Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Hajnówka. Organizator Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w 2018 roku skazany na prace społeczne. Za promowanie faszyzmu

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Pixabay.com
Niedawno (2.12) Sąd Rejonowy w Hajnówce wydał wyrok nakazowy dotyczący organizatora Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w 2018 roku. Prokuratura oskarżyła go o popularyzowanie faszyzmu i wznoszenie okrzyków podczas tego wydarzenia. Orzeczenie jest nieprawomocne.

Na posiedzeniu niejawnym sąd wymierzył oskarżonemu Dawidowi Markowi P. karę jednego roku ograniczenia wolności z obowiązkiem 40 godz. miesięcznie prac społecznych (pod kontrolą). Sąd obciążył też go m.in. 100-złotowymi kosztami sądowymi.

Hajnowski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych budzi wiele emocji.

V Hajnowski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Szokujący ape...

- W sprawach, w których prowadzono dochodzenie, uznając na podstawie zebranego w postępowaniu przygotowawczym materiału, że przeprowadzenie rozprawy nie jest konieczne, sąd może w wypadkach pozwalających na orzeczenie kary ograniczenia wolności lub grzywny wydać wyrok nakazowy. Sąd wydaje wyrok nakazowy na posiedzeniu bez udziału stron - tłumaczy Mirosława Mironiuk, prezes Sądu Rejonowego w Bielsku Podlaskim.

Czytaj również:
]polecane]6007474[/polecane]

Jak przypomina sędzia, wyrokiem nakazowym można orzec ograniczenie wolności lub grzywnę do 200 stawek dziennych albo do 200 tys. zł.

- Oskarżonemu i oskarżycielowi przysługuje prawo wniesienia sprzeciwu do sądu, który wydał wyrok nakazowy, w terminie zawitym siedmiu dni od doręczenia tego orzeczenia. Wyrok nakazowy, od którego nie wniesiono sprzeciwu lub sprzeciw cofnięto, staje się prawomocny - informuje prezes bielskiego sądu.

Jeśli więc Dawid Marek P. wniesie do hajnowskiego sądu sprzeciw (a zapowiedział w mediach społecznościowych, że skonsultuje się z prawnikami), sprawa będzie się toczyła w zwykłym trybie, czyli na normalnej rozprawie.

Czytaj również:

Przypomnijmy. Środowiska narodowe organizują Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce od lat. Zawsze wzbudza on wiele emocji, gdyż gloryfikuje m.in. kpt. Romualda Rajsa "Burego". Jego oddział (należał do podziemia niepodległościowego) spacyfikował zimą 1946 roku kilka wsi koło Bielska Podlaskiego, w których mieszkała prawosławna mniejszość białoruska. Zginęło 79 osób, w tym dzieci.

Po marszu w 2018 roku Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar zawiadomił prokuraturę, że mogło dojść m.in. do publiczne propagowanie rasizmu i faszystowskiego ustroju (chodzi o krzyż celtycki), a przez publiczne honorowanie "Burego" mogli zostać znieważeni mieszkający w Hajnówce wyznawcy prawosławia.

Śledczy dochodzenie to umorzyli uznając, że do naruszenia prawa nie doszło. Ich decyzję zaskarżył rzecznik, a sąd w Hajnówce uznał jego argumenty i stwierdził, że prokuratura powinna sprawę wyjaśnić. Po kolejnych umorzeniach RPO poskarżył się Prokuraturze Okręgowej w Białymstoku. Ta uznała jego argumenty, również i ten, w którym wskazywał, że ocena dowodów w sprawie była wybiórcza, gdyż opierała się tylko na jednej opinii biegłych (choć były dwie).

Czytaj również:

Ostatecznie Prokuratura Rejonowa w Białymstoku przedstawiła dwóm osobom zarzut publicznego propagowania faszystowskiego ustroju. Niedawno skazany (nieprawomocnie) na grzywnę został mężczyzna, który podczas tego marszu miał na ubraniu emblemat "Totenkopf" ("trupia głowa", "głowa śmierci" - symbol kojarzony z nazistowskimi Niemcami, zwłaszcza SS i Waffen-SS). Białostoccy śledczy uznali to za publiczne propagowanie faszyzmu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny