Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Hajnowscy seniorzy nie narzekają na nudę

Krystyna Kościewicz [email protected] tel. 85 682 23 95
Studenci hajnowskiego uniwersytetu podczas wykładu inauguracyjnego
Studenci hajnowskiego uniwersytetu podczas wykładu inauguracyjnego Fot. Krystyna Kościewicz
Był Gaudeamus, kwiaty, życzenia, chleb razowy i pszenny, piękne głosy Agnieszki Jerzyk i Magdy Szerszenowicz z chóru Tutti Cantare oraz zespołu wokalno-estradowego Zaciszańska Nuta. W ten sposób studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Hajnówce rozpoczęli czwarty rok istnienia placówki.

Szczególnym gościem był dr hab. inż. Sławomir Bakier, dziekan Zamiejscowego Wydziału Zarządzania Środowiskiem Politechniki Białostockiej w Hajnówce. Wygłosił wykład inauguracyjny "Nasz chleb powszedni".

- Pani rektor, drodzy goście, szanowni studenci - zwrócił do zebranych dr hab. inż. Sławomir Bakier. - W Hajnówce zostałem zaskoczony kilkakrotnie i to już w pierwszych minutach. Po pierwsze, nie wiedziałem, że mamy tu konkurenta w postaci uniwersytetu. Dotychczas uważałem, że jest tylko jedna uczenia, Zamiejscowy Wydział Zarządzania Środowiskiem. Po drugie, jestem zaskoczony ilością studentów. Jest ona porównywalna z tą, która mamy na wydziale zamiejscowym.

Wśród blisko 200 obecnych na wykładzie inauguracyjnym byli studenci z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Warszawie. Taida Załuska przywiozła 40 osób.

- Skąd się dowiedzieliśmy o hajnowskim uniwersytecie? - zastanawia się Taida Załuska, koordynatorka Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Warszawy, Domu Kultury Zacisze. - Od Mirki. Znamy się ze wspólnych konferencji i spotkań. Oprócz tego, że zdobywamy tam wiedzę, uczymy się jak zarządzać, mamy kontakty, które ułatwiają nawiązywanie przyjaźni. Dzięki temu mamy to spotkanie integracyjne. U nas uniwersytet nie działa przy domu kultury, a w strukturach domu kultury - tłumaczy.

- Nie jest tak, że pod swoje skrzydła przygarnęłam uniwersytet, bo powstał z naszej inicjatywy. Od lat działał klub seniora, ale pomyśleliśmy, że czas skorzystać z nowoczesnych form. Jest możliwość, pieniądze na ten cel, ale nasz uniwersytet jest przy domu kultury - tłumaczy Bożenna Dydek, dyrektorka Domu Kultury Zacisze. - U nas jest łatwiej, choć każda sekcja musi się refinansować.

I warszawski, i hajnowski UTW, działają już czwarty rok. W Hajnówce zapisało się 135 studentów, a w Zaciszu jest już 170 studentów (w ubiegłym roku było 210).

- U mnie będzie 150, bo widzę nowe twarze - twierdzi Mirosława Pawłowska, przewodnicząca Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku w Hajnówce. - Wykłady będą z różnych, interesujących nas dziedzin. Poza tym, uczymy się języków obcych, obsługi komputera, mamy sekcje sportowe i krajoznawcze. Wpisowe wynosi 10 zł i 30 zł za semestr. Sekcje nauczyciele prowadzą za darmo.
Hajnowski Uniwersytet Trzeciego Wieku działa od 2007 roku, jako stowarzyszenie - od 2008 roku.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny