Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej. Festiwal inny niż wszystkie

Redakcja
Ks. mitrat Michał Niegierewicz
Ks. mitrat Michał Niegierewicz
Z ministerstwa kultury dostaliśmy 150 tys., a z Euroregionu Puszcza Białowieska 10 tys. zł. Tą kwotą chcemy pokryć koszty organizacji całego festiwalu - mówi Ks. mitrat Michał Niegierewicz, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej.

Zazwyczaj festiwal odbywał się później. Dlaczego teraz trwa od 6 do 12 maja?
Ks. mitrat Michał Niegierewicz, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej:
Jego termin jest związany z Wielkanocą. W tym roku była wcześniej. Potem, 22 maja, mamy odpust parafialny. Duże święto koliduje z organizacją przesłuchań. W następnym roku festiwal na pewno będzie później, jako że i Wielkanoc będzie w innym terminie.

Z jakich krajów wystąpią w tym roku chóry?

- Z Czarnogóry, Niemiec, Gruzji, Białorusi, Słowacji, Litwy, Rumunii, Rosji i oczywiście z Polski. Chór z Berlina tworzą Bułgarzy, którzy tam mieszkają, oraz Niemcy. Ciekawie zapowiada się koncert Rumunów. Rokrocznie jestem jurorem festiwalu w Grodnie, a oni zdobyli tam Grand Prix. Wystąpią w soborze i operze.

Właśnie. Poza występami chórów, w białostockiej operze odbędzie się trójwymiarowe widowisko multimedialne.

- Opera już zakupiła 500 par okularów 3D. Będzie tam koncert chórów i prezentacja starych cerkwi.

Od 2005 roku odbywają się także koncerty plenerowe w ośrodku Jagiellońskie.

- Ot, stało puste wyrobisko. Ożywiliśmy to miejsce. Teraz odbywają się tam nie tylko nasze koncerty.

To coś fantastycznego. Ludzie specjalnie przyjeżdżają tam z drugiego końca Polski.

- Dwa lata temu otrzymaliśmy na te koncerty dofinansowanie z projektu wyszehradzkiego. Wtedy nazwaliśmy występ pierwszą ucztą wyszehradzką. Teraz będzie to już trzecia folklorystyczna uczta wyszehradzka.

Jakie chóry wystąpią 11 maja?

- Na koncercie plenerowym zaśpiewają Słowacy, Czarnogórcy, Niemcy, Rumuni, Białorusini, zespół młodzieżowy Dżereło z Ukrainy, Chór Duchowieństwa Diecezji Warszawsko-Bielskiej. Zaczynamy około 21.

W tym roku przesłuchania potrwają nie cztery, a tylko trzy dni: 9, 10 i 11 maja. Dlaczego?

- Przede wszystkim ze względów finansowych. Każdy dodatkowy dzień to bardzo duże obciążenie. Chóry trzeba nakarmić, przenocować, zaopiekować się nimi, zwrócić koszta podróży, a za wiele pieniędzy nie mamy. W ubiegłym roku, na jubileusz 30-lecia festiwalu, było bogato. Zaprosiliśmy najlepsze chóry, jakie u nas śpiewały. Teraz także zgłoszeń było bardzo dużo, ponad 50. Wybraliśmy na każdy dzień po siedem chórów. Łącznie, w tegorocznym festiwalu wystąpi 21 ekip oraz Chór Duchowieństwa Diecezji Warszawsko-Bielskiej na inaugurację.

Czy festiwal otrzymał dofinansowanie?

- Z ministerstwa kultury dostaliśmy 150 tys., a z Euroregionu Puszcza Białowieska 10 tys. zł. Tą kwotą chcemy pokryć koszty organizacji całego festiwalu. Mamy również troszeczkę pieniędzy od sponsorów. Niestety niedużo, bo nawet ci, na których zawsze liczyliśmy, są w dołku i przynajmniej o połowę zmniejszyli swoją dotychczasową pomoc.

W ramach 31 festiwalu, będą warsztaty dla dyrygentów?

- Profesorowie, którzy zasiadają w jury, będą starali się pokazać, jak trzeba pracować z chórem, jakie ćwiczenia wprowadzać, jaki repertuar wybrać. Praktycznie w każdej parafii istnieje chór i ktoś go prowadzi, ale dobry dyrygent potrafi z niczego zrobić coś. Dobrym przykładem jest Łosinka. Można więc coś wykrzesać, ale trzeba umieć, więc samemu trzeba się uczyć. Zapraszamy, lista uczestników warsztatów jest otwarta.

W Hajnowskim Domu Kultury zostanie otwarta wystawa ikon "Światło ze Wschodu".

- Potem będzie sympozjum, część teoretyczna z wykładami ks. Tofiluka, prof. Sokołowskiej i Jana Taranienko. Od godz. 16, w soborze Św. Trójcy rozpoczną się warsztaty praktyczne. Druga wystawa, w dolnej cerkwi, to fotografie "Kolory prawosławia".

Jakie jeszcze nowości czekają nas podczas festiwalu?

- Trzeci koncert galowy, bo dotychczas były dwa. Odbędzie się on w operze. To premiera dla nas i dla tej instytucji, która po raz pierwszy będzie otwarta dla publiczności. Koncert odbędzie się w amfiteatrze zrobionym na wzór greckich teatrów starożytnych. Akustyka jest tam przepiękna, sam sprawdzałem.

Festiwal zakończy się 12 maja. Na koncert galowy trzeba mieć specjalne zaproszenia?

- Podobnie, jak na inaugurację. Wszystko po to, aby zapanować nad porządkiem. Ale za to wstęp na wszystkie przesłuchania, koncerty, czy wystawy jest oczywiście bezpłatny.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny