Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Hajnowianin 2008. II Plebiscyt Czytelników

(id)
Bożena Lewczuk i Marta Gredel - nominowane do plebiscytu Hajnowianic 2008
Bożena Lewczuk i Marta Gredel - nominowane do plebiscytu Hajnowianic 2008
Rusza druga edycja plebiscytu Hajnowianin Roku 2008. Kto otrzyma ten zaszczytny tytuł, zależy tylko od Państwa głosów. Można wybierać już od przyszłego tygodnia.

Przypominamy, że w ubiegłym roku wytypowali Państwo sześć nazwisk do tytułu Hajnowianina Roku 2007. Kandydatami byli: Alla Gryc, Tomasz Samojlik. Zbigniew Budzyński, Mikołaj Buszko, Ryszard Pater oraz Aleksander Prokopiuk. Zwycięzcą pierwszej edycji plebiscytu została Alla Gryc.

- Bardzo sympatycznie wspominam ten czas. To ogromny zaszczyt i wyróżnienie. Doznałam wiele życzliwości od przyjaciół oraz zupełnie obcych, nieznanych mi ludzi - opowiada Alla Gryc. - Bardzo jestem ciekawa, kto zostanie tegorocznym laureatem. To dobrze, że plebiscyt w tym roku będzie miał szerszy zasięg, na całą ziemię hajnowską.

Innowacje w plebiscycie

W tegorocznej, drugiej edycji plebiscytu wprowadziliśmy kilka zmian. Nominowanych do tytułu Hajnowianina Roku 2008 wytypowała kapituła w składzie: zwycięzca ubiegłorocznej edycji Alla Gryc; burmistrz Hajnówki Anatol Ochryciuk; publicysta, prezes Towarzystwa Ochrony Krajobrazu Janusz Korbel oraz dziennikarze Kuriera Porannego: Krystyna Kościewicz, Marta Chmielińska, Iza Dudar i Arkadiusz Panasiuk.

Kolejna zmiana to - zgodnie z sugestiami czytelników - rozszerzenie plebiscytu na cały powiat hajnowski. Nominowani, zdaniem kapituły, to osoby, które dzięki swej pasji i odwadze mają wpływ na życie kulturalne, społeczne czy też gospodarcze naszego regionu. Są oni nominowani za zasługi, jakie włożyli w roku 2008 lub też efekty ich wcześniejszych działań, które stały się widoczne właśnie w 2008 roku. Wśród osób nominowanych pojawiły się dwie pary, ponieważ zasługi tych par dla uzyskania efektu końcowego działań były współmierne. Nazwiska osób nominowanych oraz uzasadnienia poszczególnych wyborów przedstawiamy obok.

Głosujemy od przyszłego tygodnia

Kogo i za co nominować - zadecydowała kapituła. Jednak kto z nominowanych zdobędzie tytuł Hajnowianina Roku 2008 zadecydują wyłącznie nasi czytelnicy. Głosować można za pomocą kuponów zamieszczanych w gazecie od przyszłego tygodnia.

Tylko na oryginalnym kuponie wyciętym z gazety zaznaczacie Państwo jedno nazwisko wybrane z listy nominowanych. Jeżeli zaznaczonych będzie więcej nazwisk, taki kupon jest nieważny. Jeden kupon to jeden oddany głos. Prosimy też o podanie uzasadnienia oddanego głosu. Nominowany, który uzyska największa liczbę głosów, zdobędzie tytuł Hajnowianina Roku 2008. Nie zapominamy też o naszych czytelnikach. Pięć osób, które zagłosują i dołączą do kuponu swoje dane: imię nazwisko i adres zamieszkania oraz przybędą na uroczystość finałową plebiscytu, otrzyma nagrody.

Przez dwa miesiące mogą Państwo przesyłać do nas wypełnione kupony, na adres: Redakcja Kuriera Hajnowskiego, ul. 3 Maja 20, 17-200 Hajnówka lub też przynieść osobiście do redakcji od poniedziałku do czwartku w godz. 9. 30 - 12.00.
Więcej szczegółów naszego plebiscyt w kolejnym wydaniu Kuriera Hajnowskiego. Już za tydzień zapraszamy do głosowania. Jeżeli wśród nominowanych jest wasz ulubieniec, nie zwlekajcie, wystarczy zakreślić na kuponie jego nazwisko i przesłać do nas.

Bożena Lewczuk i Marta Gredel

Nominowane za pomysł utworzenia w Hajnówce szkoły muzycznej. Twierdzą, że były to dwie myśli połączone w jedno. Marzeniem Marty i jej ojca było stworzenie w Hajnówce takiej placówki. Bożena Lewczuk zaś ucząc w szkole wiedziała, że rodzice i uczniowie potrzebują tego i choć, jak mówi, nie czuła się na siłach i nie myślała poważnie o tworzeniu szkoły, poszła z tym pomysłem do burmistrza. W efekcie rozmów w połowie roku 2008 zawiązało się stowarzyszenie "Unisono", które zajęło sie uruchomieniem i prowadzeniem Społecznej Szkoły Muzycznej I stopnia. Uczy się tu dziś 31 dzieci w klasie fortepianu, saksofonu, gitary i skrzypiec. Obie nominowane uczą w szkole.

Ryszard Pater

Hajnowianin 2008. II Plebiscyt Czytelników

Nominowany za książkę "85 lat Parafii p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce". Pomysł napisania tej monografii narodził się w październiku 2007 roku, kiedy to jeden z mieszkańców miasta przyniósł Ryszardowi kronikę parafialną i rzucił hasło napisania książki. Dzięki temu powstało 10 rozdziałów opisujących historię miasta i kościoła. Największą pasją Ryszarda jest sport. W 1971 r. był mistrzem Polski Wyższych Szkół Inżynierskich i Morskich w rzucie dyskiem. W 2000 roku został zwycięzcą ogólnopolskiego teleturnieju "Gry olimpijskie". Jest autorem książek "Historia sportu w Hajnówce" i "70 lat Klubu Puszcza Hajnówka". Nominowany jest także twórcą stron internetowych, w tym serwisu o Hajnówce i hajnowianach. Ryszard Pater po raz drugi nominowany zostaje do tytułu Hajnowianina Roku 2008.

Michał Drynkowski

Hajnowianin 2008. II Plebiscyt Czytelników

Nominowany za ocalenie kolejnych zabytków. Dzięki dwóm Michałom: Drynkowskiemu i Olszewskiemu powiat hajnowski może szczycić się jednym z najbardziej znanych miejsc Podlasia. Opuszczony i zapomniany przez lata nieczynny dworzec kolejowy w Białowieży z czasów carskich został zamieniony w luksusową restaurację, która szybko zaczęła się pojawiać w barwnych magazynach i telewizji. W tym roku Drynkowski oddał do użytku kolejne zabytkowe obiekty: starannie odremontował wieżę ciśnień, urządzając w niej dwa pomieszczenia hotelowe, obok wybudował nowy budynek, który dla niewtajemniczonych jest też zabytkiem. Znalazło się w nim kolejne, małe pomieszczenie hotelowe i "ruska bania". W czasach, gdy krajobraz ulega unifikacji i degradacji, a wiele cennych zabytków ginie, Michał Drynkowski swoimi projektami dał przykład, jak należy szanować zabytki, jak - nadając im współczesne funkcje - przywracać im świetność i przydatność dla współczesności. Drynkowski organizuje także koncerty, a od kilku miesięcy spektakle teatralne w zabytkowym wnętrzu. W planach, na torach nieczynnej stacji ma stanąć carska salonka i stara lokomotywa, która na razie stoi na stacji Knyszyn. Michał Drynkowski przeniósł się na stałe wraz z żoną i kilkuletnim synkiem z Warszawy do Białowieży.

Kasia i Piotr Winiarscy

Nominowani za "Monografię miejsca". Mieszkają w Teremiskach i tam właśnie prowadzą bezpłatny Uniwersytet Powszechny im. J.J.Lipskiego. Dla uczniów liceów z regionu Hajnówki i Białowieży Uniwersytet zaczął prowadzić w tym roku konwersacje w języku angielskim, przygotowujące do matury i swobodnego posługiwania się angielskim. Prowadzi także projekt aktywizacji społecznej, by pomóc w nabyciu umiejętności oddolnej współpracy i tworzenia projektów. Ostatni rok to także nowy projekt "Monografia miejsca", polegający na zbieraniu od mieszkańców wsi opowieści, zdjęć i pieśni, z których powstał spektakl teatralny (odbyło się kilka spektakli przy pełnej sali) i książka, których bohaterami są mieszkańcy najbliższych okolic. Autorzy projektu rozszerzyli go na pozostałe wsie puszczańskie, utrwalając ludzi, architekturę i przyrodę. Efekty projektów dedykowane są mieszkańcom i przekazywane im w postaci wydawnictw. We współpracy z Zespołem Szkolno-Przedszkolnym w Białowieży w tym roku ruszył kolejny darmowy projekt skierowany do dzieci klas IV, V i VI szkoły podstawowej oparty na przekazie międzypokoleniowym, budujący więzi społeczne i wychowujący przyszłych świadomych obywateli regionu. Część zajęć odbywa się w Uniwersytecie w Teremiskach (z zapewnieniem transportu i obiadu), część w szkole w Białowieży. Poza tym cały czas organizowane są spotkania z wybitnymi ludźmi życia kulturalnego i społecznego, pokazy i spektakle, na które zapraszani są darmowo zarówno mieszkańcy, jak i turyści. Również w tym roku Uniwersytet rozpoczął program edukacyjny dla więźniów aresztu śledczego w Hajnówce.

Leonard Kulwanowski

Nominowany za stworzenie Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Działania w tym celu rozpoczął już w roku 2007, przy ogromnym wsparciu ju? nieżyjącej Jadwigi Patejuk. Jednak efekt jego pracy widoczny jest w tym roku. Dzięki Leonardowi hajnowscy emeryci poczuli się potrzebni i znowu młodzi. Jak twierdzą uczestnicy wykładów i spotkań Uniwersytet to coś wspaniałego, nowe znajomości, wiedza i motywacja do wyjścia z domu. Uniwersytet poza comiesięcznymi wykładami prowadzi działalność turystyczno - krajoznawczą i edukacyjną.
Grupy uczą się obsługi komputera oraz języków obcych. Zajęcia odbywają się one w szkołach i są prowadzone przez nauczycieli. Obecnie Uniwersytet liczy ponad 80 słuchaczy. Choć sam nominowany po utworzeniu Uniwersytetu wycofał się z jego prowadzenia, to jego wkład w to przedsięwzięcie jest kluczowy. Kulwanowski pełni także funkcję przewodniczącego Rady Miasta w Hajnówce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny