MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Halfway Festival 2019. My Brightest Diamond, Foxing, Julia Holter zagrają w amfiteatrze. PEŁNY PROGRAM (zdjęcia)

(dor)
Wedrowiec 28.06.2019 o 21:00 wejdzie na ścieżkę, która bez mapy prowadzi prosto pod scenę. Występ oficjalnie rozpocznie tegoroczny Halfway Festival, wytyczając drogę ku głębi koncertowej atmosfery. Bliżej ludzi, bliżej muzyki, bliżej siebie. Na scenie nie zabraknie Gabriela Tomczuka — białostoczanina, który od samego początku zasila widownię Halfway Festival 2019
Wedrowiec 28.06.2019 o 21:00 wejdzie na ścieżkę, która bez mapy prowadzi prosto pod scenę. Występ oficjalnie rozpocznie tegoroczny Halfway Festival, wytyczając drogę ku głębi koncertowej atmosfery. Bliżej ludzi, bliżej muzyki, bliżej siebie. Na scenie nie zabraknie Gabriela Tomczuka — białostoczanina, który od samego początku zasila widownię Halfway Festival 2019 Mat. organizatora
My Brightest Diamond, Foxing, Julia Holter i wielu innych zagra na Halfway Festival 2019.

W tym roku wystąpi 13 wykonawców, dość rozpoznawalnych w świecie muzyki alternatywnej - informuje Ilona Karpiuk, koordynatorka Halfway Festival 2019 z opery. - Przyjadą Julia Holter, zespół Foxing, będą akcenty skandynawskie - stąd Gyða Valtýsdóttir, która łączy klimaty muzyki klasycznej z mistyką skandynawskich klimatów. Tradycyjnie już na Halfway Festival przyjadą wykonawcy zza wschodniej granicy.

W tym roku wróci do Białegostoku Białorusinka Palina, która wystąpiła podczas pierwszej edycji imprezy.

- Teraz zmieniła wcielenie artystyczne - przekonuje Karpiuk. Z Litwy przyjedzie Kotori. - Myślę, że będzie jakby repliką Annie Hart, bo też występuje z syntezatorami i gitarą basową, to może być jakieś odkrycie - zastanawia się Karpiuk.

Wśród polskich wykonawców organizatorzy najbardziej cieszą się z zaproszenia zespołu Tęskno. - Grają już na festiwalach na świecie i bardzo nam na nich zależało - mówi Karpiuk. W amfiteatrze zagra też Oxford Drama. Akcentem lokalnym będzie formacja Wędrowiec, w której gra Gabriel Tomczuk, znany też z występów w Klezmafour. Właśnie ukazał się ich debiutancki album "Zwierzęta nocne".

- Zawsze szukamy muzyków związanych z Białymstokiem, dla których to ważne miejsce do tworzenia - podkreśla Karpiuk.

Oprócz koncertów festiwalowi towarzyszyć będzie wiele spotkań.

28 i 29 czerwca odbędą się dwa panele dyskusyjne współorganizowane z Krakowskim Biurem Festiwalowym.

- Pierwszy - "Psychozy", prowadzony przez Bartosza Sadurskiego z Łukaszem Orbitowskim, Anną Mazur i innymi o tym, czego nie potrafimy zrozumieć w muzyce i literaturze - informuje Sylwia Lubieniecka z opery. - Sobotnia rozmowa będzie dotyczyła historii fandomowych, alterkultury, którą poprowadzi Tomasz Pindel, autor planowanej na 10 lipca książki o takich społecznościach.

W sobotę odbędzie się również spotkanie poświęcone przekładom z angielskiego na polski i na odwrót. - O języku w muzyce będzie rozmawiał filolog Krzysztof Puławski, a jego gośćmi będą Jerzy Jarniewicz, białostoczanka Maja Chmurkowska. Dyskusji będzie towarzyszył warsztat tłumaczeniowy. Fani będą się uczyli przekładać angielskie teksty piosenek, a muzycy, tłumaczyć swoje piosenki bądź od razu pisać po angielsku.

W Galerii Arsenał odbędzie się literackie espresso poświęcone wyborom białostoczanek, zaś w Gamoffonie spotkanie z dziennikarzami muzycznymi o aktualnościach w świecie muzyki.

Fotograf operowy, Michał Heller, poprowadzi warsztat fotograficzny z reportażu festiwalowego. Zapisy ruszą około 14 czerwca. Organizatorzy polecają śledzenie festiwalowego funpage.

W tym roku mieszkańcy Białegostoku będą kupowali bilety o 20 zł taniej niż przyjezdni.

Halfway Festival odbywa się w amfiteatrze Opery i Filharmonii Podlaskiej – Europejskiego Centrum Sztuki w Białymstoku, przy ul. Odeskiej 1.

- Jest to już wydarzenie kluczowe - podkreśla Rafał Rudnicki, wiceprezydent Białegostoku. - To oznacza pewność, że przez kolejne trzy lata ze strony miasta Białystok będzie współfinansowany, bo uważamy że od strony artystycznej i promocyjnej świetnie działa, na Halfway Festival przyjeżdża szereg osób z Polski, dla których to niezwykle ważne wydarzenie.

Prezydent podkreślił, że władze miasta starają się patrzeć na wizerunek Białegostoku całościowo.

