MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gimnazjum nr 2 wystawiło święto purim (zdjęcia)

Janusz Bakunowicz
Uwagę publiczności zwracała scenografia zaprojektowana przez szkolnego plastyka Włodzimierza Tyca oraz stroje nawiązujące do starożytnych, a zakupione w normalnych sklepach z używaną odzieżą
Uwagę publiczności zwracała scenografia zaprojektowana przez szkolnego plastyka Włodzimierza Tyca oraz stroje nawiązujące do starożytnych, a zakupione w normalnych sklepach z używaną odzieżą Janusz Bakunowicz
Upamiętnia ocalenie Żydów w imperium perskim za panowania Kserksesa. Święto purim, bo tak się ono nazywa przedstawili uczniowie Gimnazjum nr 2 w Bielsku. To ich kolejna inscenizacja o tematyce żydowskiej.

[galeria_glowna]
Purim powszechnie nazywane jest żydowskim karnawałem. Podczas tego święta na ulice wyruszają barwne korowody przebierańców, często obrzucających ludzi cukierkami, słodyczami lub girlandami serpentyn, confetti czy bibułkowych drobiazgów. W tym dniu organizuje się także festyny i zabawy. Popularne są inscenizacje opisane w Księdze Estery. Czego one dotyczą?

- Estera wychodząc za mąż za króla Kserksesa uratowała Żydów od zagłady - tłumaczy Anna Niegierewicz, nauczycielka historii i opiekunka Koła Miłośników Historii, które działa przy zespole Szkół im. A. Mickiewicza w Bielsku Podlaskim.

I o ile judaizm zaleca wstrzemięźliwość, jeżeli chodzi o spożywanie napojów alkoholowych, o tyle w tym dniu jest to dozwolone i to w nieograniczonych ilościach. Aż do utraty pamięci. Alkohol zaleca się pić tak długo, aż nie będzie się w stanie rozróżnić słów "Błogosławiony Mordechaj" od "Przeklęty Haman".
Mordechaj był przybranym ojcem Estery, który - prawdopodobniej z powodów religijnych - nie chciał pokłonić się Hamanowi, ministrowi Kserksesa. Z tego powodu Haman postanowił skazać na zagładę wszystkich Żydów. Dowiedziawszy się o tym planie Estera zwróciła się do króla z prośbą o zmianę tej decyzji, w konsekwencji czego to Haman i jego rodzina zostali straceni. W tym dniu czytana jest w synagodze Księga Estery. Ilekroć pada słowo "Haman", zebrani hałasują, tupią, grzechoczą kołatkami.

- Podczas tego święta należy ufundować dwa posiłki dla dwóch biednych Żydów - dodaje Anna Niegierewicz. - Najczęściej dostarcza się posiłek przez szelijacha, czyli specjalnego pośrednika, by przynajmniej zachować pozory anonimowości. Przyjaciołom z kolei wysyła się podarki żywnościowe, które składają przynajmniej z dwóch różnych gatunków jedzenia, zazwyczaj ciastek, owoców, soku z winogron, cukierków, napojów i oczywiście alkoholu.

Gimnazjum nr 2 przygotowało widowisko

Młodzież doskonale odnalazła się, grając starożytne postaci. Uwagę zwracały stroje, które nawiązywały do starożytnych. I tutaj młodzież wykazała się nieprzeciętną pomysłowością dobierając garderobę w bielskich sklepach z odzieżą używaną.

Inscenizacja żydowskiego święta purim to kolejne przedstawienie zorganizowane przez bielskich gimnazjalistów. Wcześniej Koło Miłośników Historii przygotowało materiały i foldery o historii i losach bielskich Żydów, wieczór przy szabasowych świecach oraz inscenizację związaną ze świętem chanuki.
Dlaczego gimnazjalistów interesuje akurat tematyka żydowska?

- Bielsk jest miastem wielokulturowym - podkreśla Anna Niegierewicz. - Jest dużo różnego rodzaju imprez promujących kulturą ukraińską czy białoruską. Należy pamiętać, że w pewnym okresie dziejów w Bielsku mieszkało wielu przedstawicieli społeczności żydowskiej, która wywierała wpływ na wizerunek naszego miasta.

Warto też zauważyć, że podczas przedstawienia żaden z uczniów nie spożył ani kropli alkoholu.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny