Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gimnazja będą uczyć tolerancji

Urszula Bisz [email protected] tel. 85 748 74 62
Warsztaty szkoleniowe dla pedagogów i psychologów szkolnych w ramach  działań pn. "Szkoła tolerancji”.
Warsztaty szkoleniowe dla pedagogów i psychologów szkolnych w ramach działań pn. "Szkoła tolerancji”. KWP Białystok
Policja chce działać przeciw ksenofobii i innym niepokojącym zachowaniom związanym z mniejszości narodowymi i religijnymi. Dlatego za pośrednictwem pedagogów, docierają do gimnazjalistów.

- Uważam, że zawsze warto przede wszystkim rozmawiać o nietolerancji z osobami, które ją przejawiają, niż karać - powiedziała Malika Abdoulvakhabova, wiceprezes zarządu Fundacji "Ocalenie", która wystąpiła jako jeden z prelegentów seminarium szkoleniowego dla pedagogów i psychologów z województwa podlaskiego "Szkoła Tolerancji".

Jak dodała, bardzo cieszy ją fakt, że pomysłodawcami i inicjatorami akcji są właśnie policjanci.
Seminarium zorganizowali funkcjonariusze z wydziałów prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji i Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku. Jednym z powodów zainicjowania "Szkoły Tolerancji" były ataki nazistowskie, do których doszło latem na terenie województwa podlaskiego.

Wówczas w Orli nieznani sprawcy umieścili na synagodze faszystowskie napisy.

W gminie Puńsk z kolei zamazano białą i czerwoną farbą litewskie napisy na dwujęzycznych tablicach z nazwami miejscowości.

Była też próba podpalenia Centrum Kultury Muzułmańskiej w Białymstoku, natomiast w Jedwabnem zbezczeszczono pomnik upamiętniający mord Żydów. To najostrzejsze przejawy braku tolerancji.

Są też jednak takie, o których nie mamy nawet pojęcia. Niestety, dotyczą między innymi najmłodszych.

- Kiedy na początku tego roku szkolnego prowadziłem zajęcia w różnych szkołach, byłem przekonany, że uczniowie są tolerancyjni - powiedział młodszy aspirant Robert Ćwikowski z Wydziału Prewencji KWP w Białymstoku. - Pytałem ich między innymi o Żydów, Czeczenów. Niestety, okazało się, że tolerancyjnych osób było niewiele. Nietolerancyjni nie mieli zbyt wielu argumentów. Ich negatywne nastawienie do innych wynikało bowiem z dość ograniczonej wiedzy.

Stąd wziął się pomysł na edukację w zakresie tolerancji.

Do podlaskich szkół gimnazjalnych, które biorą udział w projekcie trafiło "Kalendarium praw człowieka - edukacja i działania" pochodzące z Fundacji "Autonomia" z Krakowa.

Pedagodzy wyposażeni zostali także w materiały na CD, na których znalazł się film "Niebieskoocy", podręcznik, konspekt zajęć z tolerancji oraz ankieta dotycząca nietolerancji.

Dodatkowo gimnazja mogą wziąć udział w konkursie "Szkoła Tolerancji". Wystarczy wymyślić projekt związany z tolerancją i zgłosić go do policjantów.

Funkcjonariusze przeprowadzą ankietę wśród młodzieży na początku trwania projektu i na jego zakończenie. W ten sposób ocenią efekty osiągnięte przez szkołę. Wyniki znane będą w czerwcu 2012 roku.

Czytaj e-wydanie »

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny