Grażyna Błęcka-Kolska przyjechała promować Ułaskawienie (zdjęcia, wideo)

Jerzy Doroszkiewicz
Jerzy Doroszkiewicz
Kino Forum. Grażyna Błęcka-Kolska promowała film "Ułaskawienie" Jana Jakub Kolskiego
Kino Forum. Grażyna Błęcka-Kolska promowała film "Ułaskawienie" Jana Jakub Kolskiego Jerzy Doroszkiewicz
Jan Jakub Kolski swój najnowszy film "Ułaskawienie" poświęcił pamięci wuja, którego kilkukrotnie wykopywano z grobu. Tak komuniści sprawdzali, czy na pewno nie żyje.

- Oczy Hanki są głębokie, w nich wszystko widać - kwitowała Grażyna Błęcka-Kolska, odtwórczyni roli matki, która chce by jej syn, żołnierz niezłomny, zdradzony i zabity przez UB, spoczywał w spokoju, pytania o szczegóły filmu "Ułaskawienie". Bo przecież każdy ogląda swój własny film.

To historia rodzinna, wręcz domknięcie opowieści z debiutu fabularnego Jana Jakuba Kolskiego - "Pogrzeb kartofla". Tamten traktował o powrocie z obozu koncentracyjnego Auschwitz, "Ułaskawienie" to przeżycia ocalonego z kacetu w roku 1946. I ilu było widzów na specjalnym seansie w kinie Forum, tyle interpretacji. Wielu skłaniało się do religijnej. Jan Jakub Kolski podróż rodziców z trumną z rozkładającymi się zwłokami syna skierował na południe Polski, w Bieszczady, gdzieś za Arłamów. W rzeczywistości, rodzice zabitego żołnierza zalutowali trumnę, rozwścieczeni ciągłym rozkopywaniem grobu pokazywaniem ciała ważniakom i innym schwytanym żołnierzom podziemia. Dlatego podróż, będą ca osią "Ułaskawienia" ma wydźwięk głęboko symboliczny, Będzie drogą przez mękę, oczyszczeniem, wybaczeniem win, balladą podróżników i wreszcie, w otoczeniu pięknej dzikiej przyrody, wspinaniem się na symboliczną Golgotę.

Grażyna Błęcka-Kolska zdradziła widzom, że Niemcy w filmach Jana Jakuba Kolskiego muszą być zawsze dobrzy. Bo to Niemiec jego dziadkowi dał w Auschwitz chleb, zaproponował pracę rymarza, czym uratował mu życie. W "Ułaskawieniu" to były więzień szybciej zaakceptuje towarzystwo dezertera i podzieli się z nim chlebem, niż żona, która mu do obozu ten chleb wysyłała i mieni się być chrześcijanką. Film roi się od symboli religijnych. W zrujnowanym kościele filmowa Hanka będzie w jakiś sposób rozczarowana pustką ziejącą z tabernakulum, wpadnie w czarną noc wiary, chcąc rozstrzelać Chrystusa na przydrożnym krzyżu, wreszcie, jak w "Popiele i diamencie", odwróconego Chrystusa przywróci do właściwej wizerunkowi ukrzyżowania pozy. I wreszcie - sama postanowi wybrać życie w zakonie, ale nie wśród braci, wraz z synem zakonnikiem tylko... w wybudowanej własnoręcznie zimowej samotni. Będą egzorcyzmy i informacja wnuka, że rozliczenie się z utratą syna i poszukiwaniem spokojnego miejsca pochówku zajęło babci dekadę!

Będą też spotkania z bandytami z UPA, z oficerem kampanii wrześniowej, w roku 1946 już majorem KBW. I pytanie zadane jemu przez ojca opłakującego syna - czy da sobie radę w komunistycznej Polsce, której służy. I ta najbardziej prawdziwa z odpowiedzi - nie wiem. Oszczędna i skupiona gra Jana Jankowskiego, również występującego w "Pogrzebie kartofla" i pełna skrywanych emocji kreacja Grażyny Błęckiej-Kolskiej to mistrzowskie kreacje, dalekie od histerii. Bo to przecież twardzi, prości ludzie, którzy muszą z żałobą zmierzyć się po swojemu, ale wzajemnie uczą się, by być wolnymi od nienawiści. Bo życia to synowi nie przywróci.

Dolnośląskie krajobrazy utrwalone przez Juliana A. Ch. Kernbacha i muzyka autorstwa Dariusza Górnioka tworzą cudowny klimat, zaś zaglądając na białostocki podwórko, w króciutkim epizodzie pojawia się Maciej Cempura. Studenta Wydziału Sztuki Lalkarskiej można zobaczyć w Białymstoku jako aktora i autora muzyki w sztuce "Wendy". Tymczasem warto polować na specjale pokazy "Ułaskawienia". Choć nie brak w nim odniesień do klasyki polskiego kina, ta historia porusza, ale i daje nadzieję.

Rzeszów. Spacer szlakiem sklepów i warsztatów z okresu okupacji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie