Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Green Velo. Od Elbląga do Kielc przez Podlasie pojedziemy rowerową autostradą. Plan trasy

Marta Gawina [email protected]
Podlaski odcinek będzie liczył ok. 500 kilometrów. Jest szansa, że wszędzie prace zakończą się jesienią
Podlaski odcinek będzie liczył ok. 500 kilometrów. Jest szansa, że wszędzie prace zakończą się jesienią greenvelo.pl
Do wakacji powinny być gotowe pierwsze odcinki trasy łączącej pięć województw Polski Wschodniej. Ale na wycieczki można wybrać się już teraz.

Do zobaczenia i przejechania podlaskimi trasami będzie w najbliższą sobotę zachęcać telewizja śniadaniowa w TVP 2.

- Chcemy ściągnąć tu turystów już na długi weekend majowy - mówi Jarosław Panek z Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego, która odpowiada za promocję całego wschodniego szlaku Green Velo.

Odcinek promocyjny został już nakręcony. Ekipa filmowa była m.in. w Białymstoku i Supraślu. - Wiadomo, że nie pokażemy całej podlaskiej trasy, ale wybrane odcinki. Tym bardziej że nie wszędzie trzeba budować drogi dla rowerów. Niektóre wystarczy oznakować, bo ścieżki już są - dodaje Jarosław Panek.

Przyznaje, że prace w województwie podlaskim idą bardzo sprawnie. Praktycznie we wszystkich powiatach objętych szlakiem rowerowym place budowy przejęli wykonawcy.

- Rozstrzygamy już ostatni przetarg dotyczący suwalskiego. Otworzyliśmy oferty. Jeżeli nie będzie problemów, wkrótce powinniśmy wyłonić wykonawcę - informuje Roman Łoziński, zastępca dyrektora biura inwestycji w urzędzie marszałkowskim.

Najbardziej zaawansowane prace prowadzone są w tej chwili w powiecie hajnowskim. - Tu na ukończeniu są już miejsca obsługi rowerzystów. Kończą się prace przy podłożach. Potem będą ustawiane ławki, stoliki i wiaty, stojaki rowerowe - wymienia Roman Łoziński.

To właśnie w takich miejscach cykliści będą mogli odpocząć. Będą też tablice informacyjne o całym szlaku, noclegach, atrakcjach turystycznych. MOR-y pojawią się m.in. w miejscowości Eliaszuki, Hajnówce, w pobliżu Siemianówki.
- Zaawansowane prace są też w powiecie łomżyńskim. Budowana jest w tej chwili ścieżka rowerowa wzdłuż drogi wojewódzkiej w rejonie miejscowości Gać. Powstaje tu kładka dla rowerzystów nad pobliską rzeką. Jej konstrukcja jest już zamontowana - podkreśla przedstawiciel urzędu marszałkowskiego.

W powiecie siemiatyckim lada moment powinny ruszyć prace przy MOR-ach. - W powiecie białostockim będziemy budować 5-kilometrową ścieżkę w rejonie Choroszczy. Połączy się ona z tą, która biegnie do granicy Białegostoku. Kolejna inwestycja to rejon węzła Jeżewo. Ta ścieżka połączy drogę wojewódzką z krajową - dodaje Roman Łoziński.

Podlaski odcinek będzie liczył ok. 500 kilometrów. Jest szansa, że wszędzie prace zakończą się jesienią.

Sporo dzieje się też w innych województwach objętych Green Velo. Do wakacji powinno być gotowe kilkadziesiąt kilometrów w okolicach Węgorzewa. Kończą się też prace w Lubelskim. Najmniej zaawansowane są w Podkarpackim i Świętokrzyskim.

Zgodnie z zapowiedziami, rowerowa autostrada ma być gotowa do końca tego roku. Będzie liczyć ok. 2000 kilometrów. Zaczyna się w Elblągu. Przebiegnie przez m.in.: Węgorzewo, Gołdap, Suwałki, Augustów, Białystok, Hajnówkę, Mielnik, Terespol, Chełm, Krasnystaw, Przemyśl, Dynów, Rzeszów, Łańcut, Sandomierz, Raków, Chęciny, Kielce.

Jak obliczyli specjaliści przejechanie tej trasy zajmie od trzech tygodni do 40 dni. - Takiej inwestycji turystycznej jeszcze nie było. To właściwie rowerowa autostrada - wygodna, bezpieczna i niezwykle malownicza. Tak pomyślana , aby turysta nawet przez jeden kilometr się nie nudził - przypomina wicemarszałek Anna Naszkiewicz.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny