Grypa, a grupy ryzyka. Sprawdź, czy jesteś narażony na powikłania

Redakcja
Wirus grypy przyczynia się też do zwiększonej umieralności z powodu ostrego zawału mięśnia sercowego oraz niedokrwiennej choroby serca.
Wirus grypy przyczynia się też do zwiększonej umieralności z powodu ostrego zawału mięśnia sercowego oraz niedokrwiennej choroby serca.
Udostępnij:
Choroby sercowo-naczyniowe są przyczyną około 30 procent wszystkich zgonów na świecie. W Polsce wskaźniki umieralności z powodu tych schorzeń wśród osób poniżej 65. roku życia są 2,5 razy wyższe niż w krajach tzw. starej Unii Europejskiej. Wyniki badań pokazują, że co roku podczas epidemii grypy rośnie liczba pacjentów hospitalizowanych z powodu chorób mózgowo-naczyniowych i sercowo-naczyniowych.

Wirus grypy przyczynia się też do zwiększonej umieralności z powodu ostrego zawału mięśnia sercowego oraz niedokrwiennej choroby serca. Infekcja grypowa może odgrywać też istotną rolę u chorych z miażdżycą tętnic, gdyż może doprowadzić do wystąpienia groźnych dla życia powikłań . Wśród najczęstszych kardiologicznych powikłań grypy wymienia się: zaostrzenie choroby wieńcowej, zapalenie mięśnia sercowego lub jego przewlekłą niewydolność i zapalenie osierdzia .

W związku z tym, że grypa stanowi tak poważne zagrożenie dla osób z chorobami układu sercowo-naczyniowego, znalazły się one w grupie, której zaleca się coroczne szczepienie przeciwko tej chorobie. Wśród instytucji, które rekomendują takie postępowanie profilaktyczne znajdują się czołowe towarzystwa naukowe w Polsce i na świecie takie jak: Polskie Towarzystwo Kardiologiczne, American Heart Association, American College of Cardiology oraz European Society of Cardiology
Szczepienia przeciwko grypie przynoszą bardzo istotne korzyści chorym z chorobami układu sercowo-naczyniowego. Aż o 67 procent zmniejszają w tej grupie ryzyko powtórnego zawału serca, o 50 procent redukują ryzyko udaru u osób powyżej 60 roku życia i aż o 81 procent - liczbę zgonów z powodów kardiologicznych w ciągu roku od szczepienia.

Osoby z cukrzycą

Cukrzyca jest przewlekłym zaburzeniem metabolizmu węglowodanów, które może skutkować wieloma powikłaniami . Zachorowanie na grypę może prowadzić u cierpiących na tę chorobę pacjentów do hiperglikemii czyli podwyższonego poziomu cukru, nasilając istniejącą infekcję. U chorych na cukrzycę śmiertelność z powodu grypy sięga aż 12 procent . Częściowo wynika to z faktu, że wirus ten może zaburzać równowagę metaboliczną. To z kolei często prowadzi do wystąpienia kwasicy ketonowej, wymagającej hospitalizacji. W niektórych przypadkach kwasica ketonowa może doprowadzić do śmierci pacjenta.

W sezonie grypowym w wyniku grypy i pogrypowego zapalenia płuc umiera 3 razy więcej chorych na cukrzycę niż osób zdrowych i aż sześciokrotnie wzrasta ryzyko hospitalizacji w tej grupie ryzyka w porównaniu do osób bez cukrzycy .

Dążąc do minimalizacji negatywnych konsekwencji zachorowania na grypę u chorych na cukrzycę, Polskie Towarzystwo Diabetologiczne zaleca coroczne szczepienia przeciw grypie sezonowej u wszystkich osób powyżej 6. miesiąca życia, cierpiących na tę chorobę przewlekłą. Podobne rekomendacje wystosowało American Diabetes Association.

Przeprowadzone badania jednoznacznie wykazują, że zaszczepieni przeciw grypie pacjenci chorujący na cukrzycę rzadziej wymagają hospitalizacji spowodowanej przez grypę i pogrypowe zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli, śpiączkę cukrzycową i kwasicę metaboliczną. Ryzyko to zmniejsza się u nich do 79 procent.

Osoby z chorobami układu oddechowego

Pacjenci z przewlekłymi chorobami płuc znajdują się wśród osób szczególnie narażonych na wystąpienie powikłań pogrypowych. W tej grupie znajdują się osoby cierpiące na dwie najczęściej występujące przewlekłe choroby układu oddechowego: astmę (300 mln osób na całym świecie ) i przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP) (80 mln ludzi świecie ). Wirus grypy może wywołać powikłania prowadzące nawet do śmierci. Szacuje się, że 19 procent dorosłych pacjentów hospitalizowanych z powodu ciężkiej astmy jest zakażonych wirusem grypy , a ok. 8 procent zaostrzeń POChP spowodowanych jest infekcją grypową . Inne powikłania dotyczące układu oddechowego obejmują: zapalenie płuc, zarostowe zapalenie oskrzelików oraz zwłóknienie płuc.

Chcąc uniknąć groźnych dla życia i zdrowia powikłań pogrypowych, Polskie Towarzystwo Chorób Płuc, jak również Światowa Inicjatywa Zwalczania Astmy (GINA) i Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zalecają stosowanie szczepień przeciw grypie. Polskie Towarzystwo Chorób Płuc zaleca szczepienia przeciw grypie pacjentom z ciężkim przebiegiem POChP, szczególnie osobom w starszym wieku . U chorych z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc szczepienie przeciwko grypie może zmniejszyć ryzyko ciężkiego przebiegu choroby i śmierci o ok. 50 procent .

Skuteczność szczepień przeciw grypie sezonowej u pacjentów z chorobami układu oddechowego została potwierdzona licznymi badaniami. U zaszczepionych pacjentów obserwuje się 52 procent redukcji hospitalizacji z powodu chorób płuc oraz o 70 procent spada ryzyko zgonu ze wszystkich przyczyn.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie