Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gimnazja bez granic

Krystyna Kościewicz [email protected] tel. 085 682 23 95
Uczestnicy wymiany przy Zespole Szkół w Dubiczach Cerkiewnych
Uczestnicy wymiany przy Zespole Szkół w Dubiczach Cerkiewnych
15 uczniów humanistycznego gimnazjum w Pereczynie na Ukrainie przez tydzień gościło u rówieśników w Dubiczach Cerkiewnych.

Szkolni partnerzy

Szkolni partnerzy

Spotkanie odbyło w ramach programu "Razem - wymiana młodzieży - szkolni partnerzy", realizowanego dzięki ministerstwu spraw zagranicznych oraz Fundacji Współpracy Polsko - Ukraińskiej PAUCI. W końcu października gimnazjaliści z Dubicz Cerkiewnych już trzeci raz przebywali w miasteczku Pereczyn, na zakarpackiej Ukrainie. W listopadzie ponownie spotkali się z koleżankami i kolegami z Pereczyna w Dubiczach Cerkiewnych.

Fundacja PAUCI "wyswatała" naszą szkołę i szkołę z Pereczyna - tłumaczy Bożena Markiewicz, koordynator projektu ze strony polskiej, dyrektor Zespołu Szkół w Dubiczach Cerkiewnych. Zadaniem fundacji było dobranie podobnych szkół. W Pereczynie jest również niewielu uczniów - około 120, jak u nas. Miejscowość jest wielokulturowa i leży na pograniczu, jak nasza.

- Wymiana między naszymi szkołami jest bardzo dobra. Nie można zaprzepaścić trzech lat dobrej współpracy - podkreśla Andrej Wiszniak, koordynator projektu ze strony ukraińskiej.

Różny krajobraz, język prawie ten sam

Celem projektu jest szeroko pojęta integracja, czyli nawiązanie przyjaźni, wzajemne zrozumienie kultur narodowych, historii, tradycji oraz języków obydwu stron. Program zakłada również wymianę pomiędzy szkołami doświadczeń metodycznych i organizacyjnych.

Dzięki trzyletniej znajomości rozwinęły się kontakty osobiste. Uczniowie telefonują i piszą maile. - Czcionka alfabetu wcale nie jest przeszkodą - zapewniają gimnazjaliści z Dubicz. - Piszemy do siebie właśnie po angielsku. Ukraińcy są bardzo dobrzy z angielskiego, dzięki fundacji wyjeżdżają na ciekawe wymiany, np. na miesiąc jadą do Anglii i tam się uczą.

- Dzięki tej wymianie poznajemy kolegów i koleżanki z innego kraju, ich język i kulturę - mówi Monika Chodakowska, uczennica kl. I gimnazjum. - Akurat ich język nie różni się bardzo od języka, jakim posługujemy się na terenie naszej gminy, chociaż odległość między naszymi miejscowościami, to ponad 600 km. Kiedy mówiliśmy naszym językiem, tutejszym, oni wszystko rozumieli. Jak oni mówili do nas po ukraińsku, to też rozumieliśmy. Jestem bardzo zadowolona z programu wymiany. Chciałabym jeszcze pojechać do Pereczyna. To miasteczko historyczne, założone w średniowieczu, sporo tam zamków. Położone wśród gór, więc krajobrazy zupełnie różne od naszych.

Wymierne efekty współpracy

Gimnazjum w Pereczynie jest szkołą elitarną. Duży nacisk kładzie się tam na naukę języków i wychowanie artystyczne. Uczniowie mają obowiązkowe dwie godziny zajęć choreograficznych.

- Udało się nam bardzo dobrze poznać szkołę w Pereczynie, zobaczyć jak funkcjonuje system oświaty na Ukrainie - mówi Bożena Mackiewicz. - W pereczyńskim gimnazjum edukacja artystyczna jest na bardzo wysokim poziomie. Są zajęcia z choreografem i muzykiem. Są także plastyczne - specjalistyczne. Szkoła ma pracownię lepienia z gliny. Trochę pomysłów zabraliśmy do siebie. Dlatego w tym roku, w ramach "Zaczarowanego babci świata" będzie u nas nauka tańca dla dzieci i więcej zajęć artystycznych.

O programie "Zaczarowany babci świat" napiszemy w najbliższym czasie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny