Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gusty i smaki, czyli co o winie wiedzieć warto

(now), Fot. B.F. Skok
Dobre wino jest jak polisa ubezpieczeniowa - mówi Dariusz Sokół. - Powinno być elastyczne i dostosowane do okoliczności
Dobre wino jest jak polisa ubezpieczeniowa - mówi Dariusz Sokół. - Powinno być elastyczne i dostosowane do okoliczności
Technik produkcji wina jest tyle, ile jego rodzajów. Nieskończenie wiele.

 

Najbardziej chyba lubimy wina deserowe, półwytrawne - mówi Dariusz Sokół, właściciel białostockiej firmy Alkohole Świata. - I choć zamiast mocniejszych trunków pijemy wina coraz więcej, to wiedzy na jego temat wcale nam nie przybywa.

Oczywiście każdy wie, że są wina białe i czerwone. Te ostatnie mają smak cierpki, dzięki większej ilości zawartych w nich garbników. Białe odmiany natomiast charakteryzują się łagodniejszym smakiem. Podobnie z podziałem na wina wytrawne i słodkie, o którym decyduje zawartość cukru. Zawartość alkoholu to kwestia zdecydowanie drugorzędna.

Pochodzenie ma znaczenie

- Obecnie wracamy do klasyków - uważa specjalista. - Czyli win ze Starego Kontynentu: francuskich, hiszpańskich, włoskich. Popularność win chilijskich, kalifornijskich czy południowoafrykańskich wynika z faktu, że są nieskomplikowane "w odbiorze", aromatyczne, o prostym smaku.

Ich przeciwieństwem są trunki bardziej złożone i, jak określają je niektórzy smakosze, stylistycznie intrygujące.

- Aby docenić ich walory, potrzebne jest solidne przygotowanie i spora doza doświadczenia - uważa szef Alkoholi Świata.

Wybór konesera

  • Rioja Gran Familia - pochodzi z jednego z najsłynniejszych, jeżeli chodzi o produkcję wina, regionów Hiszpanii. Zdaniem ekspertów posiada pełny, wyrafinowany smak, który długo utrzymuje się na podniebieniu. Cena - ok. 26 zł/0,75l;
  • Porta dos Templarios - pochodzi z regionu Douro, robione jest z niespotykanych gdzie indziej szczepów winogron. Dojrzewa w dębowych beczkach; posiada wyczuwalny aromat rodzynki i porzeczki. Cena - ok. 30 zł;
  • Efrat - wino izraelskie z szlachetnego szczepu shiraz. Dojrzewa w dębowych beczkach; posiada intensywny, korzenny aromat. Cena - ok. 61 zł.

Kwestia równowagi

Ważną cechą win jest tzw. bukiet, czyli smak i aromat. Na czysty jego smak wpływa stopień dojrzałości oraz proporcje między poszczególnymi składnikami. Równowaga między zawartością alkoholu, cukru, kwasów organicznych, garbników i substancji aromatycznych, musi być zachowana. W czasie gdy wino dojrzewa, zachodzą w nim różne reakcje chemiczne. Ich efektem jest tzw. bukiet czyli aromat wielu związków.

Mówi się niekiedy, że zwierciadłem wina jest korek. Najlepsze korki powinny być zrobione z czystego surowca - wycięte z jednego kawałka - z jak najmniejszym dodatkiem drewna. - Korki syntetyczne są równie dobre, co naturalne - wyjaśnia ekspert. - W przypadku takiego zamknięcia nie ryzykujemy „choroby wina”, czyli wyczuwalnego zapachu lub smaku korka w winie.

Winne fakty i mity

Wokół win krąży wiele mitów, jak choćby ten, że dobry trunek musi być drogi.

- Wino przede wszystkim powinno nam smakować - wyjaśnia Dariusz Sokół. - Ale najbardziej liczy się stosunek jakości do ceny.

Aby umilić spotkanie w gronie znajomych wystarczy butelka za niewiele ponad dwadzieścia złotych. Ale poważni koneserzy muszą się liczyć z większym wydatkiem. Markowe wina wysokiej jakości kosztują i kilka tysięcy złotych.

Często niepotrzebnie schładzamy wina przed podaniem, a szczególnie w przypadku czerwonego, dyskwalifikuje to trunek już na starcie. Równie częstym błędem jest podawanie wina w nieodpowiednich naczyniach. Kieliszki - oprócz tego, że przezroczyste, tak by można było docenić kolor wina - powinny być zaokrąglone i zbiegać się do wewnątrz.

- Taki kształt umożliwia gromadzenie się u wylotu kieliszka bukietu wina - dodaje Dariusz Sokół. - A jego rozpoznanie wydatnie zwiększa przyjemność picia.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny