Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gwarancja ciepła

Wojciech Nowicki
Pękające tynki, elewacja, która zbiera brud lub zawilgocenie budynku. Najczęściej ich przyczyną jest wybór kiepskich materiałów dociepleniowych.

Prawidłowo wykonana izolacja chroni dom przed działaniem niszczących czynników zewnętrznych oraz zatrzymuje ciepło.

Wełna czy styropian?

- Wełna mineralna i styropian mają podobne właściwości termoizolacyjne, jednak styropianem - oprócz tego, że tani, łatwy w montażu, obróbce i szlifowaniu, jest nisko-paroprzepuszczalny - lepiej docieplać budynek, który ma sprawną wentylację - wyjaśniają eksperci z białostockiego Centrum Dociepleń TAK.
Płyty z polistyrenu ekstrudowanego (XPS) nadają się do wykonywania ociepleń w miejscach szczególnie narażonych na uszkodzenia mechaniczne, takich jak cokoły i naroża, ściany piwniczne i fundamentowe, a także stropy. Płyty XPS są też odporne na działanie wody.
- Paroprzepuszczalna wełna mineralna zalecana jest zarówno przy docieplaniu budynków nowych, jak i starych, w których wentylacja wewnętrzna działa mniej wydolnie - mówią fachowcy. - Użycie styropianu w takich budynkach zaburzyłoby równowagę wymiany wilgoci pomiędzy pomieszczeniami oraz otoczeniem zewnętrznym.
Dodatkową zaletą wełny jest jej niepalność. Ze względu na przepisy przeciwpożarowe powyżej 25 m wysokości budynku należy stosować ocieplenie niepalne, na bazie wełny mineralnej. Jednak wełna jest droższa, i choć teoretycznie możliwe jest łączenie materiałów termoizolacyjnych, to wełna i styropian wymagają zupełnie innych środków chemii budowlanej oraz łączników mechanicznych. A to podwyższa koszt inwestycji i zwiększa prawdopodobieństwo popełnienia błędów.

Jaki tynk?

Podobnie jak materiał dociepleniowy, każdy rodzaj tynku ma swoje specyficzne właściwości, które dają określony efekt. Tynk mineralny jest produktem naturalnym i może być stosowany wszędzie tam, gdzie chcemy, aby ściana oddychała. Nie jest jednak elastyczny - jeżeli pęknięcie w tynku pojawi się na podłożu, to prawdopodobnie przeniesie się ono na wierzchnią warstwę elewacji. Elewacja będzie mniej narażona na popękanie, jeśli zastosujemy tynki elastyczne.
- Tynk akrylowy jest szczelny oraz odporny na działanie wody i pary wodnej - mówi specjalista od dociepleń. - Z jednej strony zwiększa to jego wytrzymałość, jednak z drugiej sprawia, że elewacja nie będzie oddychała. Dlatego tynku akrylowego nie powinno się stosować na budynkach słabo wentylowanych.
Tynki silikatowe długo trzymają kolor. A ich odporność na uszkodzenia zwiększa się nawet wraz z upływem czasu.
Tynki silikonowe są elastyczne, bardzo odporne na zabrudzenia i łatwe do mycia. Podobnie jak powłoki silikatowe wykazują trwałość kolorów oraz dużą paroprzepuszczalność. Tynk sprzedawany jest w postaci gotowej masy, która po położeniu schnie przez 2-3 dni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny