Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Supraśl. W Grabówce powstanie mauzoleum ofiar zbrodni hitlerowskich. Zamierzenia wsparł samorząd województwa podlaskiego

OPRAC.: wal (na podstawie wrotapodlasia.pl)
Tak według planów z 2018 roku miało wyglądać mauzoleum w Grabówce Ważne dla społeczności regionuHistorycy uważają Grabówkę za miejsce największej na Ziemi Białostockiej zbrodni hitlerowskiej. Żandarmi i esesmani rozstrzelali tam ok. 16 tys. osób – Polaków, Białorusinów, Żydów i jeńców sowieckich. Ostatnie egzekucje odbyły się w czerwcu 1944 roku. Po wojnie, podczas prac ekshumacyjnych, odkryto w Grabówce 17 zbiorowych mogił, tworzących trzy odrębne cmentarze. Wśród ofiar tamtejszych zbrodni rozpoznano też żołnierzy AK, prawdopodobnie zamordowanych już po wojnie przez komunistyczną bezpiekę.W Grabówce każdego roku w połowie czerwca mieszkańcy Białegostoku i regionu obchodzą rocznicę masowych mordów popełnionych przez hitlerowców w latach 1941-44. Miejsce to licznie odwiedzają grupy szkolne, patriotyczne i turystyczne z różnych rejonów Polski.
Tak według planów z 2018 roku miało wyglądać mauzoleum w Grabówce Ważne dla społeczności regionuHistorycy uważają Grabówkę za miejsce największej na Ziemi Białostockiej zbrodni hitlerowskiej. Żandarmi i esesmani rozstrzelali tam ok. 16 tys. osób – Polaków, Białorusinów, Żydów i jeńców sowieckich. Ostatnie egzekucje odbyły się w czerwcu 1944 roku. Po wojnie, podczas prac ekshumacyjnych, odkryto w Grabówce 17 zbiorowych mogił, tworzących trzy odrębne cmentarze. Wśród ofiar tamtejszych zbrodni rozpoznano też żołnierzy AK, prawdopodobnie zamordowanych już po wojnie przez komunistyczną bezpiekę.W Grabówce każdego roku w połowie czerwca mieszkańcy Białegostoku i regionu obchodzą rocznicę masowych mordów popełnionych przez hitlerowców w latach 1941-44. Miejsce to licznie odwiedzają grupy szkolne, patriotyczne i turystyczne z różnych rejonów Polski. Biuro projektowe Archivolta
Zbiorowe mogiły ofiar zbrodni mają być zostać odnowione. Stanie też ściana memorialna podświetlona na czerwono i na biało. Ma symbolizować ofiarę z ludzkiego życia i nadzieję. Na ścianie zostaną zamontowane ślady po kulach. Będzie ich dokładnie tyle, ile było ofiar zbrodni hitlerowskich. Tak ma wyglądać mauzoleum ofiar masowych zbrodni hitlerowskich z lat 1941-1944.

Z budżetu województwa na budowę miejsca pamięci przeznaczono 500 tys. Umowę o dofinansowanie przedsięwzięcia podpisał w środę (14.04) marszałek Artur Kosicki i Radosław Dobrowolski, burmistrz Supraśla

- Miejsca pamięci należy godnie uhonorować i upamiętnić tak, by informacja o tym, co się wydarzyło na tych terenach, była przekazywana następnym pokoleniom – mówił o przedsięwzięciu marszałek Artur Kosicki. – To dobrze, że mieszkańcy województwa podlaskiego będą mieli takie miejsce, gdzie będzie kultywowana pamięć o ofiarach, które naród polski złożył podczas II wojny światowej.

Czytaj też:Tyle kul, ile było ofiar

Jak podkreślił Radosław Dobrowolski, cmentarz z mogiłami zbiorowymi w Grabówce wymagał interwencji.

- Miejsce to od lat 70. nie było remontowane. Potrzeba jest pilnego zadbania o nie, przywrócenia pamięci, nowej aranżacji tego miejsca – mówił burmistrz Supraśla.

Projekt przygotowany przez gminę Supraśl przewiduje remont istniejących ogrodzeń, grobów i ciągu pieszo-rowerowego. W planach jest też zagospodarowanie zieleni.

- We współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej chcemy też stworzyć aleję pamięci – dodał Dobrowolski.

Szacuje się, że całość będzie kosztować niemal 1,8 mln zł. Większość tej kwoty zarezerwowała w swoim budżecie gmina Supraśl. Znaczącą rolę w pokryciu wydatków odegra wsparcie Województwa Podlaskiego. Gmina liczy też na pomoc finansową ze strony miasta Białystok. W 2018 roku list intencyjny w tej sprawie z burmistrzem podpisał prezydent Tadeusz Truskolaski.

Prace w Grabówce mają rozpocząć się w maju, a zakończyć w listopadzie br.

Czytaj też:Relacje, zdjęcia i dokumenty. Publikacja o zbrodni w Grabówce

500 tys. zł wsparcia przekazanego Gminie Supraśl pochodzi z Funduszu Wsparcia Gmin i Powiatów. To część budżetu województwa stworzona z myślą o realizacji projektów lokalnych społeczności. Marszałek Kosicki poinformował, że przeznaczona na ten rok 13-milionowa rezerwa budżetowa została już wyczerpana.

Dzięki utworzonej rezerwie zostanie zrealizowanych kilkadziesiąt inwestycji. Będą to m.in. remonty i przebudowy dróg, modernizacje szkół i hal sportowych, wyposażenie miejsc rekreacji.

Czytaj też: Sąd nakazał burmistrzowi Supraśla zapłacenie prawie 600 złotych. To koszty procesu w sprawie ujawnienia dochodów z Grabówki

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny