Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Gmina Choroszcz. Ośrodek "Mój kolorowy AUtenTYZM" Fundacji Naszpikowani oficjalnie otwarty (ZDJĘCIA)

Izabela Krzewska
Izabela Krzewska
W ośrodku w Rogowie są sale terapii indywidualnych, warsztatów, ale największe wrażenie robi sala doświadczania świata. Jedną z atrakcji są kolorowe światłowody, które mają oddziaływać na dzieci potrzebujące bodźców wzrokowych
W ośrodku w Rogowie są sale terapii indywidualnych, warsztatów, ale największe wrażenie robi sala doświadczania świata. Jedną z atrakcji są kolorowe światłowody, które mają oddziaływać na dzieci potrzebujące bodźców wzrokowych fot. Wojciech Wojtkielewicz/ Polska Press
Terapie zajęciowe, integracji sensorycznej, logopedyczna, trening umiejętności społecznej. Taką m.in. pomoc znajdą w ośrodku pacjenci z autyzmem i innymi zaburzeniami. To pierwsze takie miejsce w gminie Choroszcz. Zainteresowanie jest ogromne.

Ośrodek pod nazwą "Mój kolorowy AUtenTYZM" mieści się w budynku po dawnej szkole w Rogowie. Białostocka Fundacja Naszpikowani wydzierżawiła obiekt od gminy Choroszcz, wyremontowała i wyposażyła. Inwestycję zrealizowano w ciągu zaledwie kilku miesięcy.

- Nie udałoby się to bez pana burmistrza, radnych, naszych sponsorów, ambasadorów, prezesa Jagiellonii Białystok i przede wszystkim naszych wolontariuszy - wymieniał Rafał Dubiejko, prezes Fundacji w sobotę (1.10) podczas oficjalnego otwarcia ośrodka. - Mam nadzieję, że uda nam się pomóc wielu osobom.

Czytaj też:

W uroczystości uczestniczyli też rodzice i przyszli pacjenci ośrodka. To m.in. 4-letni Jaś z Białegostoku. Chłopiec choruje na SMA 1.

- Sala doświadczania świata to dla niego coś fantastycznego. Dostaje dużo bodźców. Bardzo lubi światła, światłowody, lubi dotykać, czuć różne rzeczy. Widać, że jest zainteresowany, spada mu puls, uspokaja się - relacjonuje Marek Maksimczyk, tata Jasia.

W ośrodku są sale terapii indywidualnych, warsztatów, ale największe wrażenie robi właśnie sala doświadczania świata.

- Jest tu mnóstwo sprzętów, które oddziałuje na podopiecznych polisensorycznie. Zajęcia będą dostosowywane do potrzeb. Dzieci potrzebujące wrażeń dotykowych i z napięciem mięśniowym będą korzystały z basenu z kulkami, które działają odstresowująco i rozluźniająco. Dla tych, które potrzebują stymulacji wzrokowej, mamy kolorowe światłowody, wyświetlane na suficie ruchome gwiazdy i ocean na ścianach. Jest też stymulacja przez muzykę. To wszystko ma za zadanie dać dzieciom poczucie wyciszenia i oddziaływać na wszystkie ich zmysły - wyjaśnia terapeutka Wanda Różańska.

Zobacz także:

Oferta ośrodka jest skierowana zarówno do dzieci, jak i dorosłych z autyzmem, chorobami ze spektrum autyzmu, zespołem Aspergera i innymi zaburzeniami. Już zgłosiło się tu ponad 70 chętnych. Zajęcia ruszają od poniedziałku. To spotkania z logopedą, psychoterapeutą, trening umiejętności społecznych, a także terapia zajęciowa i integracji sensorycznej.

Placówka znajduje się na terenie gm. Choroszcz, ale do ośrodka mogą zgłaszać się potrzebujący niezależnie od miejsca zamieszkania. Na razie będą to zajęcia doraźne, ale Fundacja ma zamiar zorganizować opiekę wytchnieniową oraz grupy wsparcia rodziców. I na tym nie koniec, gdyż do ośrodka w Rogowie przynależy duży teren zieleni.

- Mamy w planach postawienie domków modułowych, w których dorośli autyści będą mogli próbować się usamodzielniać pod okiem terapeutów - zdradza Rafał Dubiejko.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny