Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gust i elewacja

(now)
Posadzka na gruncie zagwarantuje stabilne i eleganckie podłoże, na którym ustawić można stolik, leżaki, czy grilla
Posadzka na gruncie zagwarantuje stabilne i eleganckie podłoże, na którym ustawić można stolik, leżaki, czy grilla Fot. Libet
Prędzej czy później - chcąc zaprojektować i zbudować estetyczny taras - przyjdzie nam się zmierzyć z pytaniami: jaką kostkę wybrać? co zrobić by taras odpowiednio komponował się z otoczeniem? I wreszcie, jak wszystkie te elementy połączyć, by uzyskać spójną i jednocześnie atrakcyjną całość?

Przydomowy taras czy patio ułożony z kostki brukowej albo z płyt tarasowych, będzie zawsze ciekawszą alternatywą dla tradycyjnych już płytek ceramicznych czy gresu. Chociaż zarówno wśród kostki, jaki płyt znajdziemy materiały idealne do aranżacji przydomowego patio.

To, co zasadniczo determinuje nasz wybór, to najczęściej pozostająca w zgodzie z elewacją kolorystyka. I, oczywiście, nasz gust i upodobania.
- Płyty kamienne w gamach żółcieni, pasku czy melanżu beży i brązów, są uniwersalne, lubiane i najczęściej stosowane w naszej architekturze jednorodzinnej - tłumaczy Dominik Wilczyński, architekt firmy Libet, producenta kostki. - W przypadku jednak, gdy w elewacji budynku przeważają kolory z gamy szarości, lepszym wyborem będą kostki i płyty w tej samej tonacji. Przełamanej jednak, dla podkreślenia rysunku, kontrastowym odcieniem: czernią lub bielą. Uzyskamy wówczas konsekwentną, monochromatyczną aranżację z ciekawym akcentem.

Wśród kostek szlachetnych mamy do wyboru albo klasyczne kostki płukane, odwzorowujące strukturę granitu, albo postarzane kostki odwzorowujące starobruk. Te o fakturze chropowatej, ze szlachetnymi kruszywami na powierzchni, lepiej sprawdzą się przy budynkach o nowoczesnym, eleganckim szyku i prostej surowej bryle. Kostki postarzane uzupełnią atmosferę stylizowanych na historyczne domów oraz budynków z cegły.

Razem czy oddzielnie?

W krajobraz typowych polskich posesji wrosły werandy i ganki. Tarasy zaczęły być modne stosunkowo niedawno. Do niedawna najczęściej budowaliśmy je tuż przy budynku, tworząc taras "zrośnięty" ze ścianą domu przy wejściu balkonowym. Teraz coraz częściej odchodzi się jednak od tej stylistyki. Użytkownicy domów odważniej decydują się na niezależne patio, do którego prowadzi ogrodowa ścieżka.

Jest jeszcze inna oryginalna alternatywa, czyli taras wpisany w ogrodowe drogi - w którym przecinają się, np. ścieżka wjazdowa i alejki ogrodowe.
- Jeśli taras sąsiaduje z alejkami wykonanymi z kostki brukowej, zaleca się zastosowanie kostki również na nim - radzi architekt. - Można ułożyć ją tylko na obrzeżach tarasu wykonanego z płyt, a uzyskamy efekt łagodnego przejścia między tymi dwoma elementami.
W przypadku zaś tarasów przy budynku o kształcie półkola lub tarasów rzuconych w przestrzeń, do których nie prowadzi żadna ścieżka, możemy zdecydować się tylko na płyty kamienne lub odwzorowujące kamień, bez łączenia ich z kostką.

Ogód w koło

Podobnie jak do ganków, przyzwyczailiśmy się do kwadratowcy i prostokątnych form, jeśli chodzi o kształt patio czy tarasu. Ale właśnie dlatego, że dominują w naszej architekturze może warto spróbować czegoś innego? Planując więc przestrzeń w naszym ogrodzie przyjrzyjmy się tarasom w kształcie koła. Przekonamy się, że w prosty sposób możemy zaaranżować ogrodowe spotkanie wokół stołu...
Taras w kształcie koła wpisze się bez trudu w charakter każdej posesji. Równie dobrze sprawdzi się przy nowoczesnej bryle budynku, jak i przy domu nawiązującym stylistyką do motywów historycznych czy rustykalnych. Cała sztuka tej harmonii tkwi w doborze odpowiedniego materiału.
Po angielsku czy z temperamentem?

Rustykalny, klasyczny, angielski? A może wybrać zupełnie inny kierunek i zdecydować się na śródziemnomorskie klimaty? W tym drugim przypadku warto wybrać jasne płyty o dużych wymiarach o strukturze wapienia albo kamienia piaskowego. Ich pastelowe odcienie stworzą charakterystyczny kontrast z nasyconymi barwami zieleni.

Najlepiej wybrać na taras wielkoformatowe płyty o fakturze kamiennej, wykonane w technologii wet cast. Ich struktura odwzorowująca wapień albo piaskowiec powoduje, że nadają miejscom wyjątkowego charakteru słonecznego lata.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny