Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gniazdo bocianie na słupie. Energetycy zabezpieczą miejsce

Anatol Chomicz/Archiwum
Polska jest europejską ostoją bociana białego. Co roku przylatuje do naszego kraju 50 tysięcy bocianich par.
Polska jest europejską ostoją bociana białego. Co roku przylatuje do naszego kraju 50 tysięcy bocianich par. Anatol Chomicz/Archiwum
Bociany, które upatrzyły sobie słup na miejsce lęgowe nie muszą zginąć. Powstanie nowego gniazda wystarczy zgłosić zakładowi energetycznemu. Gdy ptaki odlecą, specjaliści zabezpieczą miejsce.

Naprzeciwko mojej posesji na słupie elektrycznym bociany zaczęły robić gniazdo - zadzwonił do nas Antoni Zdunik z miejscowości Czaczki Wielkie w gminie Turośń Kościelna. - Wiadomo, jak my Polacy cenimy sobie te ptaki. Nie chciałbym, żeby zginęły rażone prądem elektrycznym. Szczególnie, że podczas budowania gniazda kilka razy widziałem, że z przewodów sypały się iskry.

Nasz Czytelnik interweniował w tej sprawie w zakładzie energetycznym, ale do tej pory nikt się nie pojawił.

- Energetycy powinni przyjechać na miejsce i podnieść gniazdo na specjalnej platformie. Przecież tak się teraz robi - denerwował się mężczyzna.

Interweniowaliśmy w tej sprawie w zakładzie energetycznym.

- Nie zostawiliśmy sprawy samej sobie - zapewnił nas Andrzej Piekarski, rzecznik prasowy białostockiego oddziału PGE Dystrybucja S.A. - Jednak prace montażowe i modernizacyjne wykonywane mogą być między wrześniem a marcem - czyli wtedy, gdy ptaków nie ma w gniazdach.
Poza okresem lęgowym energetycy nie ingerują. - Jednak trzymamy rękę na pulsie i monitorujemy, czy w danym miejscu nie ma awarii i czy powstające gniazdo nie stwarza zagrożenia dla ludzi i samych bocianów - tłumaczył rzecznik.

Bociany kiedyś osiedlały się na dachach i zabudowaniach gospodarczych we wsiach. Z uwagi na modernizację pokryć dachowych coraz częściej budują swoje gniazda na słupach elektrycznych.

- Właśnie z uwagi na ich ciężar, dochodzący nawet do 500 kilogramów, zaczęliśmy konstruować specjalne platformy - mówił rzecznik. - Dotychczas założyliśmy kilkanaście tysięcy takich platform. Połowę z nich właśnie w naszym województwie. Nasi montażyści zostali specjalnie przeszkoleni przez ekologów. Mogę zapewnić, że robimy wszystko, by bociany były bezpieczne.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny