Gmina Grabówka. To dopiero przedszkole

Julita Januszkiewicz
Tak ma wyglądać przedszkole we wsi Grabówka. Nowoczesny parterowy budynek o pow. 1800 mkw. ma stanąć przy Leszczynowej. Miało tu uczęszczało 175 maluchów.
Tak ma wyglądać przedszkole we wsi Grabówka. Nowoczesny parterowy budynek o pow. 1800 mkw. ma stanąć przy Leszczynowej. Miało tu uczęszczało 175 maluchów.
Radosław Dobrowolski, burmistrz Supraśla czeka na decyzję rządu w sprawie nowej gminy

Czekam na interpretację orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego ze strony rządu – wyjaśnia Radosław Dobrowolski, burmistrz Supraśla.

Chodzi o czerwcowy wyrok. Sędziowie TK uznali, że decyzja rządu PiS uniemożliwiająca odłączenie Grabówki od Supraśla była niekonstytucyjna. Teraz ruch należy do rządu. I na to czeka właśnie burmistrz.

A chodzi o budowę przedszkola w Grabówce. Mieszkańcy od dawna o to zabiegali. I teraz marzenia miały się spełnić. Gminie Supraśl przyznano około 5 mln zł unijnego dofinansowania.

Prace miały ruszyć w tym roku. Otwarcie przedszkola zaplanowano na 1 września 2018 roku. Tak zapowiedziały władze Supraśla. Ale... – Burmistrz poinformował mnie, że nie ogłosi przetargu, bo czeka na decyzję rządu – mówi Tadeusz Karpowicz, sołtys wsi Grabówka, inicjator odłączenia kilku wsi od Supraśla.

Burmistrz waha się, bo nie ma jeszcze decyzji w sprawie przyszłości gminy Supraśla. Nie wiadomo czy zostanie ona podzielona, czy nie. – Jeśli wszystko będzie po naszej myśli, to od razu rozpoczynamy przetarg i inwestycję – zapewnia Dobrowolski.

– A jeśli nie będzie po waszej myśli? – dopytujemy.

– No to będzie gmina Grabówka. A przedszkole? To już będzie pytanie do pana Karpowicza – odpowiada burmistrz.

Nie podpisał jeszcze umowy z urzędem marszałkowim na dofinansowanie. – Mam nieoficjalne informacje, że urząd nie wie, czy może podpisać z nami umowę – mówi burmistrz.

Urszula Arter, rzeczniczka marszałka zapewnia, że projekt nie jest zagrożony. – Trwa konieczna procedura weryfikacji dokumentów. Oczywiście, w związku z decyzją Trybunału zwrócimy się do wojewody podlaskiego o informację, co do dalszych prac nad utworzeniem gminy Grabówka. Czekamy też na opinię naszego działu prawnego – przyznaje Urszula Arter.

Burmistrz więc nam obiecuje, że podpisze umowę z urzędem i ogłosi przetarg. – Ale będzie on zawierał zastrzeżenie, że gdyby doszło do podziału gminy, to odstępujemy od realizacji inwestycji – zastrzega Dobrowolski.

– Na jakiej podstawie? Przecież to są nasze pieniądze. Burmistrz działa na szkodę gminy. Niech składa dymisję – denerwuje się Tadeusz Karpowicz. I ostrzega, że sprawę skieruje do prokuratury.

Fakty

Gmina Grabówka miała być wyłączona z gminy Supraśl.
W jej skład miały wejść: Zaścianki, Sobolewo, Grabówka, Henrykowo i Sowlany. Walczyła o to od 2001 roku grupa mieszkańców, która zarzucała władzom zaniedbania inwestycyjne.

24 maja 2015 roku zorganizowano konsultacje społeczne.

Przeciwko podziałowi opowiedziało się 55 proc. głosujących mieszkańców całej gminy. Ale prawie 78,6 proc. mieszkańców wsi dążących do secesji opowiedziało się za odłączeniem.

28 lipca 2015 r. rząd PO – PSL powołał nową gminę Grabówka

16 września 2015 r. Andrzej Halicki, ówczesny minister administracji powołał Ewę Bończak-Kucharczyk na pełnomocnika do spraw tworzenia gminy. Ustalono budżet, wybrano siedzibę urzędu.

Na początku grudnia 2015 roku ukazał się projekt rozporządzenia blokujący powstanie gminy Grabówka. Mieszkańcy tych terenów zaczęli protestować.

28 grudnia 2015 r. rząd Beaty Szydło uchylił rozporządzenie o powołaniu gminy Grabówka.

1 czerwca 2017 r. Trybunał Konstytucyjny uznał, że rząd PiS zrobił to wbrew konstytucji. Bo nie przeprowadził niezbędnych konsultacji.

Rozmowa

To nie są pieniądze burmistrza
Burmistrz Supraśla mówi, że czeka na decyzję rządu w sprawie podziału jego gminy. Słusznie?

Dr Marek Kruk, z wydziału ekonomii i zarządzania UwB: Póki co, to te tereny należą do jego gminy. Jeśli burmistrz dostał pieniądze na jakiś konkretny cel, to nie powinien wstrzymywać się od realizacji takiej inwestycji. Jest to niezrozumiałe. Tym bardziej, że nie ma jeszcze decyzji o oddzieleniu. Jest tylko poddane pod wątpliwość rozporządzenie, które nie pozwoliło na podział.

Ale jeśli dojdzie do podziału, przedszkola nie będzie.

Zrozumiałbym, gdyby burmistrz budował basen i nie chciałby, by nowa gmina go miała. Bo to kosztowna inwestycja. Ale przedszkole? Grabówka go potrzebuje. I to bardzo, więc nie rozumiem wahania. Poza tym to są publiczne pieniądze, a nie burmistrza.

Skąd wynika to wahanie?

Prawdopodobnie to lęk, że zacznie inwestycję, a potem niektórzy rozliczą go, dlaczego wspierał działania obcej gminy. Jeśli oczywiście dojdzie do podziału Supraśla. Raczej nie ma tu zawiści.

Burmistrz zapewnia, że inwestuje we wsie, które chcą odłączenia.

Jeśli chce pozyskać głosy mieszkańców, to budowa przedszkola jest na to najlepszym sposobem.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie