Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grozi nam potężna erupcja wulkanu, która zmieni klimat i zagrozi życiu milionów. Czy jesteśmy na nią przygotowani?

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
Ostatnia erupcja o sile 7 stopni miała miejsce w 1815 roku w Tambora w Indonezji i zabiła ponad 100 tys. ludzi.
Ostatnia erupcja o sile 7 stopni miała miejsce w 1815 roku w Tambora w Indonezji i zabiła ponad 100 tys. ludzi. fot. Pixabay
Naukowcy ostrzegają o możliwej erupcji wulkanu o magnitudzie 7 stopni. Jej skutki mogą się okazać katastrofalne, co pokazał styczniowy wybuch w rejonie Tonga w Oceanii. Czy świat jest przygotowany na taki kataklizm?

Kiedy w styczniu u wybrzeży Tonga na Pacyfiku doszło do erupcji wulkanu Hunga Tonga-Hunga Ha'apai, wybuch był tak ogromny, że tsunami uderzyło w wybrzeże Japonii, Ameryki Północnej i Południowej, a Tonga poniosły straty szacowane na jedną piątą PKB.

Jednak analiza rdzeni lodowych na Grenlandii i Antarktydzie przeprowadzona przez zespół z Instytutu Nielsa Bohra w Kopenhadze wykazała, że ​​erupcja wulkanu o magnitudzie 7 – która może być od 10 do 100 razy większa niż ta odnotowana w styczniu – jest możliwa w tym stuleciu.

Erupcje tej wielkości w przeszłości spowodowały gwałtowne zmiany klimatyczne i upadek cywilizacji.

Jednak jeden z czołowych brytyjskich wulkanologów, Michael Cassidy, profesor wulkanologii na Uniwersytecie w Birmingham, powiedział Nature: świat jest „żałośnie” nieprzygotowany na takie wydarzenie. Nie ma skoordynowanych działań na dużą skalę, aby złagodzić globalne skutki erupcji na dużą skalę.

Cassidy mówi, że NASA i inne agencje otrzymują setki miliardów dolarów na finansowanie „obrony planetarnej”, aby zapobiec uderzeniu asteroidy lub innego kosmicznego pocisku w Ziemię. Ale nie ma globalnego programu poświęconego ochronie przed dewastacją, która mogłaby nastąpić po erupcji wulkanu na dużą skalę - coś, co jest setki razy bardziej prawdopodobne niż uderzenia asteroid i komet razem wzięte.

Ostatnia erupcja o sile 7 stopni miała miejsce w 1815 roku w Tambora w Indonezji, zabijając ponad 100 tys. ludzi, ale jej skutki odczuły miliony na całym świecie. Wulkan wyrzucił tak ogromne ilości popiołu, że rok 1815 stał się znany jako „rok bez lata”.

Ten niekorzystny wpływ na globalny klimat spowodował nieurodzaje w Chinach, Europie i Ameryce Północnej, a ulewne deszcze i powodzie spowodowały rozprzestrzenienie się cholery w Indiach, Rosji i wielu innych krajach azjatyckich.

wu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Grozi nam potężna erupcja wulkanu, która zmieni klimat i zagrozi życiu milionów. Czy jesteśmy na nią przygotowani? - Portal i.pl

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny