Gmina Dobrzyniewo Duże stawia na rozwój turystyki aktywnej

Donata Żmiejko
Donata Żmiejko
Wyjątkowe tereny, na których położona jest gmina zachęcają do pieszych wędrówek, rajdów rowerowych czy też jazdy konnej po ścieżkach i wytyczonych szlakach turystycznych
Wyjątkowe tereny, na których położona jest gmina zachęcają do pieszych wędrówek, rajdów rowerowych czy też jazdy konnej po ścieżkach i wytyczonych szlakach turystycznych Archiwum Adrian Kuźmiuk
Gmina Dobrzyniewo Duże zachęca do pieszej, rowerowej i konnej turystyki na jej terenie. Jest to bowiem obszar o dużych walorach przyrodniczych. Ma duże atuty, aby rozwijać turystykę, rekreację i agroturystykę. Władze gminy coraz aktywniej promują atuty swoich terenów.

Lokalizacja Gminy Dobrzyniewo Duże na bardzo ciekawym przyrodniczo terenie otuliny Puszczy Knyszńskiej oraz dorzecza Narwi z jej dopływami – rzeki Supraśl i Biała aż prowokuje do prowadzenia działalności pozwalającej przyciągać turystów nie tylko z Białegostoku czy województwa polskiego, ale też z innych regionów kraju.

- Nasza gmina jest malowniczo położona – mówi Wojciech Cybulski, wójt Gminy Dobrzyniewo Duże. - Jednym z elementów atrakcji turystycznych jest istniejąca już sieć szlaków turystycznych, biegnących przez najciekawsze przyrodniczo i historycznie tereny. Czysty ekologicznie obszar stwarza bardzo korzystne warunki do uprawiania turystyki wycieczkowej w różnej formie. M.in. mamy już ciekawą ofertę szlaków turystycznych, gdzie można uprawiać aktywną turystykę - pieszą, rowerową, kajakową. Najnowszy nasz szlak rowerowy to „Pamięć i tożsamość", który prowadzi dawnym, zapomnianym Traktem Królewskim z Nowego Aleksandrowa do Knyszyna.

Wyjątkowe tereny, na których położona jest gmina zachęcają do pieszych wędrówek, rajdów rowerowych czy też jazdy konnej po ścieżkach i wytyczonych szlakach turystycznych.

Gmina stawia na promocję szlaków konnych, których przebycie pozwala poznać ciekawe zakątki terenu. Gmina na przykład patronuje Jeździeckiej Lidze Podlasia w skokach przez przeszkody.

W gminie są czyste lasy Puszczy Knyszyńskiej. Prawnie chronionymi obszarami są: Rezerwat Kulikówka o powierzchni ok. 11 ha w miejscowości Zalesie, utworzony w celu zachowania fragmentu doliny strumienia Kulikówka, z bogatym stanowiskiem rzadkiej paproci pióropusznika strusiego oraz część Rezerwatu Krzemianka, o powierzchni ok. 231 ha, położonego w zachodniej części Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej. Tutaj jest wiele gatunków chronionych oraz duża różnorodność drzewostanu i zespół źródlisk zasilających strumień o nazwie Krzemianka. Do specjalnych atrakcji rezerwatu należą barcie pszczele i pozostałości po prehistorycznej kopalni krzemienia. Przez najciekawsze fragmenty rezerwatu prowadzi ścieżka przyrodnicza (około 4 km), prezentująca walory przyrodnicze rezerwatu.

Władze gminy ostatnio prowadzą też działania mające na celu utworzenie przystani kajakowej przy rzece Supraśl w Dobrzyniewie Fabrycznym.

Turyści odwiedzający Gminę Dobrzyniewo Duże znajdą tutaj także obiekty historyczne. W Dobrzyniewie Kościelnym warto obejrzeć murowany kościół p.w. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, który wzniesiono w latach 1905 – 1910 w stylu neogotyckim i zabytkowy cmentarz. W Fastach zobaczyć można malowniczo położoną, murowaną cerkiew parafialną p.w. Podwyższenia Krzyża Pańskiego z 1875 roku. Ta pięciokopułowa, z trójkondygnacyjną wieżą, świątynia prawosławna remontowana była w 1939 roku. W Fastach znajduje się także prawosławna drewniana kaplica cmentarna p.w. św. Michała Archanioła. Tę drewnianą świątynię na planie prostokąta wzniesiono w latach 1893 – 1895. Pierwsze wzmianki o świątyni pochodzą z XVI wieku. Dobra ziemskie należały do monasteru supraskiego. Świątynia przez 9 lat zastępowała cerkiew parafialną, która w 1863 roku spłonęła w niewyjaśnionych okolicznościach. Również w Fastach, przy ulicy Leśnej znajduje się zbiorowa mogiła i pomnik upamiętniający masowo zamordowanych w 1943 roku przywódców ruchu ludowego na Białostocczyźnie. Natomiast we wsi Pogorzałki warto obejrzeć, pamiętającą czasy Powstania Styczniowego, murowano – drewnianą kaplicę z 1863 roku, rozbudowaną zaś w roku 1905. Zaś we wsi Jaworówka znajduje się pomnik – obelisk, ufundowany ku czci rozstrzelanych 17 sierpnia 1863 roku na Białej Górze mieszkańców wsi Jaworówka

- Gminie zależy na promocji naszych walorów turystycznych - mówi Wojciech Cybulski. – Ostatnio w Letnikach zorganizowaliśmy konferencję pn. „Dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe gminy Dobrzyniewo Duże". Było to spotkanie kończące projekt dofinansowany dzięki współpracy z Lokalną Grupą Działania Puszcza Knyszyńska pt. Promocja Gminy Dobrzyniewo Duże. W ramach tego projektu oprócz opracowania przez wybitnych specjalistów, takich jak dr Artur Gaweł i dr Dan Wołkowycki publikacji opisującej dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe naszej gminy, wydane zostało dzieło Edwarda Popławskiego pt. „Historia parafii dobrzyniewskiej".

Czytaj też:
Gmina Dobrzyniewo Duże uzyskała dofinansowanie w wysokości 1,9 mln zł na uzbrojenie 5 ha miejscowych terenów inwestycyjnych

Handlowi giganci przejdą na “zielony” transport?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie