Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Granty na prace badawczo-rozwojowe. Minimum biurokracji, a wsparcie do 100 tysięcy złotych. Obsługa - Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego

peż
materiały prasowe
To najszybsza i najprostsza forma dofinansowania – poleca Dorian Młodzianowski z firmy D-Tech w Białymstoku. Mowa o nowym programie grantowym (rusza 3 czerwca) obsługiwanym przez Podlaską Fundację Rozwoju Regionalnego, któremu poświęcono czwartkowe seminarium.

Odbyło się ono w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego, a wzięło w nim udział 30 przedsiębiorców z regionu.

- To pierwsze spotkanie z zainteresowanymi, na którym wyjaśnialiśmy warunki, na jakich mogą przystąpić do projektu, odpowiadaliśmy na pytania, rozwiewaliśmy wątpliwości, wyjaśnialiśmy też różnice w stosunku do poprzedniej edycji – wyjaśnia Ewa Kozłowska, menedżer projektu z PFRR. – A różnica jest taka, że tym razem wszystkie zakupy muszą dotyczyć prowadzonych badań. Czyli jeśli firma chce kupić licencję, to musi ona służyć pracom badawczym.

Przedsięwzięcie musi dotyczyć przeprowadzenia prac badawczo-rozwojowych, które przyczynią się do opracowania nowych lub ulepszonych produktów, procesów bądź usług. Przedsięwzięcie musi dotyczyć przeprowadzenia prac badawczo-rozwojowych, które przyczynią się do opracowania nowych lub ulepszonych produktów, procesów bądź usług.

Przedsiębiorcy mieli wiele konkretnych pytań dotyczących ich indywidualnych sytuacji. A jest o co walczyć, bo do wzięcia jest w sumie 9 mln zł. Dzięki programowi firmy mogą uzyskać maksymalnie 100 tys. zł dofinansowania oraz do 85 proc. wartości kwalifikowanych wydatków. Wielu z obecnych na spotkaniu przedsiębiorców wzięło udział w poprzedniej edycji programu.

- Polecam ten rodzaj dofinansowania. Jak do tej pory to jedyny, jaki samodzielnie udało nam się uzyskać. Realizowany jest prosto i szybko - zachęca Dorian Młodzianowski z białostockiej firmy D-TECH.

Skorzystała ona z dofinansowania na badania nad wykorzystaniem technologii rozszerzonej rzeczywistości na halach produkcyjnych oraz na audyt technologiczny. Teraz też zamierza iść w tym kierunku, a do tego pracować nad systemem do czujnikowania maszyn.

Dobre doświadczenia związane z programem grantowym PFRR ma także Izabela Radecka z CN Adriatic z Augustowa. Poprzednio zdobyła dofinansowanie na zakup licencji do platformy e-lerningowej dla płetwonurków ekologów.

- Taki płetwonurek wie np. jak pobrać próbki do badań, aby nie zniszczyć środowiska – wyjaśnia. – Wcześniejsza współpraca była bardzo udana i zachęciła mnie do realizacji nowych pomysłów. Jakich? Na razie nie będę o nich mówić.

Wnioski o dofinansowanie można składać od 3 czerwca. Oferta skierowana jest do mikro, małych i średnich firm związanych z przemysłem rolno-spożywczym, metalowo-maszynowym, szkutniczym, sektorem medycznym oraz eko-innowacjami.Wnioski o dofinansowanie można składać od 3 czerwca. Oferta skierowana jest do mikro, małych i średnich firm związanych z przemysłem rolno-spożywczym, metalowo-maszynowym, szkutniczym, sektorem medycznym oraz eko-innowacjami.

- W dzisiejszych czasach właściwie każde przedsiębiorstwo będące producentem bądź oferujące usługi musi swoje produkty udoskonalać, bo takie są wymogi rynku – zauważa Ewa Kozłowska z PFRR. – Te fundusze są po to, by choćby częściowo sfinansować firmom te prace.

Czytaj też: Granty dla przedsiębiorców. Można dostać maksymalnie 100 tysięcy złotych na projekty badawczo-rozwojowe

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny