Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grypa szaleje w Łapach

(jul)
Do przychodni w Łapach dziennie przychodzi kilkadziesiąt osób. Chorzy skarżą się na typowo grypowe objawy
Do przychodni w Łapach dziennie przychodzi kilkadziesiąt osób. Chorzy skarżą się na typowo grypowe objawy Fot. Julita Januszkiewicz
Lekarze rodzinni dziennie przyjmują po kilkuset pacjentów. Przyczyną jest szalejąca w Łapach grypa.

W województwie podlaskim w pierwszej połowie stycznia zgłoszono 2079 zachorowań oraz podejrzeń zachorowań na grypę, zaś w powiecie białostockim 346. Hospitalizowano już dziewięć osób z objawami ze strony układu oddechowego - informuje Andrzej Jarosz, rzecznik podlaskiego Sanepidu. - A będzie jeszcze więcej takich przypadków, bo trwa sezon grypowy.

Kilkuset pacjentów dziennie

W łapskiej przychodni oblężenie. Lekarze rodzinni dziennie przyjmują po kilkuset pacjentów. W większości przypadków diagnoza jest podobna - infekcje grypopodobne i przeziębienia.

Choroba dopada wszystkich bez wyjątków: dzieci, jak i dorosłych. Ci pierwsi mają kontakt z wirusem w szkołach. Ci drudzy zamiast chorobę wyleżeć - pracują i dalej zarażają.

- Najczęstszymi objawami są: wysoka gorączka, złe samopoczucie, ból głowy oraz katar. Sporo jest też zachorowań na tak zwana grypę żołądkową, która objawia się również podwyższoną temperaturą, bólem brzucha, wymiotami oraz biegunkami - wyjaśnia dr Artur Kalinowski.

Brytyjski wirus

Ale chorych na grypę będzie przybywać. Bo jak podaje Europejskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób, na Zachodzie Europy ( Irlandia, Portugalia, Wielka Brytania) szaleje wirus grypy.

- Liczba konsultacji lekarskich w tych trzech krajach była znacznie wyższa niż zarejestrowana w szczycie zachorowań podczas poprzednich dwóch sezonów zimowych - wyjaśnia rzecznik podlaskiego Sanepidu.

W najbliższych tygodniach grypa sezonowa dotrze i nasili się w Polsce. Szczyt zachorowań przypada na miesiące od stycznia do marca.

Lekarze i epidemiolodzy zalecają ostrożność i dbanie o siebie, szczególnie, że aura jest kapryśna, czyli sprzyjająca zachorowaniom.

- Dlatego pamiętajmy o ciepłym ubiorze. Należy również zachować higieniczny tryb życia, czyli prawidłowo się odżywiać: jeść owoce, pić soki i łykać witaminy, najlepiej witaminy C - tłumaczy dr Kalinowski.

A jeśli już zachorujemy, to koniecznie zgłośmy się do lekarza. Bo grypy nie można lekceważyć, zwłaszcza jeśli gorączkujemy. Trzeba ją wyleżeć.

Sezonowe szczepienie

- Warto się zaszczepić przeciwko grypie sezonowej. Dotyczy to szczególnie osób z grup ryzyka, czyli cierpiących na choroby przewlekłe i starszych - dodaje Andrzej Jarosz.

Podlaski Sanepid przypomina, że w gabinecie szczepień przy ulicy Legionowej 8 w Białymstoku dostępne są takie szczepionki. Gabinet WSSE jest czynny we wtorki i czwartki w godzinach od 12 do 15.

Można się również zaszczepić w łapskiej przychodni. Warto, bo powikłania grypy są groźne, np. zapalenie płuc i zapalenie oskrzeli, które leczy się długo i antybiotykiem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny