Hamilton świętuje. Kubica podziękował Williamsowi

ms
Kubica był 19.
Kubica był 19. Eastnews
Lewis Hamilton wygrał ostatni wyścig w tym sezonie Formuły 1 - Grand Prix Abu Zabi. Robert Kubica zajął ostatnie - 19. miejsce i pożegnał się z Williamsem. – Dziękuję wam wszystkim za ten sezon. A właściwie 2 sezony. Nie było łatwo, ale zrobiliście dobrą robotę. Dziękuję i życzę Wam powodzenia – przekazał Kubica przez radio.

Niewykluczone, że wyścig o Grand Prix Abu Zabi był ostatnim w karierze Roberta Kubicy. Do swojej ostatniej podróży w tym sezonie, Kubica ustawił się obok nie byle kogo, bo świeżo upieczonego wicemistrza świata – Valtteriego Bottasa z Mercedesa. Fin został przesunięty na ostatnie miejsce przez wymianę jednostki napędowej w swoim bolidzie.

Na czele stawki stanął bolid Lewisa Hamiltona. Lider Mercedesa zapewnił sobie tytuł mistrza świata już kilka weekendów temu. W sumie ma ich już sześć, tylko jeden mniej od legendarnego Michaela Schumachera.

Brytyjczyk utrzymał swoją pozycję, a za jego plecami toczyła się walka od pozostałe dwa miejsca na podium. Po czterech okrążeniach sytuacja za jego plecami wyglądała następująco: drugi był Charles Leclerc (Ferrari), trzeci Max Verstappen (Red Bull), zaś tuż za podium znajdował się pięciokrotny mistrz świat – Sebastian Vettel (Ferrari).

Znakomity start zanotował Kubica. Polak po raz kolejny potwierdził, że w tłoku potrafi odnaleźć się jak mało kto. W pewnym momencie był nawet na 15. pozycji, wyprzedzając m.in. George’a Russella.

Na 25. okrążeniu do skóry Polaka próbował dobierać się Antonio Giovinazzi (Alfa Romeo). Walka była na tyle zacięta, że Włoch wjechał w bok samochodu Kubicy, z którego posypały się części. 34-latek nie tylko stracił pozycję, ale również jego bolid został uszkodzony, przez co musiał zjechać do alei serwisowej. Całym incydentem od razu zajęli się sędziowie, jednak nie zdecydowali się wyegzekwować żadnej kary dla kierowcy Alfy Romeo.

Kubica zaczął narzekać na przyczepność. Czuł, że z jego samochodem dzieje się coś niedobrego. Spadł na ostatnie 19-miejsce, ponieważ z wyścigu wycofał się tylko Lance Stroll (Racing Point). Russell był 17.

– Dziękuję wam wszystkim za ten sezon. A właściwie 2 sezony. Nie było łatwo, ale zrobiliście dobrą robotę. Dziękuję i życzę Wam powodzenia – przekazał Kubica przez radio. – Dziękujemy Robert, to była przyjemność z tobą pracować – odpowiedział mu inżynier wyścigowy Paul Williams.

Wygrał Hamilton, dla którego był to 84. triumf w karierze. Tym samym Mercedes podtrzymał swoją niesamowitą serię na torze Yas Marina- od 2014 roku wygrywają tu tylko kierowcy tego zespołu.

Drugi był Verstappen, a trzeci Leclerc. Co ciekawe startujący z ostatniej pozycji Bottas znalazł się tuż za podium.