- To nie istotne, że organem prowadzącym opery, organizatora Halfway Festival, jest marszałek województwa, ważne jest że placówka znajduje się na terenie Białegostoku i organizuje coś, co ma charakter ponadregionalny, ogólnopolski i warto być w takim projekcie - dodał Rudnicki. W tym roku miasto wsparło organizację festiwalu kwotą 300 tys. zł. Ile Halfway Festival dostanie na kolejne lata będzie zależało od konkursu, w którym do podziału pomiędzy tę imprezę, Up To Date Festiwal i festiwal literacki "Na pograniczu kultur" będzie 1 mln 100 tys. zł.

Już wiadomo, kto wystąpi od 28 do 30 czerwca w amfiteatrze.

Halfway Festival 2019 - Program

PIĄTEK / 28.06

godz. 20 / Otwarcie bram
Wędrowiec
Gyða
These New Puritans

SOBOTA / 29.06

godz. 16 / Otwarcie bram
Oxford Drama
Kotori
KÁRYYN
My Brightest Diamond
Julia Holter


NIEDZIELA / 30.06

godz. 16 / Otwarcie bram
Palina
Tęskno
Alice Phoebe Lou
Foxing
Strand of Oaks

DYSKUSJE BLISKO MUZYKI I SŁÓW

PIĄTEK 28.06

18:00 Dyskusja „Psychozy” – partner: Krakowskie Biuro Festiwalowe (Sala Kameralna Opery)
O psychozach, szaleństwie i tym, czego zrozumieć nie potrafimy, choć próbujemy w literaturze, życiu i muzyce porozmawiają Łukasz Orbitowski, Olga Hund i Anna Mazurek. Prowadzenie: Bartosz Sadulski.
19.30 Joga na dachu Opery – prowadzenie: Anna Chomczyk, nauczycielka ashtanga jogi w Shanti Yoga Studio. Od wielu lat regularnie podróżuje do Indii, gdzie poznaje jogę u źródła. Na Halfwayu pomoże się wyciszyć i złapać oddech. Ale nie oczekujcie niczego „slow”, bo to niezgodne z jej temperamentem.
19.30 Wystawa Ady Konopki „Sytuacje” | Oprowadzanie kuratorskie (Sala Wystawowa Opery)

SOBOTA 29.06

10.00 Literackie espresso | Subiektywne wybory kobiet (Galeria Arsenał, ul. Mickiewicza 2)
„Literackie espresso” z udziałem Aliny Wawrzeniuk, Katarzyny Sawickiej-Mierzyńskiej i Urszuli Komsty.
11.00 Oprowadzanie kuratorskie po wystawie w Arsenale (Galeria Arsenał, ul. Mickiewicza 2)
Oprowadzanie autorsko-kuratorskie po wystawach:
Dominika Olszowy – „Happy End”, kurator: Tomek Pawłowski
Pravdoliub Ivanov – „Innym żyje się jakoś łatwiej”, kuratorka: Monika Szewczyk
Wstęp na wystawy przez weekend festiwalowy dla posiadaczy opasek – bezpłatny
12.30 Warsztat tłumaczeniowy (Sala Wystawowa Opery)
Słownik polsko-angielski i angielsko-polski – warsztaty tłumaczeniowe skierowane do tłumaczy-amatorów (którzy będą tłumaczyć na język polski) oraz artystów-amatorów (którzy będą pisać teksty po angielsku). Prowadzenie: Maja Chmurkowska i Krzysztof Puławski.

14.30 Dyskusja „Historia fandomowe” – partner: Krakowskie Biuro Festiwalowe (Sala Kameralna Opery)
Historie fandomowe, czyli rozmowy o alterkulturze, trzecim obiegu, o ludziach, którym się chciało i chce nadal, o środowisku dynamicznym i twórczym, niesłusznie niedocenianym, o kosmicznych pojazdach, wielościennych kostkach i odzywkach elfów porozmawiają ciekawi goście, m.in. Tomasz Pindel.

NIEDZIELA 30.06

12.00 Muzyczna prasówka (Gram Off On)
13.00 Joga na dachu Opery – prowadzenie Anna Chomczyk
13.00 „Zapiski” – warsztat plastyczno-dyskusyjny Ady Konopki – tarasy Opery
14.00 Dyskusja „Tłumaczymy się z piosenek” (Sala Kameralna Opery)
Po co tłumaczymy piosenki na polski? Jakie piosenki warto tłumaczyć? Dlaczego i po co polscy twórcy piszą po angielsku? Jakie problemy się z tym wiążą? O znaczeniu języka w muzyce porozmawiamy z artystami, tłumaczami, dziennikarzami muzycznymi i znawcami.
Rozmawiać będą: Maja Chmurkowska (autorka, Zerova, Plac Zabaw), Jolanta Kozak (tłumaczka), Jerzy Jarniewicz (poeta, krytyk literacki, tłumacz), Daniel Wyszogrodzki (autor, tłumacz, dziennikarz muzyczny).
Prowadzenie: Krzysztof Puławski (tłumacz)

28.06–30.06
Wystawa Justyny Sołomianko – instalacja artystyczna „PORTALE” (teren festiwalu)
Warsztaty fotograficzne z Michałem Hellerem – fotoreportaż festiwalowy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak wakacje spędza Katarzyna Pakosińska?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny