Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grzejnikowy zawrót głowy

(ika)
Fot. Agencja inplusPR
Każdy kto planuje wymianę lub zakup nowych grzejników, wie że nie jest to zadanie łatwe. Konwektorowe, płytowe, żeberkowe, a może ozdobne? Radzimy, które wybrać i jak je podłączyć!

Model grzejnika należy dopasować do rodzaju instalacji jaką posiadamy w domu oraz charakteru i funkcji pomieszczeń. Budując nowy dom, już na początku prac instalacyjnych warto dokładnie określić rozmieszczenie wybranego sprzętu grzewczego.

- Optymalną cyrkulację powietrza zapewnia mocowanie pod parapetem, albo w pobliżu drzwi, czyli tam, gdzie straty ciepła są największe - wyjaśnia Andrzej Durda, z firmy TECE. - Jeśli kaloryfer ma znaleźć się na jednej ze ścian pozbawionej okna, powinniśmy nad nim umieścić dodatkową osłonę.

Dzięki temu powietrze będzie się przemieszczać do wnętrza pomieszczenia, a na ścianie nie powstaną czarne i nieestetyczne smugi. Pozostaje jeszcze pytanie: jaki grzejnik kupić?

Gorący temat

Na rynku jest wiele modeli grzejników, tak więc mozemy wybierać, pamiętajac o kilku zasadach:

* grzejniki płytowo- konwektorowe można stosować w każdym pomieszczeniu, są wydajne, a dodatkowo szybko nagrzewają pomieszczenia np. po obniżeniu temperatury na noc.

* grzejniki żeberkowe np. żeliwne bądź aluminiowe - ich nowoczesne modele w niewielkim stopniu przypominają te znane sprzed kilkudziesięciu lat. Ich podstawową zaletą jest wysoka odporność na działanie korozji. Niestety, tych aluminiowych nie można łączyć z instalacją miedzianą, a żeliwne są dość ciężkie, dlatego lepiej nie montować ich na słabych ścianach.

* grzejniki konwektorowe - oddające ciepło wyłącznie przez konwekcję, powodującą silny ruch powietrza. Najlepiej instalować je w kanałach pod oknami lub przeszklonymi ścianami. Dzięki temu w miejscach tych utworzy się swego rodzaju kurtyna cieplna, zapewniająca optymalny komfort cieplny w pomieszczeniu.

* grzejniki ozdobne - przeznaczone głównie do łazienek, ale także przedpokoi. Oprócz funkcji dekoratorskich znakomicie uzupełniają system ogrzewania i mają wiele zalet praktycznych, bo można na nich suszyć np. ręczniki.

Podłączenie z góry czy z boku?

Sposób podłączenia grzejników zależy od rodzaju rur zastosowanych do budowy instalacji oraz tego jak zostały poprowadzone - w podłodze czy w ścianie.

- Precyzyjne podłączenie zdecydowanie najłatwiej wykonać, przy użyciu rur wielowarstwowych - dodaje Andrzej Durda. Są bardzo łatwe w montażu i można je wyginać bez obawy, że pękną.

Najbardziej estetyczne jest podłączenie boczne. W tym wypadku nie ma potrzeby przycinania posadzki, a rury są najmniej widoczne.

Możemy także zdecydować się na zastosowanie specjalnych zestawów i zaworów odcinających umożliwiających łatwy demontaż grzejnika bez konieczności opróżniania instalacji np. w trakcie sezonowych i gruntownych porządków w domu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny