Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

HARDKOR 44 - Tomasz Bagiński pokaże Powstanie Warszawskie. Zapowiada się epicki przebój w klimatach filmu "300"!

Piotr Kowalik
Animacja plastyczna jednej ze scen filmu "HARDKOR 44” którą przygotowuje Tomasz Bagiński.
Animacja plastyczna jednej ze scen filmu "HARDKOR 44” którą przygotowuje Tomasz Bagiński.
Schyłek lata 1944. Warszawa jest częściowo opanowana przez powstańców, Niemcy się przegrupowują. Na rozkaz najwyższych władz do miasta skierowany zostaje doborowy, eksperymentalny oddział słynącego z okrucieństwa Wangera. To kanwa filmu HARDKOR 44 jaki przygotowuje Tomasz Bagiński.

Opinia

Opinia

Tomasz Bagiński

Chciałbym przybliżyć tamten świat dzisiejszym rówieśnikom powstańców.

Powstanie Warszawskie to temat przez filmowców niedotykany od lat, choć rozmaite projekty również od dawna były wielokrotnie zapowiadane.

Potencjał filmowy tego wydarzenia jest ogromny i szkoda, że ciągle niewykorzystany. Liczę na to, że wcześniej czy później produkcja podnosząca temat powstania dojdzie do skutku, ale tymczasem chciałem się podzielić projektem, który też o ten temat zahacza, jednak w sposób nieco nietypowy.

Od wielu lat chodzę z myślą o zupełnie innym niż te tradycyjnie przyjęte sposobie filmowania i opowiadania ważnych wydarzeń z historii Polski. W szczególności Powstania Warszawskiego.

Sposobie mogącym zainteresować nie tylko widza polskiego, ale spokojnie "broniącego się" też w skali świata. To jest polskie lądowanie w Normandii, nalot Drezna i Pearl Harbor w jednym. Fantastyczne, filmowe historie, mające szanse uwieść widza z każdego miejsca na ziemi.

Jestem przekonany, że współczesna widownia jest otwarta na nowe pomysły i ostatnie lata przyniosły nam na to parę dowodów. Chciałbym podejść do opowieści z Powstania Warszawskiego zupełnie inaczej, niż zostaliśmy przyzwyczajeni. Nie na kolanach, chyląc głowę przed ofiarami i smutnym polskim losem. Nie w brudzie, pokazując beznadzieję zrywu i ponurą śmierć młodych Polaków w kanałach i wypalonych piwnicach.

Chciałbym podejść do tego tak, jakbym opowiadał pewną mitologię, trochę odrealniony świat archetypów. Chciałbym przybliżyć tamten świat dzisiejszym rówieśnikom powstańców. Chłopakom i dziewczynom wychowanym na prostych filmach o superbohaterach, komiksach i rozbudowanych grach komputerowych. Prosto.

Tymczasem w ogarniętym chaosem mieście pojawia się Arnold - były żołnierz, który w niejasnych okolicznościach zniknął po kampanii wrześniowej. Kompletuje on ekipę nietypowych specjalistów- są to przestępcy i outsiderzy, a nawet kolaboranci. Razem z nimi planuje brawurową akcję, w której stawką są łupy wojenne należące do samego Wangera.

W rzeczywistości gra idzie o najwyższą stawkę, a niebezpieczeństwo jest ogromne. Wanger sprowadził do Warszawy eksperymentalny oddział cyborgów bojowych, osławione wunderwaffe, zdolne do zmiażdżenia Warszawy i odwrócenia losów wojny. Morderczo precyzyjne maszyny inicjują nierówną grę z powstańcami. Cel Wangera jest prosty: zrównać miasto z ziemią.

Ludzie Arnolda nie spodziewają się starcia z takim przeciwnikiem, zarazem są jedynymi, którzy są w stanie takie starcie przetrzymać i przejąć inicjatywę. Pod gradem kul, podczas starcia z nieludzkim wrogiem zweryfikują prawdę o sobie…

Film, jakiego jeszcze nie było

O tym będzie opowiadał najnowszy film Tomka Bagińskiego, laureata Złotych Kluczy "Kuriera Porannego". Autor nominowanej do Oskara "Katedry" przygotowuje go wraz ze studiem Platige Image na zlecenie Muzeum Powstania Warszawskiego. Film będzie zrealizowany w technice, w jakiej powstawały ekranizacje słynnych komiksów "300" oraz "Sin City". Wystąpią w nim prawdziwi aktorzy, a świat filmowy zostanie stworzony przy pomocy technik komputerowych. Ma być też przekroczeniem innego Rubikonu - narodowego.

W dziejach polskiego kina powstało wiele wybitnych filmów dotyczących Powstania Warszawskiego. Najsłynniejszy z nich - "Kanał" Andrzeja Wajdy - był początkiem narodzin polskiej szkoły filmowej. Wciąż jednak brakuje wielkiej historycznej epopei, która mogłaby podbić serca widzów na całym świecie, przenosząc tym samym historię Powstania Warszawskiego z wymiaru lokalnego w globalny.

- Jesteśmy przekonani, że wielkie wydarzenia historyczne, takie jak Powstanie Warszawskie, wymagają wyjątkowego ujęcia oraz dotarcia do szerokich rzesz odbiorców. Oba te warunki spełnia kultura masowa, w której najbardziej nośną platformą pozostaje kino - powiedział Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, na konferencji prasowej zapowiadającej rozpoczęcie prac na filmem.

Dziewczęta uśmiechnięte, Niemcy jak cyborgi

W "HARDKOR 44" powstańcy będą piękni, uśmiechnięci, uzbrojeni w różne rodzaje broni, dziewczęta młode i odważne. Wszyscy mają przypominać bohaterów z amerykańskich komiksów. Niemcy walczący z powstańcami to postacie przypominające cyborgi i wynaturzone potwory-roboty. Dzięki animacji komputerowej uda się stworzyć opowieść z niezwykłymi efektami specjalnymi, która zainteresuje młodego odbiorcę.

- W Polsce nikt jeszcze nie próbował zrobić takiego filmu. "HARDKOR 44" będzie nowoczesną, skrojoną wedle wzorców zachodnich opowieścią o polskich bohaterach. Już na tym etapie prac mamy świadomość, że powstaje fantastyczna, pod każdym względem, historia - powiedzieli Tobiasz Piątkowski i Łukasz Orbitowski, autorzy scenariusza.

Produkcja wpisuje się w nurt renesansu wielkiego epickiego kina historycznego. Kiedyś "Spartakus" "Kleopatra", "Ben Hur", dziś "Hannibal", "Gladiator" czy "Troja". Co więcej, nowoczesne kino historyczne wyznacza nowatorskie trendy w sztuce filmowej. Przykładem jest właśnie film "300" Zacka Snydera, łączący tradycyjną grę aktorską z animacją komputerową.

- Wolność, poświęcenie, walka dobra ze złem są uniwersalnymi tropami, zrozumiałymi dla odbiorców w każdej części świata. Należy tylko do nich dotrzeć - powiedział Jan Ołdakowski.

Czy uda się to twórcom "HARDKOR 44"? Przekonamy się za trzy lata. Wtedy film wejdzie na ekrany kin.

Opracowano na podstawie materiałów ze strony www. hardkor44.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny