Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gorący relaks

Redakcja
Sauna pozwala na relaks i wyciszenie. Łagodzi bezsenność, bóle żołądka i nerwobóle. Oczyszcza organizm. Sercem konstrukcji jest piec - opalany drewnem lub elektryczny.
Sauna pozwala na relaks i wyciszenie. Łagodzi bezsenność, bóle żołądka i nerwobóle. Oczyszcza organizm. Sercem konstrukcji jest piec - opalany drewnem lub elektryczny.
W rozgrzanym ciele gęstnieje krew i produkuje ciała odpornościowe. Zaczynamy głębiej i szybciej oddychać, rozluźniają się mięśnie. A wszystko przez kamienie polewane wodą.

Na rynku dostępne są prefabrykowane kabiny, gotowe do złożenia i zamontowania. Można też zamówić takie wyposażenie na wymiar. Standardowe kabiny mają od 1,2 m x 1,2 m do 3 m x 2,5 m.
Zalecane jest, by jeden z boków miał co najmniej 2 m długości - wtedy będzie można swobodnie wyciągnąć się na ławeczce. Kabina dwa na dwa metry w pełni wystarczy na potrzeby czteroosobowej rodziny.
System działa prosto: kamienie - najlepiej ceramiczne, polne mogą pękać! - ułożone na znajdującym się w saunie piecu rozgrzewają się do temperatury kilkuset stopni i nagrzewają pomieszczenie. Wraz ze wzrostem temperatury spada wilgotność powietrza.
Warunki te regulujemy polewając kamienie wodą.

Bicze szkockie i aromaterapia

Tradycyjna kabina (na drewnianym cokole, z czterech zaizolowanych termicznie ścianek i sufitu, ławek oraz drewnianych drzwi z przeszkleniem) kosztuje od 3 tys. złotych. Najtańszy piec to wydatek ok. 800 zł.
Można też pokusić się o kupno kabiny prysznicowej z opcją sauny parowej. Urządzenie pozwala na hydromasaż, aromaterapię, masaż stóp, bicze szkockie, nawet terapię kolorami światła. Wyposażone w odtwarzacz CD i radio stereo oraz zestaw głośnomówiący do telefonu, obsługiwane pilotem kosztuje do kilkunastu tysięcy złotych.

Trzy pomysły na saunę

- Sauna sucha, (tzw. staroszwedzka), najbardziej tradycyjna, choć dziś traci na popularności. Temperatura w niej to 90 do 100 st.C, wilgotność powietrza - co najwyżej 10 proc.
Powietrze, suche i gorące, natychmiast wysusza skórę i powoduje poty.
- Sauna mokra, umożliwiająca stopniowe oswajanie się ze wzrostem temperatury i przyzwyczajanie organizmu do warunków panujących w kabinie. Temperatura wzrasta powoli, od 50 st.C w chwili rozpoczęcia kąpieli, do nie więcej niż 90 st.C.
Wilgotność powietrza, dzięki polewaniu wodą kamieni rozgrzanych w piecu, osiąga 35 proc.;
- Sauna parowa (parowo-ziołowa). Piec, umożliwiający wytwarzanie pary, pozwala osiągnąć wilgotność powietrza rzędu 40-65 proc., przy temperaturze nie wyższej niż 65 st.C.
Jako że piec zaopatrzony jest w pojemniki na olejki eteryczne, umożliwia inhalacje ziołowe, dzięki którym kąpiel jest nie tylko znacznie sympatyczniejsza, ale i zdrowsza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny