Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Harper Lee – Idź, postaw wartownika

Jerzy Doroszkiewicz
Harper Lee, autorka nagrodzonej w 1961 roku Pulitzerem powieści „Zabić drozda”, postanowiła powrócić w te same miejsca, lecz już w rzeczywiści lat 50. XX wieku.
Harper Lee, autorka nagrodzonej w 1961 roku Pulitzerem powieści „Zabić drozda”, postanowiła powrócić w te same miejsca, lecz już w rzeczywiści lat 50. XX wieku. Wydawnictwo Filia
Książka obwołana największym literackim powrotem XXI wieku z pewnością większe wrażenie zrobiła w USA niż ma na to szansę w Polsce.

Z perspektywy Polski, ba nawet PRL, problemy opisane w powieściach Harper Lee mogły i mogą się wydawać dosyć egzotyczne. Wszak polscy muzycy pokochali jazz, utożsamiali się z nim jako z symbolem wolności, a najlepsze jazzowe nuty grali czarnoskórzy Amerykanie, dziś raczej zwani Afroamerykanami. Komunistyczna propaganda oczywiście tłumaczyła, że te Stany Zjednoczone, z kwitnącą popularną kulturą, rozwijającą się motoryzacją, czy nawet fantastycznymi przedmiotami domowego użytku są w istocie krainą, „gdzie biją Murzynów”, ale jakoś trudno było w to uwierzyć. Inaczej pewnie odbierali powieści Harper Lee Amerykanie z północnych Stanów, a inaczej Południowcy, gdzie segregacja rasowa zachowała się znacznie dłużej.

W czasie „Idź, postaw wartownika” nikt jeszcze nie myśli o pastorze Kingu, zaś powracająca z Nowego Jorku – stolicy światowego jazzu – córka adwokata, broniącego w „Zabić Drozda” czarnoskórego, musi zmierzyć się z własną rodziną. Wychowywana bez matki nagle odkrywa, że ten sam szlachetny prawnik był też członkiem Ku Klux Klanu, a jego poglądy wydają się wyemancypowanej pannie bardzo zradykalizowane. Jednocześnie odwołuje się wspomnieniami do dzieciństwa, wychowania przez czarnoskórą opiekunkę, braku edukacji seksualnej i chyba tej emocjonalnej.

Z perspektywy Polski ta oparta nieomal wyłącznie o dialogi książka bardziej wydaje się rozliczeniem z dzieciństwem i próbą zrozumienia przez bohaterkę mentalności rodziny – typowych Południowców, niż oskarżeniem o rasizm. Może to i lepiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny