Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

GUS policzył mieszkańców. Jest ich coraz mniej

archiwum
- Gdyby chociaż została uruchomiona strefa przygraniczna, powiat sokólski na pewno zyskałby nowy oddech. Skorzystałby  na tym biznes i młodzi, przedsiębiorczy ludzie. A tak, niestety, mamy bezprecedensową sytuację wysokiego odsetka bezrobotnych wśród wykształconej młodzieży - podkreśla prof. Andrzej Sadowski.
- Gdyby chociaż została uruchomiona strefa przygraniczna, powiat sokólski na pewno zyskałby nowy oddech. Skorzystałby na tym biznes i młodzi, przedsiębiorczy ludzie. A tak, niestety, mamy bezprecedensową sytuację wysokiego odsetka bezrobotnych wśród wykształconej młodzieży - podkreśla prof. Andrzej Sadowski. archiwum
Jest nas obecnie 71128. A będzie jeszcze gorzej, bo rokowania dla nas są kiepskie. Według prognoz Głównego Urzędu Statystycznego w 2035 roku liczba mieszkańców ma się zmniejszyć aż o 18 tysięcy. Winny takiej sytuacji jest niski przyrost naturalny oraz migracje za granicę i do większych miast.

Pracując w Sokółce zarabiałem 1400 zł na rękę. Żona po urodzeniu dziecka nie mogła znaleźć żadnej pracy. Dwa lata tak wegetowaliśmy. Dziś żyje nam się lepiej. Od roku mieszkamy i pracujemy w Belgii. I nie sądzę, żebyśmy tu kiedykolwiek wrócili, bo jest coraz gorzej - mówi 32-letni Karol Muszyński. Do Sokółki przyjechał na miesięczny urlop.

Takich osób w naszym powiecie jest coraz więcej. Wyjeżdżają z Sokółki i innych miejscowości, bo nie widzą dla siebie przyszłości.

Do wyjazdu skłania ich przede wszystkim brak pracy. Sokólszczyzna to tereny typowo rolnicze, gdzie brakuje dużych zakładów.

- W perspektywie pod Sokółką ma powstać duży terminal przeładunkowy firmy Adampol, która stworzy miejsca pracy. Z naszej strony jako samorządu jest dobra wola. Teraz trwają uzgodnienia na szczeblu wojewódzkim - deklaruje Stanisław Małachwiej, burmistrz Sokółki.
Jeszcze dziewięć lat temu było nas ponad 73 tysiące. Od tamtej pory ubyło ponad 2 tysiące mieszkańców.

- Kiedyś migrowaliśmy do Białegostoku i innych miast w Polsce. Teraz już nawet je omijamy i wyjeżdżamy do Belgii, Holandii, Wielkiej Brytanii. Ludzie wyjeżdżają, bo nie widzą tutaj dla siebie przyszłości. Nie mają szans w takich miasteczkach błysnąć, zrobić kariery zawodowej, być lepszym. Młodzi ludzie chcą być od razu piękni i bogaci. A widzą, że nie da się tego zrealizować w obrębie Sokółki. Wytworzyło się nam tak zwane społeczeństwo migracyjne - mówi prof. Andrzej Sadowski, socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku.

Przyszłość, którą przed powiatem sokólskim roztacza Główny Urząd Statystyczny nie jest optymistyczna. Według ostatnich danych w naszym powiecie mieszka 71128 osób. GUS prognozuje, że już za dwa lata będzie nas niespełna 67 tysięcy. W 2035 roku ta liczba ma spaść do 53 tysięcy.

- Jak odwrócić tę tendencję? Nie ma złotego środka - zastanawia się Stanisław Małachwiej. - Chociaż mam nadzieję, że w perspektywie to się zmieni. Naszym atutem jest położenie geograficzne i granica z Białorusią.

Także prof. Andrzej Sadowski nadziei na zahamowanie migracji na masową skalę upatruje właśnie w naszym położeniu.

- Gdyby chociaż została uruchomiona strefa przygraniczna, powiat sokólski na pewno zyskałby nowy oddech. Skorzystałby na tym biznes i młodzi, przedsiębiorczy ludzie. A tak, niestety, mamy bezprecedensową sytuację wysokiego odsetka bezrobotnych wśród wykształconej młodzieży - podkreśla prof. Andrzej Sadowski.

Ale coraz mniejszą liczbą ludności to nie tylko migracje. Statystyki urodzin nie pozostawiają złudzeń. Mamy ujemny przyrost naturalny. Z roku na roku rodzi się coraz mniej dzieci.

- Najlepiej widać to po księgach. Kiedyś były trzy księgi urodzeń w ciągu roku, teraz liczba urodzeń zamyka się w jednej - mówi Ewa Ołowska, zastępca kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w Sokółce. - Największy przyrost urodzeń był w latach 1988-91. Potem było już coraz gorzej, a od 2000 roku notujemy regularny spadek liczby urodzonych dzieci.

Nasi rozmówcy nie pozostawiają złudzeń. Jedynym panaceum na migrację jest szeroko rozumiany rozwój. W przeciwnym wypadku miastom takim jak Sokółka grozi upadek. W przyszłości ich rola może sprowadzić się wyłącznie do bycia zapleczem dużych ośrodków.

Powiat sokólski w liczbach

Ludność powiatu sokólskiego ogółem - 71128
Liczba mężczyzn - 35167
Liczba kobiet - 35961

Podział według wieku
0-9 lat - 6400
10-19 lat - 8280
20-39 lat - 20788
40-59 lat - 9586
60-79 lat - 12187
80 lat i więcej - 3897

dane GUS za 2012 rok

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny