Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Hagia Sophia. Pielgrzymka do Supraśla na święto Supraskiej Ikony Matki Bożej (zdjęcia)

(dor)
Pielgrzymka do Supraśla na święto Supraskiej Ikony Matki Bożej
Pielgrzymka do Supraśla na święto Supraskiej Ikony Matki Bożej Wojciech Wojtkielewicz
Dziś z Białegostoku sprzed cerkwi Hagia Sophia wyruszyła piesza pielgrzymka do Supraśla.

Do Supraśla szli również prawosławni z Sokółki i Hajnówki. Kilkadziesiąt osób z Gródka ostatni etap pielgrzymki pokonało w kajakach.

Wierni przez całą noc będą modlili się przed Supraską Ikoną Bogurodzicy, w cerkwiach św. Jana Teologa, św. Antoniego Supraskiego. Przed północą akatyst za zmarłych odprawiony będzie w krypcie abp. Mirona, który zginął w katastrofie smoleńskiej.

W piątek, o godz. 10 rozpocznie się Święta Liturgia w odbudowanej cerkwi Zwiastowania Bogurodzicy. Pod koniec nabożeństwa procesja okrąży świątynię trzykrotnie.

Supraska Ikona Matki Bożej jest nierozłącznie związana z Supraską Ławrą Zwiastowania Matki Bożej. Słynęła łaskami, ale zaginęła podczas I wojny światowej. Obecna ikona jest jedną z dwóch wiernych kopii utraconej.

Supraska Ikona Matki Bożej - historia

Monaster Supraski został założony w 1500 r. Trzy lata później biskup smoleński Józef (Sołtan), będący biskupem zwierzchnim monasteru ofiarował dla niego ze swojej cerkwi katedralnej w Smoleńsku ikonę Matki Bożej. Była to kopia wielce czczonej na Rusi Smoleńskiej Ikony Matki Bożej "Odigitria". Po przywiezieniu do monasteru ikonę umieszczono po lewej stronie w ikonostasie przy królewskich wrotach. Wkrótce ikona zasłynęła łaskami uzdrowień modlących się przed nią chorych i podobnie jak Smoleńska otrzymała miano "Odogitria" czyli "Przewodniczka".

W 1557 r. ikona została ozdobiona wykonaną ze srebra pozłacaną ryzą, w 1582 r. monaster podniesiono do rangi ławry. W pierwszej połowie XVII w. do cerkwi Zwiastowania Matki Bożej wykonano nowy ikonostas. Wówczas Supraską ikonę przeniesiono na lewy filar świątyni podtrzymującej kopułę, od strony ikonostasu. Ikona nieprzerwanie słynęła swymi łaskami i przyciągała do monasteru niezliczone rzesze wiernych, nie tylko prawosławnych, ale również rzymskich katolików i protestantów, którzy również uważali ją za cudowną.

Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę 2019 - skąd rusza, jak prze...

Cudowna ikona przebywała w monasterze do 1915 r., kiedy została wywieziona do Słucka. W wirze działań wojennych wieść o niej zaginęła. Ikona obecnie umieszczona w cerkwi św. Jana Teologa Monasteru Supraskiego jest jedną z dwóch wiernych kopii utraconej. W każdą środę śpiewany jest przed nią akatyst Zwiastowaniu Matki Bożej. Święto ku czci tej ikony gromadzi też liczne rzesze wiernych. Początkowo święto Supraskiej Ikony Matki Bożej obchodzono 25 marca, w okresie późniejszym zmienione na 10 sierpnia, podobnie jak Smoleńskiej Ikony Bogarodzicy.

za: "Tobą raduje się całe stworzenie" J.Charkiewicz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny