Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gijs Van Hensbergen - Gaudi. Geniusz z Barcelony

Jerzy Doroszkiewicz
Barwna i dowcipna biografia Gaudiego i portret Barcelony, życia kulturalnego i politycznego jego czasów ukazała się nakładem wydawnictwa Marginesy.
Barwna i dowcipna biografia Gaudiego i portret Barcelony, życia kulturalnego i politycznego jego czasów ukazała się nakładem wydawnictwa Marginesy.
Antonio Gaudi precyzyjnie zilustrował plastyczną rzeczywistość świata duchowego.

Nie ma chyba w świecie osoby posiadającej tak zwaną wiedzę ogólną, która nie słyszałaby o niezwykłym architekcie i jego monumentalnym i nieukończonym dziele - katedrze Sagrada Familia. W wydanej na początku XXI wieku, a przełożonej właśnie na język polski biografii sławnego Katalończyka możemy prześledzić jego intelektualny, artystyczny i duchowy rozwój. Młody Antonio nie był podobno najlepszym uczniem, uwielbiał jedynie geometrię. W połączeniu z podpatrywaniem pracy ojca - kotlarza, który z miedzianej blachy formował przestrzenne kształty młodzieniec zyskał niezbędne czynniki, które pomagały mu później projektować rzeczy, wnętrza, czy wreszcie niezwykłe budowle. Te ostatnie zobaczymy na wielu stylowych ilustracjach z epoki, w jakich były wznoszone.

Oprócz architektury, autor "Geniusza z Barcelony" nie stroni od opisów życia w ówczesnej stolicy Katalonii. Wspomina te o narastającym fanatyzmie religijnym architekta, zagląda pod podszewki ruchów katolickich tłumiących popęd seksualny. Wraz z autorem i właściwie samym Gaudim przemierzamy ulice i place Barcelony, przyglądamy się budowie i znaczeniu wystroju wnętrza Palau Guell łączącego "mitologię, alegorię i analogię". Później powstał sławny Park, wreszcie naśladujący naturę budynek Casa Mila. Udostępniony w części zwiedzającym zadziwia niezwykłym rozkładem pomieszczeń, dbałością o detale i ich symbolikę. Przy okazji miał podziemny garaż i centralne ogrzewanie.

Oczywiście największym dziełem "geniusza z Barcelony" jest świątynia Sagrada Familia. Architekt dbał o wszystkie zdobienia, rzeźby. Dbając o wiarygodność postaci podglądał sekcje zwłok, a nawet dostał do badań ludzki szkielet. Swoje modele oglądał w systemie luster, zaś odlewy gipsowych poronionych płodów posłużyły do przedstawienia setek dzieci zamordowanych przez Heroda.

Van Hensbergen przypomina, że geniusz Gaudiego wyrażał się w kontroli nad materią i przestrzenią. Do dziś Barcelona ściąga tłumy chętnych do przekonania się o tym na własne oczy. Warto przed wyjazdem do Hiszpanii zajrzeć do "Gaudiego". Wtedy mamy szansę zobaczyć o wiele więcej.

Czytaj e-wydanie »

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny