nim kwiaty podczas różnych uroczystości - twierdzi dyrektor.
Z kserokopiami archiwalnych pism, jakie nam podarował, udaliśmy się do administracji osiedla, które też nosi imię twórcy "Trylogii“. Ci z pracowników, którzy pamiętają tamte czasy, opowiedzieli nam dokładnie, jak to z tym pomnikiem było.

Okazało się, że inicjatorem jego postawienia był ówczesny przewodniczący rady osiedla Sienkiewicza, Kazimierz Turko. To on zorganizował składkę wśród mieszkańców. Później do społecznego komitetu budowy pomnika wciągnięto mieszkającego przy ul. Fabrycznej posła Józefa Szawca i wybrano go przewodniczącym.

- Odsłonięcie pomnika było wielką uroczystością. Przyjechała tu nawet wnuczka pisarza, Barbara Wachowicz. Zjawił się też wiceminister kultury i sztuki oraz lokalny sekretarz PZPR - opowiada jedna z pracownic administracji.

Pamięta nawet artystę, który był autorem pomnika. To Albin Sokołowski, znany w latach 70. i 80. białostocki rzeźbiarz, który stworzył np. rzeźbę Ptaków stojących przy al. Jana Pawła II, u zbiegu szos wylotowych do Warszawy i Ełku.

- Kolejny raz dowiadujemy się, że to właśnie ten artysta jest autorem jakiejś ciekawej rzeźby. Postaramy się uzupełnić o tę informację opis zamieszczony na naszej stronie - mówi Jolanta Koller-Szumska z biura kultury i ochrony zabytków w magistracie.

W 2007 roku, na wniosek administracji osiedla, miasto odnowiło pomnik. Otaczającym go skwerem od lat zajmuje się zaś administracja.

Czytaj e-wydanie »

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny