Gmina Grabówka jednak powstanie

Julita Januszkiewicz [email protected]
Minister działa  wbrew woli ludzi. Jego nagła decyzja to zamach stanu - uważa Radosław Dobrowolski, burmistrz Supraśla.
Minister działa wbrew woli ludzi. Jego nagła decyzja to zamach stanu - uważa Radosław Dobrowolski, burmistrz Supraśla. archiwum
Dodaj komentarz:
Udostępnij:
Ma powstać 1 stycznia 2016 roku. Tak wynika ze zmienionego projektu rozporządzenia ministerstwa administracji

- Demokracja zwycięży. Pierwszy raz od 25 lat, od powstania samorządności w Polsce, rząd ma szansę wesprzeć naszą inicjatywę - cieszy się Piotr Todorczuk z Grabówki.

Od lat z grupą mieszkańców kilku wsi walczy o odłączenie się od gminy Supraśl. Teraz taką szansę daje Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, które uzupełniło projekt rozporządzenia zmiany granic o nową gminę Grabówka ze stolicą w Sobolewie. Może ona funkcjonować od 1 stycznia 2016 roku.

- Takie zmiany to niepoważne działania. Podważają zaufanie do najwyższych organów państwa polskiego - denerwuje się Radosław Dobrowolski, burmistrz Supraśla.

Przeciwko uzupełnieniu projektu rozporządzenia złożył protest do MAiC i różnych organów konstytucyjnych.

- Nie nastąpiły żadne przesłanki, by poprawić ten dokument - przekonuje burmistrz.

Jeszcze niedawno urzędnicy resortu administracji negatywnie odnosili się do utworzenia nowego samorządu. Pisaliśmy o tym tydzień temu. Wytknięto, że na terenie planowanej gminy Grabówka brakuje ośrodków pomocy społecznej, kultury, przedszkola czy zakładu gospodarki komunalnej. Kolejnym problemem miał być brak miejsca na utworzenie urzędu gminy.

Piotr Todorczuk twierdził, że projekt rozporządzenia zawierał nierzetelne informacje.

- Sprostowaliśmy je, podając prawdziwe dane - wyjaśnia Piotr Todorczuk.

Zapewnia, że urząd gminy mógłby mieścić się w świetlicy w Sobolewie lub w wynajętym budynku.

Nie zgadza się na to burmistrz Supraśla. Przypomina, że świetlica należy do gminy. Dobrowolski podkreśla, że Centrum Kultury i Rekreacji w Supraślu prowadzi tam działalność kulturalną.

- Pan minister Marek Wójcik za bardzo ufa kilku osobom, a nie chce usłyszeć głosu większości mieszkańców gminy. To zamach na lokalny samorząd - oburza się Dobrowolski.

Uważa, że minister powinien wziąć pod uwagę wyniki majowego referendum. Mieszkańcy całej gminy Supraśl decydowali wtedy czy chcą wydzielenia z niej nowej gminy. Przeciwnych temu było 55 proc. głosujących. Jednak na terenach secesyjnych wygrali zwolennicy nowego samorządu.

- Jeśli ludzie chcą zmian to dlaczego im się to utrudnia. Dwa razy składaliśmy wniosek o referendum. I blokowano nam to. Gdy ministerstwo wystąpiło o konsultacje to burmistrz szybko zdecydował o referendum, by przykryć nasz głos - twierdzi Todorczuk.
Ostateczną decyzję o utworzeniu gminy Grabówka podejmie jednak rząd. Ma to nastąpić do 31 lipca.

Czytaj e-wydanie »

Wideo

Komentarze 7

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

a
antyfikcja

Jakie szczęście, że Supraska propaganda już nie będzie nam szkodzić. Wiwat nowa Gmina Grabówka!!! a wszyscy Wy co chcecie kontrolować i patrzyć na ręcę -proponuję zakasać rękawy zabrać się do roboty -samo się nie zrobi. A tych, co już zaczęli to robić trzeba wspierać. Dość kłótni. Pokażmy wszystkim ile z tych terenów da się zrobić dobrego.

P
Pan Grzegorz

do MrGustav ,

 

 

Z ostatniej chwili. Nie będzie podziału gminy Supraśl. Minister administracji zmienił zdanie.

M
MrGustaw
Komisarz podzieli urzędników i połowa tych nieudaczników będzie tutaj pierdzieć w stołki dzis potrzeba około 17 a za pare lat z 30 bo to bo jeszcze cos innego. Jedyny plus ze będę miał bliżej do tych nierobów i będę bezpośrednio beształ KZB za kanalizację a nie tylko przez telefon, kierownik to tam będzie miał jak w ruskim czołgu.
W
Walczący

Po pierwsze to Minister zwrócił się do Rady Miejskiej w Supraślu o przeprowadzenie konsultacji społecznych na podstawie wcześniejszych wniosków grupy inicjatywnej terenów "Za Lasem", a nie referendum lokalnego. Referendum było tylko opiniodawcze dla ministerstwa i został wysłuchany głos mieszkańców "Za Lasem", którzy od lat walczą o przywrócenie gminy Grabówka. Jak Litwa i inne państwa chciały odłączenia to nie decydowali o tym obywatele całego ZSRR tylko mieszkańcy poszczególnych republik. W sprawie niepodległości Szkocji i odłączenia od Wielkiej Brytanii głosowali tylko Szkoci, a w podnoszonej kwestii wystąpienia z Unii Europejskiej Wielkiej Brytanii kto ma decydować, cała unia ?  

Przeprowadzenie referendum w całej gminie Supraśl uważam za zmarnotrawienie środków publicznych, wypowiedzieć się powinni jedynie mieszkańcy terenów "Za Lasem", a nie Supraśl, który jasno pokazał w ostatnich dniach, że chodzi nie o więzi społeczne i rozwój tych odmiennych terenów tylko o KASĘ, której im ubędzie. 

W kwestii stanowisk pracy to powołany komisarz podzieli urzędników obecnej gminy na dwa urzędy. W gminie Supraśl zatrudnionych jest około 50 urzędników, a do zapewnienia niezbędnych zadań jednostki samorządu terytorialnego wystarczy kilkunastu pracowników. Dla porównania w gminie Gródek zatrudnionych jest 17 urzędników.   

m
mariuszm

Mieszkałem kilka lat w Supraślu, oni nie walczą o ludzi tylko o kasę płynąca z Grabówki i innych miejscowości. Wiedzą że jak powstanie nowa gmina to zapanuje tam BIEDA. My w Grabówce musimy jeździć po piachu i dziurach a oni tam z kamienia budują drogi, fontanny i ronda za nasze pieniądze. Lepiej wydać te 2 mln.zł. na nową administrację niż poprawiać byt tym którzy nas "doją". Zapewne nie w smak jest burmistrzowi gdyż podwyżka przyszła w niezbyt dobrym czasie gdzie trzeba będzie zaciskać pasa... a może to był dobry okres i w ostatniej chwili, bo w późniejszym okresie na podwyżkę szans by nie było. Poza tym Pan Dobrowolski będzie mógł się wykazać jakim to jest dobrym menagerem gdy jest kryzys. Każdy głupi umie dobrze gospodarować kasą gdy "skarbiec" jest pełny... 

M
Milla

Ja mieszkam w Sobolewie i będę wnikliwie patrzeć na rekrutację na nowe stanowiska pracy a wszystkie syfy będziemy nagłaśniać, żeby ludzie o wszystkim wiedzieli. Jeśli ma być nowa gmina to nowi ludzie, żadnych rodzin w urzędzie i jasne kryteria przyjęć. Patałachom powiemy do widzenia. A najważniejsze, by żadnych ważnych funkcji nie pełnili ludzie, którzy poprzez utworzenie nowej gminy chcą załatwiać swoje prywatne interesy np niejaki Pan Mieczysław, który w Sobolewie ma do sprzedaży działki i będąc wójtem nowej gminy będzie załatwiał swoje prywatne interesy. Takim ludziom dziękujemy. Potrzebujemy uczciwych i pracowitych osób, którzy chcą coś zrobić dla tej gminy, a nie "nachapać się przy korycie i dać pracę swojej rodzinie".

a
a1a

Mimo, że mieszkam w Grabówce, to uważam, że powstaną nowe miejsca pracy dla kilku czy kilkunastu cwaniaków, pajacujących i grających na emocjach mieszkańców. Wyjście, to jedynie Białystok, a nie druga gmina, Dojlidy przeszły pod Białystok i większość jest zadowolona, podatki  jakoś nie wzrosły, jeździ kilka autobusów, mają masę nowych ulic, które powstały  ciągu kilku lat. Więc zawracanie głowy nową gminą , to tylko walka o własny interes kilku osób,, obyśmy nie płakali po utworzeniu nowej gminy.

Dodaj ogłoszenie