Grzegorz Chocian powołany do Państwowej Rady Ochrony Przyrody

ma
Grzegorz Chocian, białostocki przedsiębiorca i społecznik, został powołany przez Ministra Klimatu i Środowiska Michała Kurtykę w skład Państwowej Rady Ochrony Przyrody. Rada, zgodnie z ustawą o ochronie przyrody, jest organem opiniodawczo-doradczym w zakresie ochrony przyrody i składa się z 20 do 40 członków powoływanych na 5 lat.

Zgodnie z wymogami ustawy o ochronie przyrody w skład Rady powoływane są osoby spośród działających na rzecz ochrony przyrody przedstawicieli nauki, praktyki i organizacji ekologicznych.

Dr Grzegorz Chocian spełnił wszystkie 3 wymogi. Jest doktorem nauk medycznych, lecz po pierwsze biologiem środowiska (ekologiem), specjalizującym się w hydrobiologii. Od ponad 25 lat zawodowo zajmuje się badaniami i doradztwem środowiskowym podczas realizacji kluczowych inwestycji infrastrukturalnych, wodnych, energetycznych, przemysłowych, turystycznych. Jest Prezesem Zarządu EKOTON sp. z o.o. Jest też aktywnym członkiem Rady Naukowej Polskiego Klubu Ekologicznego – Małopolska. Udziela się społecznie w wielu lokalnych i ogólnopolskich organizacjach ekologicznych kierując np. Fundacją Konstruktywnej Ekologii ECOPROBONO, w ramach której często zabiera glos w ważnych sprawach gospodarczych i ekologicznych. Jest też ekspertem Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. W 2020 roku został powołany przez ówczesnego Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w skład Państwowej Rady Gospodarki Wodnej. Jest członkiem dwóch Komisji ds. Ocen Oddziaływania na Środowisko przy Regionalnych Dyrektorach Ochrony Środowiska w województwie podlaskim i mazowieckim.

Dr Grzegorz Chocian jest bezkompromisowym przeciwnikiem zjawiska tzw. "ekoterroryzmu". Zwraca uwagę na fakt, iż polskie społeczeństwo nie ma świadomości, iż Polska jest krajem, w którym między 2004 a 2015 rokiem oprotestowano największą liczbę inwestycji spośród wszystkich krajów członkowskich Unii Europejskiej. Obecnie jest niewiele lepiej, a województwo podlaskie szczególnie mocno zostało doświadczone w tym zakresie. Wynika to z faktu, iż przyrodę traktuje się w Polsce jako rodzaj zakładnika zupełnie innych sporów niż przyrodnicze; politycznych, biznesowych. Blokowanie inwestycji na zlecenie stało się formą wyłudzania pieniędzy i jest najgłębszą patologią w obszarze ochrony przyrody.

Dr Grzegorz Chocian podkreślił, że w ramach Państwowej Rady Ochrony Przyrody będzie chciał zwrócić uwagę na potrzebę uregulowania spraw wykorzystywania przyrody, jako pretekstu do licznych blokad rozwoju gospodarczego i zwykłego życia Polaków.

- Człowiek jest częścią przyrody, a blokowanie inwestycji na zlecenie nie ma nic wspólnego ze zrównoważonym rozwojem i ochroną przyrody - mówi Grzegorz Chocian.

Zakres działania Państwowej Rady Ochrony Przyrody to:

  • ocena realizacji ustawy o ochronie przyrody;
  • opiniowanie strategii, planów i programów dotyczących ochrony przyrody;
  • ocena realizacji krajowej strategii ochrony i zrównoważonego użytkowania różnorodności biologicznej;
  • opiniowanie projektów aktów prawnych dotyczących ochrony przyrody;
  • przedstawianie wniosków i opinii w sprawach ochrony przyrody;
  • popularyzowanie ochrony przyrody.

Znamy decyzję w sprawie trzeciej dawki szczepionki.

Wideo

Materiał oryginalny: Grzegorz Chocian powołany do Państwowej Rady Ochrony Przyrody - Gazeta Współczesna

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie