Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomarańczowe krzyżyki na drzewach w Zwierzyńcu. Spokojnie, to nie wycinki (zdjęcia, wideo)

Tomasz Mikulicz
Tomasz Mikulicz
Tak wyglądają "krzyżyki", które namalowano na drzewach w Parku Konstytucji 3 Maja.
Tak wyglądają "krzyżyki", które namalowano na drzewach w Parku Konstytucji 3 Maja. Piotr Łozowik
Czytelnik zaalarmował nas, że na wielu drzewach w Zwierzyńcu namalowane są pomarańczowe "iksy". Obawiał się, że drzewa są przeznaczone do wycinki. Miasto jednak uspokaja - to tylko pomiary geodezyjne.

Chodzi o Zwierzyniec między zoo, a placem zabaw od strony ul. Zwierzynieckiej. Naliczyłem około 50 drzew, na których namalowane zostały pomarańczowe "krzyżyki". Rozmawiałem kiedyś z osobą zajmującą się pielęgnacją zieleni. Mówiła, że "krzyżyki" oznacza, że drzewo jest przeznaczone do wycinki - zaalarmował nas Czytelnik.

Teren, o którym mówi to Park Konstytucji 3 Maja. Stoi tam piramida przypominająca o wydarzeniach z 3 maja 1791 roku, natomiast rosnące wokół drzewa tworzą razem z piramidą "zielony" Pomnik Konstytucji 3 Maja.

Anna Kowalska z magistratu uspokaja, że oznaczone "krzyżykami" drzewa absolutnie nie są przeznaczone do wycinki.

Czytaj też: Zaplecze Skłodowskiej 11. Drzewa padły zanim społecznicy, którzy chcieli je uratować dostali odpowiedź na pismo, które wysłali do prezydent

- Oznaczenia pozostały po geodezyjnych pomiarach drzew (analiza dendrochronologiczna drzewostanu) w związku z opracowanym w 2019 roku projekcie "Rewitalizacji Zabytkowego Parku Konstytucji 3 Maja w Białymstoku". Wykonawcą była firma z Warszawy, która w ten sposób znakowała drzewa, które już zinwentaryzowała - podkreśla.

W zeszłym roku Krzysztof Kulesza (autor projektu rewaloryzacji jeszcze z 2007 roku) opowiadał nam o historii tego miejsca.

- Wszystko zaczęło się 3 maja 1919 roku. Białostoczanie obchodzili wtedy pierwszą po odzyskaniu przez Polskę niepodległości rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystości przyciągnęły tysiące mieszkańców. Pochód przeszedł ulicami Białegostoku po czym udał się do nowo utworzonego Parku 3 Maja. Na jednym z najwyżej położonych punktów uroczyście zasadzono przy udziale władz wojskowych, cywilnych oraz małych dzieci, wkopano w ziemię dąb i dwie lipy. Dały one początek pomnikowi „wyzwolenia” - opowiadał.

Czytaj też: Pomnik Konstytucji 3 Maja w Białymstoku ma już 100 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny