Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grupy wsparcia osób z otyłością w Białymstoku. Właśnie rozpoczął się nabór!

Olga Goździewska-Marszałek
Olga Goździewska-Marszałek
Nadwagę rozpoznaje się, jeżeli wartości BMI mieszczą się w zakresie 25–29,9 kg/m2, natomiast otyłość przy BMI ≥ 30 kg/m2
Nadwagę rozpoznaje się, jeżeli wartości BMI mieszczą się w zakresie 25–29,9 kg/m2, natomiast otyłość przy BMI ≥ 30 kg/m2 pixabay.pl
Zajęcia sportowo-rekreacyjne, spotkania z dietetykiem oraz warsztaty kulinarne – to propozycje dla białostoczan zmagających się z otyłością. W środę (29 września) rozpoczął się nabór do tzw. grup wsparcia.

Projekt „Tworzenie grup wsparcia dla osób z otyłością” skierowany jest do mieszkańców Białegostoku z potwierdzoną otyłością, którzy nie posiadają przeciwwskazań zdrowotnych do aktywności fizycznej. W ramach projektu zostaną zorganizowane grupy wsparcia dla mieszkańców w wieku 25–40 lat, dla osób w wieku 41–60 lat i dla seniorów – powyżej 60 roku życia.

Z myślą o wszystkich uczestnikach zaplanowano zajęcia grupowe z dietetykiem, warsztat kulinarny, zajęcia na basenie i nordic walking. Zajęcia będą się odbywały od października do grudnia 2021 roku. Uczestnictwo w projekcie jest bezpłatne. Istotne jest sumienne uczęszczanie na zajęcia według zaplanowanego harmonogramu.

Zobacz też:Uniwersytet Medyczny w Białymstoku szuka markerów otyłości i czeka na chętnych do badań

Aby wziąć udział w projekcie należy wysłać zgłoszenie w dniach 29 września – 1 października 2021 r. na adres: [email protected], bądź złożyć je osobiście w Departamencie Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Białymstoku przy ulicy gen. J. Bema 60/1, pok. nr 10 (w godzinach pracy urzędu: środa–piątek 7.30 – 15.30).

Decyduje kolejność zgłoszeń. Osoby uczestniczące w poprzednich edycjach projektu nie zostaną uwzględnione w aktualnym naborze. Szczegółowe informacje (karty rekrutacyjne, regulamin) są dostępne w zakładce „Ochrona zdrowia” na stronie Urzędu Miejskiego. Co ważne, zgłoszenia e-mailowe wysłane poza godzinami pracy urzędu nie będą brane pod uwagę przy rekrutacji.

Przypomnijmy, że zgodnie z kryteriami diagnostycznymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) nadwagę rozpoznaje się, jeżeli wartości BMI mieszczą się w zakresie 25–29,9 kg/m2, natomiast otyłość przy BMI ≥ 30 kg/m2. Otyłość jest przyczyną wielu poważnych chorób, np. cukrzycy. Ponad 400 tys. osób co roku zapada na tę chorobę! Według raportu NFZ w Polsce średnio co dwie godziny lekarze przeprowadzają amputację części nogi z powodu powikłań związanych z cukrzycą. Liczba przeprowadzanych amputacji z powodu zespołu stopy cukrzycowej rośnie z każdym rokiem.

Poza tym szacuje się, że w 2025 r. w Polsce otyłych będzie 26 proc. dorosłych kobiet i 30 proc. dorosłych mężczyzn.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny