Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gospodarze chcą promować rodzimą, ekologiczną produkcję

(db)
– Swojskie wędliny z Sokólszczyzny to jeden z produktów przygotowywanych przez nas – mówi Wiesława Burnos
– Swojskie wędliny z Sokólszczyzny to jeden z produktów przygotowywanych przez nas – mówi Wiesława Burnos D. Biziuk
Stowarzyszenie Zdrowa Żywność oferuje swojskie wędliny, sery, ciasta i inne przetwory, które z pewnością zainteresują gości odwiedzających Ziemię Sokólską

Skupia 16 rolników z terenu sokólskiej gminy. A powstało kilka miesięcy temu. Większość z nich prowadzi gospodarstwa ekologiczne.
Członkowie Stowarzyszenia Zdrowa Żywność z siedzibą w Moczalni koło Sokółki chcą promować rodzimą produkcję.
– Planujemy działać w kilku dziedzinach. Zaczniemy od tworzenia marki naszych produktów – powiedziała Wiesława Burnos, prezes Stowarzyszenia Zdrowa Żywność.
W nowym stowarzyszeniu są m.in. właściciele gospodarstw ekologicznych, a także producenci tradycyjnej żywności.
– Oferujemy swojskie wędliny, sery, ciasta i inne przetwory, które z pewnością zainteresują gości odwiedzających Ziemię Sokólską. Jednym z naszych celów jest utworzenie spółdzielni nastawionej na produkcję kasz: gryczanej, jęczmiennej, jaglanej i innych. Kierujemy się zasadą, że w grupie można osiągnąć więcej – usłyszeliśmy od członków stowarzyszenia z siedzibą w Moczalni.

Próbkę możliwości kulinarnych osób skupionych w Stowarzyszeniu Zdrowa Żywność mieli okazję poznać uczestnicy Festynu Cygańskiego, jaki pod koniec maja odbył się w podsokólskich Igryłach. W najbliższą niedzielę stowarzyszenie zaprezentuje przygotowane przez siebie potrawy na imprezie plenerowej Wielkie Grillowanie z Kurczakiem Najlepszym Smakiem, która odbędzie się nad zalewem w Sokółce.
Wiceprzewodniczącym stowarzyszenia jest Bartłomiej Tołłoczko ze wsi Drahle koło Sokółki. Zajmuje się on uprawą gryki na powierzchni 10 hektarów.
– Przystąpiłem do tej organizacji, bo dzięki niej widzę szansę rozwoju dla mojego gospodarstwa. Zrzeszamy małych rolników, ponieważ zdajemy sobie sprawę, że w dzisiejszych czasach większy może więcej. Jest to zarazem rodzaj integracji polegającej na wymianie doświadczeń – stwierdził Bartłomiej Tołłoczko, wiceprezes Stowarzyszenia Zdrowa Żywność.

Rolnicy skupieni w Zdrowej Żywności myślą też o zorganizowaniu jarmarku z lokalnymi smakołykami i Święta Antonówki.
– Mamy na uwadze, że na naszym terenie jest coraz mniej sadów z tradycyjnymi odmianami jabłek. Chcemy zachęcić ludzi do produkcji jabłkowych przetworów. Chodzi o soki i przetwory, które  są składnikiem lubianej przez wszystkich szarlotki. Święto Antonówki z pewnością byłoby  ciekawym wydarzeniem w kalendarzu imprez – powiedziała Wiesława Burnos.

W planie jest też utworzenie Szlaku Gastronomicznego, gdzie serwowanoby potrawy charakterystyczne dla kuchni różnych mniejszości narodowych. Szlak ma jednocześnie promować lokalnych przetwórców oraz miejsca noclegowe.

Za jakiś czas produkty wytwarzane przez członków Stowarzyszenia Zdrowa Żywność mają być dostępne w sklepie internetowym. Obecnie tworzona jest strona tej organizacji.
Podjęte przez rolników działania mają doprowadzić do uruchomienia spółdzielni handlowej, jako miejsca do stałej ekspozycji i promocji produktów z regionu. 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny