MKTG SR - pasek na kartach artykułów

GUS: Sprzedaż detaliczna hamuje. Odczyt gorszy od oczekiwań. „To pierwszy taki wynik od lutego 2021 roku”

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Na plusie w styczniu była jedynie sprzedaż 3 grup produktów - ubrania, farmaceutyki oraz sprzęt RTV i AGD.
Na plusie w styczniu była jedynie sprzedaż 3 grup produktów - ubrania, farmaceutyki oraz sprzęt RTV i AGD. Szymon Starnawski/ Polska Press
Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w styczniu 2023 r. spadła o 0,3 proc. w ujęciu rocznym, a w skali miesiąca była niższa o 23,1 proc. – podał Główny Urząd Statystyczny. GUS wskazuje wzrost obrotów farmaceutykami, odzieżą i obuwiem oraz meblami i sprzętem RTV i AGD. – Pierwszy raz od blisko półtora roku spadła sprzedaż żywności – zauważają eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Spis treści

– Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w styczniu 2023 r. była niższa niż przed rokiem o 0,3 proc. W porównaniu z grudniem 2023 r. notowano spadek sprzedaży detalicznej o 23,1 proc. – poinformował we wtorek 21 lutego główny Urząd Statystyczny.

Sprzedaż detaliczna poniżej oczekiwań

– Sprzedaż detaliczna spadła w styczniu o 0,3%, tj. poniżej oczekiwań rynkowych. GUS wskazuje wzrost obrotów farmaceutykami, odzieżą i obuwiem oraz meblami i sprzętem RTV&AGD. Pierwszy raz od blisko półtora roku spadła sprzedaż żywności – wskazują w swoim komentarzu w mediach społecznościowych eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Jednocześnie przedstawiciele PIE przyznają, że w kolejnych miesiącach również spodziewają się „słabych wyników sprzedaży”. – Wysoka inflacja i nienadążający za nią wzrost wynagrodzeń powodują spadek zamożności konsumentów. To wpływa negatywnie na popyt gospodarstw domowych – wyjaśniają.

Na plusie sprzedaż tych produktów

– Na plusie w styczniu była jedynie sprzedaż trzech grup produktów – ubrania, farmaceutyki oraz sprzęt RTV i AGD. Z drugiej strony mamy sprzedaż paliw, która zalicza poważny spadek w relacji rocznej 13,3 proc. – zaznacza w przesłanym komentarzu Mariusz Zielonka, Konfederacja Lewiatan.

– Trzeba pamiętać, że rok temu doświadczaliśmy poważnego napływu uchodźców, którzy w pierwszej chwili bardzo poważnie podbili sprzedaż detaliczną, szczególnie produktów pierwszej potrzeby. Tym samym od marca ponownie będą czekały nas ujemne wyniki sprzedaży detalicznej – dodaje.

Ekspert zauważa, że jest to „pierwszy minus w nowym roku”. – To pierwszy taki wynik od lutego 2021 r. – wskazuje.

W 2023 roku czeka nas recesja konsumencka?

Ekonomiści PKO Banku Polskiego w 2023 r. spodziewają się recesji konsumenckiej i relatywnie odpornej aktywności inwestycyjnej. W komentarzu do wtorkowych danych GUS ocenili, że spadek sprzedaży detalicznej w styczniu jest gorszym odczytem od oczekiwań.

W 2023 r. eksperci PKO BP spodziewają się recesji konsumenckiej i relatywnie odpornej aktywności inwestycyjnej. Szacunkowe dane o PKB za IV kw. 2022 r. wskazują na realny spadek konsumpcji o ponad 1,5 proc. rdr, który – w ich opinii – będzie utrzymany przez kolejne cztery kwartały w reakcji na obniżenie się siły nabywczej dochodów ludności, wykorzystanie pandemicznej poduszki płynnościowej oraz efekty statystyczne związane w napływem uchodźców na przełomie I i II kw. 2022 r. – podaje PAP.

Zdaniem ekonomistów PKO BP „oczekiwany gwałtowny spadek inflacji, połączony ze stabilnym bezrobociem oraz utrzymaniem nominalnego wzrostu wynagrodzeń pozwoli na powrót wzrostów konsumpcji pod koniec bieżącego roku”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: GUS: Sprzedaż detaliczna hamuje. Odczyt gorszy od oczekiwań. „To pierwszy taki wynik od lutego 2021 roku” - Strefa Biznesu

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny